Szachowy Turniej Niepodległości

Elbląg, Szachowy Turniej Niepodległości

Przez dwa dni szachiści reprezentujący pięć województw oraz Obwód Kaliningradzki (w wieku od 8 do 78 lat) rywalizowali w elbląskim Ratuszu Staromiejskim w dwóch 9-rundowych turniejach szachów szybkich w ramach obchodów Dnia Niepodległości 2013.

I tak w VI Elbląskim Turnieju Szachowym rozgrywanym pod patronatem poseł Elżbiety Gelert i prezydenta miasta, Jerzego Wilka, udział wzięło 48 zawodników (w tym 3 Rosjan i 12 juniorów).
       Zwyciężył 30-letni Paweł Szkapenko, Rosjanin w barwach Nadnarwianki Pułtusk, zaś czołowe lokaty w tym turnieju zajęli:
       Paweł Szkapenko Nadnarwianka Pułtusk (Rosja) 7,5 pkt.
       Leonid Gorin Kaliningrad (Rosja) 7 pkt.
       Krzysztof Budrewicz AZS UWM Olsztyn 6,5 pkt. (ubiegłoroczny zwycięzca).
       Arkadiusz Kaczmarek Hetman – Pionier Kętrzyn 6,5 pkt.
       Wojciech Dąbrowski Start Elbląg 6,5 pkt.
       Wysokie, 9. miejsce wywalczył najlepszy junior turnieju, Wojciech Bober Start Elbląg 6 pkt.

Z kolei w IV turnieju z cyklu Elbląg Open 2013 do gry przystąpiło 25 szachistów (w tym jeden Rosjanin i pięciu juniorów). Najlepszy okazał się 32-letni Tomasz Kempiński, gdańszczanin w barwach Awansu Żyrzyn, zaś czołówka turnieju była następująca:
       Tomasz Kempiński Awans Żyrzyn 7,5 pkt.
       Tomasz Rak Smol-Bud Giżycko 7,5 pkt.
       Piotr Bieluszewski Elbląg 7 pkt.
       Arkadiusz Kaczmarek Hetman – Pionier Kętrzyn 7 pkt.
       Gennadij Biełousow Kaliningrad (Rosja) 6 pkt.
       Piotr Plewa Start Elbląg 5,5 pkt.
       Wśród juniorów najlepszy wynik uzyskała 9-letnia (Lidia Czarnecka ze Startu Elbląg – 10. lokata z dorobkiem 5 pkt.
       W klasyfikacji Elbląg Open po czterech turniejach nastąpiła zmiana lidera – czołówkę tworzą obecnie:
       Tomasz Kempiński 29 pkt.
       Wojciech Dąbrowski 26,5 pkt.
       Piotr Bieluszewski 23,5 pkt.
       Piotr Plewa 21,5 pkt.
       Tadeusz Panek Konradia Gdańsk 20 pkt.
       14. Wojciech Bober (najlepszy junior) 14,5 p.
       Ostatni, 5.turniej Elbląg Open 2013 odbędzie się w sobotę, 30 listopada br, od godz. 11 w sali Klubu Olimpijczyka w Elblągu przy ul. Kościuszki 77a – organizatorzy zapraszają.