UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przed Garmin Iron Triathlon. Rady nie tylko dla debiutantów

 
Elbląg, Przed Garmin Iron Triathlon. Rady nie tylko dla debiutantów
Co roku zawodnikom kibicuje tłumy widzów (fot. Michał Skroboszewski)

W niedzielę, 17 czerwca, do Elbląga już po raz trzeci z rzędu zawita Garmin Iron Triathlon. Najlepsi triathloniści z całej Polski wystartują na trzech dystansach, w tym po raz pierwszy na 1/2 ironman. Na kilka dni przez zawodami przedstawiamy zbiór porad nie tylko dla debiutantów.

To będzie prawdziwe święto triathlonu w Elblągu. Do naszego miasta przyjedzie ponad 600 zawodników, którzy będą rywalizować na trzech dystansach: 1/8, 1/4 i 1/2 ironman oraz w sztafetach (wśród nich sztafeta portEl.pl, która wystartuje na 1/4 ironman). Najpierw czeka ich pływanie w rzece Elbląg, następnie jazda rowerem po pętli prowadzącej przez miasto aż do Kamionka, a na końcu bieg po mieście z metą na starówce.
     Na kilka dni przed zawodami (zapisy cały czas trwają) przedstawiamy kilka porad, szczególnie dla osób, które będą debiutować w tego rodzaju imprezie. Skupiamy się na strefie zmian, w której można wiele zyskać, ale też wszystko stracić...
     
     Plan to podstawa działania
     
Konieczne jest niewątpliwie wcześniejsze zaplanowanie wyposażenia, które zabierzecie ze sobą na zawody i umieścicie w strefie zmian. Najważniejsze jest to, byście skupili się na zabraniu wyłącznie tych rzeczy, które są faktycznie niezbędne podczas zawodów, resztę zostawcie w bezpiecznym miejscu, np. depozycie. Układ całego ekwipunku w strefie zmian powinien być dostosowany indywidualnie do waszych potrzeb - po przemyśleniu wszystkiego, co będzie się działo od chwili wyjścia z wody do wskoczenia na rower, a następnie do rozpoczęcia biegu na ostatnim etapie. Wszystkie ruchy i działania w strefie zmian powinny być zamierzone i jednocześnie ograniczone do absolutnego minimum, wtedy zmniejsza się prawdopodobieństwo tego, że coś pójdzie nie tak. Można też wypisać wszystko po kolei w punktach i je zapamiętać, ich częste powtarzanie sprawi, że będziecie mogli je wykonywać spokojnie i automatycznie. Zapewniamy, że po takim przygotowaniu praktyka pójdzie już gładko.
     
     Zawody, czyli nie taki diabeł straszny…
     
Zawsze warto przyjechać na miejsce zawodów ze sporym zapasem czasu, żeby zapoznać się z terenem w praktyce. Zobaczcie, jak wygląda strefa zmian, jaki jest jej układ, którędy wejdziesz do strefy po pływaniu i po rowerze, a którędy wyjdziesz z niej rozpoczynając etap kolarski i biegowy. Za wyjście w niewłaściwym kierunku zawsze odpowiada zawodnik.
     Zapamiętajcie również swoje stanowisko i najlepiej znajdźcie charakterystyczne punkty odniesienia w terenie, żeby podczas zawodów łatwiej było wam odnaleźć miejsce, w którym znajduje się ekwipunek. Nie można oznakować swojego miejsca w strefie zmian, a jedynie umieścić na wierzchu numer startowy, który ułatwi zlokalizowanie stanowiska. To wbrew pozorom nie jest takie proste, gdy w strefie zmian pojawiają się w tym samym momencie tłumy zawodników, a wy jesteście zestresowani, wtedy bardzo łatwo o pomyłkę. Przy okazji rozłóżcie wszystkie rzeczy i zróbcie krótką próbę zmiany, żeby wszystko znalazło się na swoim miejscu. Zróbcie to podczas wprowadzania rowerów do strefy zmian, w ten sposób poradzicie sobie już podczas właściwego startu.
     
