512 918 555

Zakaz połowu Zakaz połowu

Sportowy grudzień 2008

Elbląg, Sportowy grudzień 2008 (fot. M).

Zimowe konkurencje sportowe zdominowały wydarzenia, w jakich w roli widzów, a przede wszystkim startujących, mogli uczestniczyć elblążanie. Było to możliwe, bo miasto dysponuje lodowiskiem pod dachem, a to miejsce było w grudniu areną wyścigów w short tracku i turnieju hokeja na sledgach.

Na lodowisku MOSiR-u odbyła się kolejna wielka impreza - III Międzynarodowy Turniej Hokeja na Sledgach. Tą sportową imprezą, której towarzyszyła wystawa fotografii Roberta Szaja z ostatnich igrzysk paraolimpijskich w Pekinie, uświetniono jubileusz 10-lecia istnienia Integracyjnego Klubu Sportowego „Atak”. Do Elbląga zjechała światowa czołówka drużyn w hokeju niepełnosprawnych: Norwegia, Czechy, Szwecja, a także reprezentacje narodowe Holandii i Polski. Nasza reprezentacja oparta na zawodnikach IKS „Atak” przegrała mecze 1:4 ze Szwecją i 1:5 z Norwegią oraz wygrała 7:1 z Holandią. W meczu o trzecie miejsce w turnieju Polska uległa 0:2 Szwecji, a turniej wygrała Norwegia, pokonując Czechy 5:0. Dla reprezentacji Polski dziewięć bramek zdobył Sylwester Flis, grający trener drużyny.
     Mocnym akordem zakończył się sportowy rok, bo piłkarki ręczne elbląskiego Startu ograły Zagłębie z Lubina, sprawiając tym zwycięstwem świąteczny prezent swoim sympatykom. Piłkarki ręczne EKS „Start” zakończyły pierwszą rundę rozgrywek na szóstym miejscu, mając w dorobku sześć zwycięstw i pięć porażek. To oznacza dobry start do rewanżowej rozgrywki, bo wypracowano szanse na utrzymanie się w pierwszej ósemce i start w play-off. Najskuteczniej w pierwszej części sezonu dla Startu rzucały: Alesja Mihdaliova - 66 bramek, Magdalena Dolegało - 54, Hanna Sądej - 44. Przed przystąpieniem do rewanżowych spotkań, drużyna, dzięki dotacji Marszałka Warmii i Mazur, wyjechała na pięciodniowe zgrupowanie do Ciechanowa. Trenowała i rozegrała mecz kontrolny z reprezentacją Polski juniorek, wysoko go wygrywając. Jednak w pojedynku rewanżowym z Łączpolem Gdynia elblążanki uległy rywalkom 26:33.
     Nastąpiła zmiana warty w Warmińsko- Mazurskim Okręgu Piłki Ręcznej. W wyniku wyborów obowiązki prezesa po wieloletniej prezesurze Janusza Lewandowskiego przejął Janusz Serwadczak, kierownik klubu EKS „Start”.

Po raz pierwszy w Elblągu zorganizowano Ogólnopolskie Zawody Rankingowe i Puchar Polski w short tracku. Na lodowisku MOSiR-u rywalizowała krajowa czołówka zawodniczek i zawodników. W zawodach rankingowych świetnie pojechały siostry Marika i Weronika Surowiec z KS „Orzeł”, startujące w kategorii juniorek „E”. Marika (10 lat) wygrała biegi na 222 m i 500 m oraz w wieloboju - trzy złote medale, a jej o rok młodsza siostra Weronika trzykrotnie zdobywała srebrne medale na dystansach i w wieloboju. Startujący w juniorach „B” Sebastian Kłosiński wywalczył złote medale w biegu na 500 m i w wieloboju oraz srebrny na 1000 m. Brązowe medale zdobyli Michał Domański na 500 m w juniorach „B” i Michael Popov na 222 m w juniorach „E”.
     W Pucharze Polski nie powiodło się elblążanom. Na fazie półfinałowej starty w wyścigach na 500 i 1500 m zakończył Sebastian Kłosiński, a Michał Domański odpadł już w ćwierćfinałach pomimo, że na 500 m ustanowił nowy rekord życiowy (47,609). Zawody zdominowali zawodnicy Juvenii z Białegostoku.
     W Ostrołęce rozegrano finał Pucharu Polski juniorów w boksie. Niespodzianką było odpadnięcie już w pierwszej walce Adama Kośmidera, który zdecydował się na start w wadze 75 kg. Srebrny medal w kategorii 57 kg zdobył Dawid Stempniewski z KSW „Tygrys”, a brązowy w wadze 60 kg jego klubowy kolega Maciej Piechota. Pięściarzy trenuje duet Tomasz Chwoszcz i Hieronim Kozakiewicz.
     Na mikołajkowych zawodach w łyżwiarstwie figurowym w Łodzi startowali wychowankowie trenerki Beaty Kukomskiej z KS „Orzeł”. Złoty medal w klasie brązowej zdobył Jakub Pańczuk, a srebrny Jakub Kukomski.
     W Wejherowie rozegrano zawody o Puchar Starosty w karate WKF. Bardzo dobrą formę zademonstrowali karatecy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Walki A.K. „Andrex”. Przemysław Studziński, startując w juniorach i seniorach zdobył cztery złote medale w kumite i kata indywidualnym. Złote medale wywalczyli także Katarzyna Zamojcin, Patrycja Grześkowiak, Patryk Hassa, Wojciech Pęcina i Maciej Palczyński w kumite. Do tego złotego dorobku trzeba doliczyć cztery srebrne i dwa brązowe medale, extra trofeum dla najlepszego zawodnika Przemka Studzińskiego i zwycięstwo „Andrexu” w klasyfikacji klubowej.
     W Warmińsko-Mazurskim Okręgowym Związku Podnoszenia Ciężarów odbył się zjazd delegatów, który wybrał nowe władze. Do zarządu, któremu przewodzi Zdzisław Hryniewiecki, trener Orła Karolewo, weszli elblążanie Aleksander Ogrodnik i Grzegorz Rajkowski z LUKS Meyer.
     Jedenaście walk bokserskich obejrzeli kibice podczas II Memoriału im. Jerzego Grzankowskiego. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: młodzicy - 52 kg Michał Król (UKS Kontra), kadeci – 48 kg Grzegorz Brynda (UKS Kontra), 57 kg Sylwester Stempniewski (KSW Tygrys), 60 kg Radosław Pieńkowski (UKS Kontra), +80 kg Marcin Śnitko (KSW Tygrys); juniorzy - 60 kg Kamil Komar (Mazur Ełk), 69 kg Adam Kośmider; seniorzy - 57 kg Haik Grigorian (UKS Kontra), 69 kg Damian Jurewicz (Zatoka Braniewo), 75 kg Michał Łoniewski (UKS Kontra); seniorki - 60 kg Sandra Kruk (UKS Kontra).
     Witamy Nowy 2009 Rok. Elbląskim zawodniczkom i zawodnikom, szkoleniowcom i działaczom w klubach, władzom stowarzyszeń i okręgów życzymy podnoszenia poziomu sportowego, środków na utrzymanie działalności, a kibicom jak najwięcej sportowych radości i wrażeń.