Tak minął sezon w II lidze, czyli przeżyjmy to jeszcze raz

Elbląg, Łukasz Pietroń został królem strzelców II ligi z 16 bramkami na koncie
Łukasz Pietroń został królem strzelców II ligi z 16 bramkami na koncie (fot. Michał Skroboszewski)

Olimpia Elbląg w roli beniaminka zakończyła sezon w II lidze na wysokim piątym miejscu. Żółto-biało-niebiescy dostarczyli kibicom w 34 meczach sporo emocji, ale co najmniej kilkanaście meczów zapamiętamy na dłużej. Oto naszym zdaniem najciekawsze z nich.

31 lipca 2016 r. Stadion Miejski przy ul. Agrykola 8. 1452 osoby na trybunach. Na inaugurację sezonu do Elbląga przyjeżdża Raków Częstochowa – murowany faworyt do awansu na zaplecze ekstraklasy. Klub z Rakowa przed sezonem zapowiedział swoim kibicom, że w razie braku awansu zwróci im pieniądze za karnety. Olimpia Elbląg dwa razy doprowadza do remisu, a popis strzelecki (mający trwać cały sezon) rozpoczynają Paweł Piceluk i Łukasz Pietroń. Faworyt z Rakowa wyjeżdża z Elbląga tylko z jednym punktem.
       Tydzień później pierwszy wyjazd w Olimpii. W Bytomiu z tamtejszą Polonią przez 90 minut utrzymuje się bezbramkowy remis. W 90. minucie sędzia pokazuje na jedenasty metr w polu karnym Olimpii. Bramkarzowi żółto-biało-niebieskich Wojciechowi Danielowi w obronieniu rzutu karnego nie przeszkadza złamany palec u ręki.
       W trzeciej kolejce padła twierdza Agrykola 8. Po 32 meczach ligowych bez porażki „u siebie” do Elbląga przyjechała Odra Opole. Była pierwszym zespołem od 6 września 2014 r., który wywiózł z A8 komplet punktów. Już po pięciu minutach goście prowadzili 2:0 i taki wynik widniał na tablicy wyników po końcowym gwizdku sędziego.
       Runda jesienna II ligi w przypadku Olimpii przebiega pod znakiem remisów. Na pierwsze zwycięstwo kibice w Elblągu czekali do 27 sierpnia. Do Elbląga przyjechała Warta Poznań. Wyjechała z bagażem sześciu bramek, a na uwagę zasługuje gol Jakuba Bojasa (na 3:1), który przelobował bramkarza Warty z 45 metrów. Cały mecz skończył się zwycięstwem gospodarzy 6:1.
       Warto zapamiętać też datę 1 października: Olimpia wysoko przegrała w Tarnobrzegu z Siarką (1:4). Tydzień później do Elbląga przyjechał kolejny faworyt do awansu – Radomiak Radom. Po bramkach Pawła Piceluka, Radosława Stępnia i Łukasza Pietronia po 63 minutach elblążanie prowadzili 3:0. Goście zdołali zmniejszyć rozmiary porażki do 3:2, ale w 80. minucie Łukasz Pietroń zdobył swoją drugą bramkę w tym meczu i Olimpia wygrywa 4:2.
       Jesień żółto-biało-niebiescy zakończyli rozstrzelaniem Polonii Bytom 5:1. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie spotkania. Rundę jesienną Olimpia zakończyła na 8 miejscu; Paweł Piceluk był najskuteczniejszym zawodnikiem II ligi z dorobkiem 10 bramek. Jedną mniej miał na koncie Łukasz Pietroń. - Dla nas celem minimum jest utrzymanie tego miejsca, które mamy obecnie – mówił Adam Boros, trener Olimpii Elbląg w wywiadzie udzielonym naszej redakcji przed startem rundy wiosennej.
       Plan wydawał się ambitny, pierwszy mecz na wiosnę Olimpia przegrała z Odrą Opole 1:2. Potem przyszło zwycięstwo z Polonią Warszawa 2:1 i marsz w górę tabeli został rozpoczęty, a kibice czekali na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo swojego zespołu. Udało się 25 marca w Poznaniu, po zwycięstwie nad Wartą 2:1 po bramkach Dawida Kubowicza i Radosława Stępnia.
       Emocji w drugiej części sezonu nie brakowało, czego najlepszym przykładem był „szalony mecz” z Legionovią Legionowo z 15 kwietnia. Po kwadransie i dwóch bramkach Michała Ressela Olimpia prowadziła 2:0. W 63. minucie przegrywała 2:3. Co prawda tylko dwie minuty, bo w 65. minucie niezawodny Łukasz Pietroń doprowadził do remisu. Ale to co się stało w 90. minucie jest najlepszą reklamą gry żółto-biało-niebieskich w tym sezonie. Jakub Bojas w szalonym rajdzie przez pół boiska, minięciu kilku piłkarzy Legionovii zapewnił zwycięstwo Olimpii.
       Kryzys (a właściwe zadyszka) przyszedł w maju. Jego najbardziej bolesnym skutkiem była porażka z Concordią Elbląg w 1/8 Wojewódzkiego Pucharu Polski. Żółto-biało-niebiescy ze względów regulaminowych występujący pod nazwą Olimpią II sensacyjnie przegrali 1:3 i pożegnali się z wojewódzkim pucharem.
       Po. 28 kolejce Olimpia miała tylko cztery punkty straty do czwartego miejsca w lidze premiowanego grą w barażach o awans na zaplecze ekstraklasy. Niektórzy zaczęli nieśmiało marzyć o włączeniu się do walki o awans. Niestety właśnie wtedy olimpijczycy złapali zadyszkę i seria trzech ligowych porażek przekreśliła (mamy nadzieję, że tymczasowo) starania o awans.
       Sezon w roli beniaminka II ligi Olimpia zakończyła remisem na własnym boisku z Kotwicą Kołobrzeg. W tym meczu pierwszą bramkę w barwach Olimpii zdobył Krzysztof Niburski.
       Na koniec sezonu żółto-biało-niebiescy uplasowali się na piątej pozycji, zdobywając 50 punktów (bilans bramkowy: 59:49). Królem strzelców II ligi został Łukasz Pietroń z 16 golami na koncie. Niewiele mniej zdobyli Paweł Piceluk – 11 i Jakub Bojas – 10. Warto zauważyć, że olimpijczycy byli trzecim najskuteczniejszym zespołem w II lidze (po Odrze Opole i Rakowie Częstochowa).
       Na koniec kilka liczb: Olimpia wykonywała 16 rzutów karnych, z czego wykorzystała 13 (Łukasz Pietroń – 11, Anton Kołosow i Jakub Bojas po 1). Żółto-biało-niebiescy otrzymali 71 żółtych kartek i 4 czerwone. Najczęściej karanym zawodnikiem był Patryk Sokołowski, który zobaczył 9 „żółtek” i 1 „czerwień”. Najdłużej na boisku znajdował się kapitan Olimpii Dawid Kubowicz – 2520 minut w 29 meczach. W największej ilości spotkań – 33 - wystąpili: Radosław Bukacki, Łukasz Pietroń i Radosław Stępień.
       Kolejny sezon w II lidze startuje w ostatni weekend lipca.