     Wszystko na swoim miejscu 
     
Zgodnie z Regulaminem zawodów Garmin Iron Triathlon wprowadzanie rowerów do strefy zmian odbywa się tylko i wyłącznie w określonych godzinach, między 8:30 a 10:30 i nie jest to możliwe ani wcześniej, ani też później. Przed wprowadzeniem roweru do strefy zmian przejedźcie się na nim chociaż kawałek, aby upewnić się jeszcze raz, że wszystko poprawnie działa i ustawić wszystko tak, żeby ruszyć jak najszybciej po wybiegnięciu na trasę kolarską. Rower należy ustawić pod właściwym numerem, odpowiadającym waszym numerom startowym. Sprawdźcie to jeszcze raz, bo pomyłka w tej kwestii może słono kosztować, a sędzia poza karą czasową będzie mógł przełożyć rower na właściwe stanowisko. Pamiętaj o naklejeniu numeru startowego na sztycy roweru (pod siodełkiem). Nie zapomnij również o przymocowaniu żeli, czy innego jedzenia, który potrzebny będzie na czas wyścigu. Zaczepcie rower za siodełko, tak by jego przednie koło było ustawione w kierunku, w którym będziecie go prowadzić po zdjęciu ze stojaka. Tu należy zwrócić uwagę wszystkim początkującym: rower ze stojaka zdejmujemy dopiero w chwili, gdy mamy na głowie zapięty kask!
     Teraz należałoby każdy element wyposażenia ułożyć, tak by dostać się do niego łatwo, a przede wszystkim szybko. Kask z naklejonymi obustronnie i od frontu numerami startowymi najlepiej położyć z odpiętymi paskami na kierownicy, tak by tylko wsunąć go na głowę. Buty zawsze powinny znajdować się jak najbliżej roweru, żeby nie przeszkadzały też innym zawodnikom. Jeżeli etap biegowy macie zamiar pokonać w tym samym obuwiu rozważcie zamianę sznurówek na gumki, szybciej je będzie wsunąć. Ręcznik, pianka po pływaniu, czy inne rzeczy powinny być złożone w specjalnym koszyku, który zapewnia organizator. Wieszanie takich rzeczy na stojakach i rowerach jest niedopuszczalne i może skutkować czterominutową karą czasową. Nie zapomnijcie o numerze startowym, który powinien być umocowany na gumce. Pamiętajcie również o wodzie czy izotoniku, a także o czapce/daszku i okularach przeciwsłonecznych.
     
     Po pływaniu, czyli pierwsza wizyta w strefie zmian (T1)
     
Dopóki nie wystartujecie w pierwszy zawodach triathlonowych, nie poczujecie atmosfery, jaka im towarzyszy. Podczas ćwiczenia w warunkach codziennych nie da się odtworzyć emocji i adrenaliny jaka towarzyszyć wam będzie w dniu startu, dlatego wszystko będzie całkiem nowe. Podczas wyjścia z wody przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą towarzyszy szybsze bicie serca i często zawroty głowy. Nie denerwujcie się, to zupełnie normalne! W trakcie dobiegu z wody do strefy zmian warto zdjąć połowicznie piankę. W biegu szukajcie rzepu i taśmy, która jest połączona z zamkiem. Jednym płynnym ruchem w dół powinniście ją rozpiąć i następnie zdjąć piankę z górnej części ciała zanim dobiegniecie do swojego stanowiska w strefie. Do końca piankę zdejmijcie już w strefie zmian, pozbądźcie się także okularków i czepka. Podczas zawodów Garmin Iron Triathlon strefa zmian jest jedna, więc wszystkie pozostałe po etapie pływackim rzeczy trzeba pozostawić tak, żeby nie przeszkadzały podczas kolejnej zmiany. Aby nie narażać się na karę, zawsze zostawiajcie stanowisko uporządkowane i w stanie niezagrażającym innym zawodnikom, którzy korzystają ze strefy.
     Pod pianką warto mieć założony strój triathlonowy, dzięki czemu unikniecie konieczności przebierania się w strefie zmian. Pamiętajcie: nagość w strefie zmian jest zabroniona!
     
