Start wraca z Kościerzyny z kompletem punktów

Elbląg, Start wraca z Kościerzyny z kompletem punktów

Piłkarki ręczne Startu zagrały przedostatni mecz I rundy. Przeciwnik nie był zbyt wymagający, jednak dystans jaki utrzymywały elblążanki przez większą część spotkania był niewielki. Dopiero w ostatnim kwadransie przyjezdne odskoczyły, by ostatecznie wygrać w Kościerzynie z miejscowym UKS PCM 28:23.

Start Elbląg udał się do Kościerzyny po piąte zwycięstwo w sezonie. W tabeli PGNiG Superligi elblążanki mają na swoim koncie trzy wygrane, co spowodowane jest wycofaniem z rozgrywek Arki Gdynia i korektą punktacji w tabeli. Zamiast czternastu oczek nasza drużyna ma jedenaście, podobnie innym zespołom, które wygrały z gdyniankami, zostały odjęte punkty. EKS przystępował do dzisiejszej potyczki z szóstego miejsca, Kościerzyna natomiast z ostatniego. Piłkarki UKS nie wygrały dotąd ani jednego meczu, a dziś w odniesieniu pierwszego zwycięstwa w sezonie miały im pomóc byłe zawodniczki Arki Kinga Gutkowska, czy dobrze znana w Elblągu Aleksandra Dorsz.
       Elblążanki nienajlepiej rozpoczęły dzisiejszą potyczkę, brakowało skuteczności, piłka zamiast wpadać do siatki obijała poprzeczkę bądź słupki i dość niespodziewanie dwa pierwsze gole padły łupem miejscowych. W końcu, w 8. minucie, po bramce Magdy Balsam, przyjezdne doprowadziły do remisu. Podopieczne Andrzeja Niewrzawy zaczęły regularnie trafiać do siatki, po golu Joanny Gadziny prowadziły 4:2 i o przerwę poprosił szkoleniowiec UKS. Po wznowieniu nieco skuteczniejsze były elblążanki, po kwadransie gry miały trzy gole więcej. Na boisko trwała dość wyrównana walka, elblążanki utrzymywały niewielką przewagę. Gdy na ławkę kar powędrowała Paulina Uścinowicz, kościerzynianki miały szansę na odrobienie dystansu, jednak zawodniczki Startu im na to nie pozwoliły. Do końca pierwszej połowy gra była dość wyrównana, a wynik do przerwy ustanowiła Tatjana Trbović, rzucając z 7. metra (10:14).
       Po zmianie stron elblążanki powiększały dorzuciły kolejne dwie bramki i miały już sześć goli przewagi. Wydawało się, że podopieczne Andrzeja Niewrzawy będą kontrolowały sytuację na parkiecie, jednak z minuty na minutę gospodynie zmniejszały dystans. Dobrze rzuty karne wykonywała Kinga Gutkowska, a elblążanki miały problemy z wykańczaniem ataków pozycyjnych. W 40. minucie, po kolejnej stracie, gospodynie wykorzystały kontratak i z sześciu bramek przewagi Startu pozostały już tylko dwie. Przez kolejne pięć minut bramki padały naprzemiennie i kwadrans przed zakończeniem spotkania tablica wyników wskazywała 18:19. W kolejnych minutach ciężar zdobywania bramek wzięła na swoje barki Magda Balsam, która trafiła do siatki trzy razy z rzędu. Elblążanki wzmocniły defensywę, rzuty karne wywalczone przez Tatjanę Trbović dobrze egzekwowała Aleksandra Jędrzejczyk. W 55. minucie Start znów miał sześć bramek przewagi. Gdy gospodynie dwukrotnie przedarły się przez defensywę EKS było 22:26 i miejscowe zawodniczki wyszły wysoką obroną. Krycie każdy swego na niewiele się zdało, indywidualnymi akcjami popisała się Aleksandra Jędrzejczyk. Ostatecznie Start pokonał UKS PCM 28:23 i zgarnął trzy punkty.

UKS PCM Kościerzyna - EKS Start Elbląg 23:28 (10:14)
       UKS:
Brzezińska, Bielach - Gutkowska 7, Pękala 6, Wróblewska 4, Dorsz 2, Sus 2, Fesdorf 1, Zawalich 1, Gędłek, Somionka, Wicik, Białek, Kreft.
       Start: Powaga, Pająk - Balsam 7, Jędrzejczyk 6, Gadzina 4, Kozimur 3, Świerżewska 3, Trbović 3, Świerczek 2, Choromańska, Uścinowicz, Yashchuk.

Ostatnie spotkanie I rundy rozegrane zostanie w Elblągu już w najbliższą środę (14 listopada) z Energą AZS Koszalin.