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym ZKS Olimpia

• Tak miało być. Zaplanowano i wykonano pozostanie w 2 lidze na wysokiej pozycji, remont budynku. Teraz czas na wakacje i transfery. .. .i tu przydałby się rosły obrońca taki jak Dawid Kubowicz, czy kiedyś Maciek Scherfchen, czy Krzysiek Sobieraj. Bez transferu, chociaż wierzę w Olimpię nie uda się wejść do 1 ligi. To moje prywatne zdanie.
  • To nie jest kwestia wiary, tylko obiektywnie nie ma co w tej 1 lidze szukać. Nawet jeśli by sprostała sportowa to nie dostanie licencji. Dzisiaj taki stadion, to 4 liga.
  • Scherfchen to sprzedawczyk w 1 -szo ligowej Olimpii Elblag. Tak samo ten bramkarz wychowanek lechii a grajacy długo w legii. Zapomniałem frajera nazwiska.
  • Z niecierpliwością czekam na konferencje zarządu. Co powiedzą, czy wygłoszą przemowę pełną górnolotnych frazesów by zadowolić gawiedź? Czy może w końcu przedstawią strategie klubu, nie na jeden sezon, ale na kilka lat. Coś za co można ich będzie rozliczyć za 3,4 lata. Na chwilę obecną ja nawet nie wiem, jaka jest filozofia gry naszego zespołu; czy to ma być gra ofensywna, defensywna, gra z kontry. .. .. a to przecież deprymuje działania szkoleniowe trenerów drużyn młodzieżowych. Sami pewnie nie wiedzą, do czego przygotować naszą młodzież. Następnie chciałbym wiedzieć co zarząd zamierza zrobić by poprawić komunikacje z mieszkańcami, co w konsekwencji przeniesie się na frekwencje w dni meczowe. jak będzie polityka transferowe klubu; czy zamierzają stawiać na wychowanków, i jeżeli tak to w jaki sposób to zrealizują. Na jakim etapie są poszukiwania sponsora strategicznego?
    13
    0
    Pankracy(2017-06-06)
  • cd. Czy zarząd planuje walkę o Centralną Ligę Juniorów? Czy będzie powołany drugi zespół Olimpii, by młodzież mogą się ogrywać w IV lub III lidze, (ligi te są słabe, ale jednak seniorskie)?
  • @KOMENTUJĄCYCH, nie krępujcie się zadawać pytania :) Może redakcja na konferencji prasowej (która przecież musi się odbyć na zakończenie sezonu) przekaże je zarządowi i sam bardziej przyciśnie zarząd, by ten przedstawił konkretne deklaracje.
    6
    1
  • Takiego obrońcy jak Kubowicz może długo tu nie być , wysoki i piłka mu nie przeszkadza. Tak w ogóle czemu odchodzi?
  • @pankracy 1. W kuluarach słychać że zawodnikom obniżają kontrakty, skoro w 3 lidze grali za takie pieniądze to skąd ta nagła dziura w budżecie ll-ligowym? 2.Skoro nie ma kasy i czołowi zawodnicy pewnie odejdą , oznacza to że w przyszłym sezonie będziemy grać wychowankami o utrzymanie? 3.Co ze stadionem?(licencja z nadzorem infrastrukturalnym)
  • Rezerwy w 3 lidze to ma Lech , Legia. My rok temu tam byliśmy. Wystarczyły by jakiekolwiek rezerwy.
  • Chyba jakis błąd w minutach bo z tego co widze w tabeli to najwięcej minut na boisku byl Wenger
    2
    0
    Tylko olimpia(2017-06-06)
  • stomil bez licencji na gre 1 lidze!!!!!
  • @kibic.z.a8 - Też jestem ciekawy jak wygląda sytuacja finansowa OE, ale jednocześnie za leniwy żeby sprawdzić sprawozdanie finansowe Olimpii. OE działa na zasadach stowarzyszenia i jej dokumentacja jest jawna, do wglądu w sądzie. Ale to już zadanie chyba dla dziennikarzy, a nie dla kibica. ps. ten nadzór jest z powodu remontu biura/szatni, to mały pikuś.