     Hop na rower…
     
Oprócz konieczności zapięcia kasku przed zdjęciem roweru ze stojaka, drugą najważniejszą zasadą podczas wizyty w strefie zmian jest konieczność poruszania się w niej wyłącznie pieszo lub biegiem (nie można poruszać się na rowerze). Dotyczy to całego terenu strefy, aż do belki, przy której stoi sędzia. Za niedostosowanie się do zasad grozi kara czasowa lub dyskwalifikacja. Dopiero po minięciu na własnych nogach tzw. belki, możecie wsiąść na rower i zabrać się ostro do pracy na etapie kolarskim.
     
     Z T2 biegiem do mety
     
Na końcu trasy kolarskiej, należy zejść z roweru tuż przed belką (linia wyznaczona przez organizatora), następnie rower powinniście odstawić na swoje stanowisko w strefie i dopiero po odwieszeniu możecie zdjąć kask. W przypadku, gdy używacie butów kolarskich, to zmieńcie buty na biegowe. Na trasę biegową zabierzcie coś do jedzenia – najlepiej żel, który jest poręczny i łatwy w użyciu, a schować go można pod nogawkę od spodenek startowych. Po wybiegnięciu z T2 czeka was już tylko etap biegowy i upragniona meta!
     
     Program Garmin Iron Triathlon
     
Sobota, 16.06.2018
     16:00 – 19:00 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów bulwar Zygmunta Augusta)
     16:00 – 19:00 EXPO oraz inne atrakcje
     18:00 odprawa on-line
     18:00 spotkanie dla debiutantów (okolice biura zawodów)
     Niedziela, 17.06.2018
     07:00 – 08:30 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – dystans 1/2 IM
     07:00 – 09:00 wydawanie pakietów startowych (biuro zawodów) – dystans 1/4 IM, 1/8 IM, Garmin Kids
     07:00 – 16:30 EXPO oraz inne atrakcje
     07:30 – 08:30 wprowadzanie rowerów do strefy zmian – dystans 1/2 IM
     07:30 – 09:15 wprowadzanie rowerów do strefy zmian – dystans 1/4 IM i 1/8 IM
     08:45 odprawa techniczna dla dystansu 1/2IM
     09:00 start dystans 1/2 IM (indywidualnie i sztafety)
     09:30 start kategorii wiekowej 1-3 lat – bieg na 200 m
     09:35 start kategorii wiekowej 4-5 – bieg na 200 m
     09:40 start kategorii wiekowej 5-6 – bieg na 200 m
     09:45 start kategorii wiekowej 8-11 lat – bieg na 500 m
     09:50 start kategorii wiekowej 12-15 lat – bieg na 1 km
     10:00 ceremonia wręczania nagród dla dzieci (okolice mety)
     10:15 oficjalne otwarcie zawodów
     10:20 odprawa techniczna dla dystansu 1/4IM i 1/8IM
     10:50 start dystans 1/8 IM (indywidualnie i sztafety)
     11:00 start dystans 1/4 IM (indywidualnie i sztafety)
     14:00 – 16:30 wydawanie rowerów ze strefy zmian
     15:00 – ceremonia wręczenia nagród dla dystansu 1/4 IM i 1/8 IM
     16:00 – zamknięcie trasy
     16:00 – 16:30 ceremonia wręczania nagród dla dystansu 1/2 IM
     
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem elbląskiej edycji Garmin Iron Triathlon 
     
oprac. red. na podst. informacji nadesłanej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama