Sportowe podsumowanie roku 2014: sporty indywidualne

Elbląg, Sportowe podsumowanie roku 2014: sporty indywidualne

To już nasze ostatnie sportowe podsumowanie mijającego roku. Na zakończenie sporty indywidualne. W wyborze sportowców pomogli nam Czytelnicy Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl

Mimo szczerych chęci nie byliśmy w stanie przytoczyć w podsumowaniu wszystkich osiągnięć, dlatego poprosiliśmy naszych Czytelników o wybór tych najważniejszych. Od poniedziałku spływały do naszej redakcji maile z propozycjami, a oto ich podsumowanie.

Rokujący Staszewski

Bardzo dobry rok ma za sobą pięściarz Kontry Elbląg Rafał Staszewski. Młody elblążanin wywalczył w 2014 roku piąte miejsce w młodzieżowych mistrzostwach świata w Sofii (w kategorii do 81 kg), co jest bez wątpienia znakomitym rezultatem. Kibice z rozrzewieniem wspominają czasy, w których odbywały się w Elblągu mecze ligowe w tej dyscyplinie sportu, a w ringu boksowali tak znamienici pięściarze jak choćby Tomasz Bonin czy Jacek Bielski. Czasy ligi już niestety raczej nie wrócą, ale możemy się cieszyć ze zdolnego narybku i liczyć, że pięściarze pokroju Rafała Staszewskiego będą nam nadal przysparzali wiele radości.

Medale Wielgata

Kolejne sukcesy zanotował też Adrian Wielgat, reprezentujący Orła Elbląg. Nasz zawodnik zdobył aż trzy medale Akademickich Mistrzostw Świata (złoty w biegu drużynowym oraz dwa brązowe indywidualnie - w wyścigu na 5000 i 10 000 m). Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasi zawodnicy nie mają możliwości trenować w naszym mieście na torze łyżwiarskim, więc tym bardziej warto docenić fantastyczny wynik elblążanina.

Dobra forma szachistów

Niezmiennie godnie reprezentowali nasze miasto szachiści. Igor Janik w kategorii do lat 14 zdobył w listopadzie brązowy medal Mistrzostw Europy w Estonii w szachach szybkich. Nasz zawodnik w trakcie całego turnieju przegrał zaledwie jeden pojedynek. Mistrzem Europy został Austriak Florian Mesaros, z którym młody elblążanin zremisował. Igor wywalczył także dziewiąte miejsce na mistrzostwach świata w RPA w swojej kategorii wiekowej. Świetny rok ma też za sobą 10-letnia Lidia Czarnecka, która zdobyła aż dwa tytuły podczas mistrzyni Europy we Wrocławiu w szachach szybkich i błyskawicznych, w mistrzostwach świata w RPA była 23.

Medal Kordka

Pierwszy występ na zawodach tej rangi i od razu Bartosz Kordek wrócił z Mistrzostw Polski Młodzików w judo z brązowym medalem. Elblążanin zaprezentował się znakomicie na imprezie w Luboniu walcząc w kategorii wagowej do 66 kg. Zdobycie medalu było sukcesem zawodnika i jego macierzystego klubu UKS Tomita Elbląg.

Znakomite wyniki kajakarzy

Bardzo dobre rezultaty uzyskali też kajakarze. Zawodniczki Olimpii Elbląg zdobyły medale w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym. Trzecie miejsce wywalczyły w dwójkach Marcelina Kreczman i Marta Witkowska (dystans 17,7 km). Tytuł mistrzyni Polski zdobyła Iwona Kreczman, która pokonała Agnieszkę Banaś o jedną sekundę – zawodniczki pokonały dystans 11,2 km z dwoma przenoskami.

Człowiek z żelaza

Gdy o tym czytamy, wydaje się to nam nie do pokonania. Najpierw 3,8 km pływania, potem 180 km na rowerze i 42,2 km biegu. W tym roku tytuł Mistrza Polski w triathlonie wywalczył Robert Karaś. W zawodach pokonał ponad 400 startujących rywali. Elblążanin, jak sam przyznaje, trenuje sześć dni w tygodniu, najczęściej po trzy razy dziennie. Ma talent, ciężko pracuje i liczy, że znajdzie sponsora, co pozwoli mu startować w kolejnych zawodach.

Dobrych wyników w 2014 roku było wiele i bardzo trudno było nam zdecydować, który sportowiec zasłużył na wyróżnienie. Mamy świadomość, że by osiągać znakomite rezultaty, zawodnicy musieli wykonać tytaniczną pracę na treningach. Wszystkim gratulujemy sukcesów i liczymy na kolejne dobre wyniki w nowym roku.