Pokonały Pogoń (piłka ręczna)

W sobotę piłkarki ręczne Startu Elbląg pokonały na wyjeździe Pogoń 1922 Żory 34:30 (20:16). Tym samym elblążanki odniosły szóste z rzędu zwycięstwo i zapewniły sobie grę w fazie play-off.

Po zwycięskim meczu z Łącznościowcem Szczecin trener Pogoni Żory stwierdził, że nie pozostaje im nic innego, jak tylko pokonać u siebie lidera - elbląski Strat. Zapowiedzi te okazały się jednak nieco na wyrost. Pogoń praktycznie ani na moment nie zagroziła elblążankom, które w tym sezonie kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. Nie pomogły nawet wzmocnienia w postaci byłych zawodniczek Naty Gdańsk: bramkarki Alesji Korabawej i rozgrywającej Oleny Kamieliny. Zwłaszcza bramkarka Korabawa, która w prawdzie w Szczecinie spisywała się bardzo dobrze, ale już w pojedynku ze Startem nie miała nic do powiedzenia przy rzutach naszych zawodniczek.
     Elblążanki już na początku spotkania uzyskały kilkubramkową przewagę pokazując gospodyniom, kto w tym meczu będzie nadawał ton grze. Nawet agresywna i momentami brutalna gra zawodniczek Pogoni, w której brylowała ekselblążanka Anna Pałgan, nie wpłynęła negatywnie na postawę Startu.
     - Rywalki grały bardzo brutalnie, często uciekając się do nieczystych zagrań - stwierdził po meczu trener Startu Zdzisław Czoska. - Łapały moje zawodniczki za koszulki, po czym same się przewracały. Niestety, sędziowie dawali się nabierać na te sztuczki, przez co my otrzymaliśmy łącznie aż 20 minut kar, a rywalki tylko 4 minuty. I właśnie przez błędy arbitrów w 42 min. nasze prowadzenie stopniało do jednej bramki 25:24. Na szczęście moje dziewczyny okazały się bardzo odporne na zaczepki rywalek, skupiły się na grze, dzięki czemu już osiem minut później znów wyraźnie prowadziliśmy 29:25.
     Trener Pogoni, widząc nieporadność swoich zawodniczek, a zwłaszcza bramkarek co chwilę zmieniał skład i ustawienie swojego zespołu. Jednak roszady na niewiele się zdały. Szczypiornistki Startu do ostatniego gwizdka sędziów zdołały utrzymać wypracowaną wcześniej przewagę, dzięki czemu przywiozły dwa punkty z jakże gorącego terenu.
     Tym zwycięstwem elbląski zespół zapewnił już sobie grę w fazie play-off.

Pogoń 1922 Żory - Start Elbląg 30:34 (16:20)
     Pogoń: Korabawa, Skwirowska - Pogłód 2, Rózga, Kamelina 7, Wojciechowska 4, Pałgan 7, Echolc 3, Szyszkiewicz 5, Przygodzka 2, Grudka.
     Start: Charłamowa, Zwiewka - Olszewska 7, Korowacka 6, Lipska 5, Błaszkowska 3, Szklarczuk 2, Pełka 3, Polenz 2, Stelina 1, Migdaliowa 5.

Komplet wyników 16. kolejki: Gościbia Sułkowice - AZS Politechnika Koszalin 16:31 (7:16), Sośnica Gliwice - SPR Lublin 23:32 (10:16), Vitaral Jelfa Jelenia Góra - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 42:22 (21:6), Zagłębie Lubin - Nata AZS AWFiS Gdańsk 29:30 (14:18), Zgoda Ruda Śląska - Łącznościowiec Szczecin 34:20 (19:11). Pogoń 1922 Żory - Start Elbląg 30:34 (16:20).