Czwartek 16-08-2018, imieniny Stefana, Rocha
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Konstal 5N wjeżdża na Plac Słowiański Konstal 5N wjeżdża na Plac Słowiański

Przed turniejem (judo)

Elbląg, Przed turniejem (judo) Leszek Wilk (fot. nadesłane)

W najbliższą sobotę w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu odbędzie się VI Integracyjny Turniej Judo. W zawodach weźmie udział ponad 200 uczestników z różnych rejonów Polski. O specyfice judo osób niepełnosprawnych opowiada Leszek Wilk, trener elbląskiego Klubu Sakura działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu.

Skąd pomysł na powołanie klubu judo dla osób niepełnosprawnych?
     To zasługa trenera Wojtka Janika, który przez 17 lat pracował z osobami niepełnosprawnymi w Niemczech. Gdy wrócił do Elbląga postanowił przenieść to na nasz grunt. Elbląski klub działa już od 7 lat. Znaczy to, że pomysł się sprawdził. Co roku jeździmy na zawody do Niemiec, a nasi czołowi zawodnicy niemal za każdym razem wracają z medalami.
     
     Jeździcie na zawody do Niemiec. Czy to dlatego, że w Polsce nie ma drużyn, z którymi moglibyście się zmierzyć?
     Zgadza się. W Polsce do tego roku nie było ani jednej sekcji judo osób niepełnosprawnych. Nie mieliśmy z kim rywalizowanie, musieliśmy wyjeżdżać na olimpiady specjalne do Niemiec. W tym roku w Polsce powstały dwa zespoły judo – w Bytomiu oraz w Poznaniu. Drużynę z Poznania będziemy gościć na VI Integracyjnym Turnieju Judo. Zawodnicy przyjeżdżają do nas i to jest ważna chwila, bo wreszcie zacznie się „polskie judo”, polska rywalizacja. Myślę, że w przyszłym roku wejdziemy w struktury Polskiego Związku Judo. Jeśli Związek wprowadzi zmiany w statucie i weźmie pod swoje skrzydła osoby niepełnosprawne, to nasi zawodnicy będą mieli szanse reprezentować Elbląg, a nawet Polskę na paraolimpiadzie.
     
     Rozumiem, że aby powstała Kadra Polski musi być w kraju więcej niż jedna sekcja judo?
     
Tak. Żeby powstała reprezentacja kraju, musi być w Polsce kilka zespołów, które mogą ze sobą rywalizować. Dopiero potem powoływana jest Kadra Polski.
     
     Jak przebiegają rozgrywki?
     Uczestnicy podzieleni są na grupy wiekowe, kobiet i mężczyzn oraz kategorie wagowe. Na olimpiadach specjalnych brany jest również pod uwagę stopień upośledzenia umysłowego. Wszystkie warunki udziału w paraolimpiadzie określa szczegółowy regulamin.
     
     Czy może pan opowiedzieć jak wygląda praca z osobami niepełnosprawnymi?
     To wielka przyjemność z nimi pracować, bo są bardzo wdzięcznymi, pracowitymi i zdyscyplinowanymi zawodnikami. Bardzo mocno przeżywają treningi oraz zawody. Wszystko biorą na serio, te zajęcia to wielka część ich życia. Po moich obserwacjach widzę, jaki mają szacunek do trenera i do osób, które przebywają z nimi na treningu. Ci chłopcy i dziewczęta są bardzo silni, prawdopodobnie natura ich tak obdarzyła. Uczą się wolniej, ale efekty tej nauki są bardzo widoczne. To bardzo wdzięczna praca. Jak zobaczy się rywalizację, zaangażowanie, a potem eksplozję szczęścia i zadowolenia ze zdobytych medali, to chce się to kontynuować. Sam fakt, że w tym roku po raz szósty organizujemy turniej świadczy, że jest taka potrzeba.
     
     Jakie korzyści przynosi uczestnikom trenowanie judo?
     
Uważam, że dla tych dzieci i młodzieży nie ma lepszej formy zajęć ruchowych jak judo, które kształtuje motoryczność i samodyscyplinę. Zasady, które zaszczepiłem zawodnikom na treningu, oni stosują w życiu codziennym.
     
     A jakie są to zasady?
     Samo słowo judo oznacza łagodną drogę życia, bez konfliktów. Jest to sztuka walki, która ma swoją filozofię. Jedną z podstawowych zasad jest ustąp, a zwyciężysz. Druga zasada mówi: jak najwięcej dla wspólnego dobra. Sam trening to też duża praca wychowawcza - zawodnicy uczą się pokory i szacunku do drugiego człowieka. Mówię im również o takich codziennych sprawach, że należy pomagać rodzicom w obowiązkach domowych, i oni słuchają. Rodzice przychodzą i mówią, że fajnie, że dzieci się zmieniają, a jak trener coś powie, to zaczynają się do tego stosować. Jeśli chodzi o rywalizację to zawodnicy mogą korzystać z tego, czego się nauczyli, wyłącznie na treningu. Nie mogą tego stosować w szkole, na ulicy, na zajęciach.
     
     Wspomniał pan, że niemal z każdych zawodów nasi judocy przyjeżdżają z medalami. Proszę powiedzieć coś więcej o sukcesach sekcji.
     
Sukcesy, wiele by o tym mówić. Sekcja Sakura jest integralną częścią Klubu Olimpii Judo - razem współpracujemy, uzupełniamy się. Wszystkie sukcesy skrupulatnie notuje trener Wojtek Janik na stronie klubu. Trudno mi teraz wymienić wszystkie osiągnięcia, bo z każdego wyjazdu zawodnicy przyjeżdżają z medalami. Dla nas sukcesem jest również to, że wokół znajduje się grupa ludzi, którzy nam pomagają w funkcjonowaniu. Należą im się za to podziękowania.
     
     Jak można wstąpić do klubu?
     Jeśli ktoś chce się przyłączyć, to nie ma problemu. Wiele osób nie wie, że są takie zajęcia, i że to taka fajna zabawa. Są dwie grupy zawodników - w jednej już od kilku lat trenują starsi, ale jest też grupa dzieci, które cały czas uczą się podstaw, i do tej grupy można się zapisać.

Małgorzata Piaścik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne EVA MINGE