Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Taneczny ambasador

Elbląg, Taneczny ambasador Formacja Lotos-Jantar (fot. Paweł Serocki).

Wizytówką Elbląskiego Klubu Tańca Jantar, który jutro (20 października) obchodzi swoje 20-lecie, są dwie formacje standardowe, w tym mistrzowska Lotos-Jantar. Tancerze reprezentowali Polskę na parkietach Europy i świata. - Są ambasadorami polskiej kultury tanecznej - podkreśla trener Antoni Czyżyk.

Formacja Lotos-Jantar od momentu powstania w 1995 r. nieprzerwanie zdobywa tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych, będąc jednocześnie jednym z najlepszych tego typu zespołów w Europie i na świecie. Elbląska drużyna jest złotym medalistą mistrzostw świata z 1999 r. - wynik ten to największe osiągnięcie w historii tańca polskiego. Od września 2005 r. formacja zmieniła nazwę na Lotos-Jantar, ponieważ pod swą opiekę wzięła ją Grupa Lotos S.A. Podczas Mistrzostw Świata Formacji Tanecznych 2005 w Elblągu, 26 listopada formacja Lotos-Jantar wytańczyła brązowy medal.
     W corocznych przygotowaniach do udziału w tak prestiżowych turniejach, jak mistrzostwa Polski, Europy czy świata elblążanom pomaga Ariane Schiessler - trenerka z Niemiec, od dawna zaprzyjaźniona z Jantarem.
     Tancerze elbląskiej formacji, reprezentując Polskę na parkietach Europy i świata, nawiązują kontakty z partnerami Elbląga z Niemiec, Włoch, Holandii, Rosji, Łotwy i Litwy. Wspinając się po szczeblach kariery sportowej, elblążanie odwiedzili wiele miast europejskich, tańcząc w Rydze, Kaliningradzie, Kiszyniowie, Wiedniu, Alassio, Florencji, Monako, Berlinie, Hamburgu, Braunschweigu, Ludwigsburgu, Leer, Londynie, Oslo i innych miastach.
     
     A zaczęło się od Straussa
     Wszystko zaczęło się w 1995 r., kiedy to Antoni Czyżyk stworzył pierwszą w Polsce formację standardową powyżej 15 roku życia. Wówczas - pod okiem trenerki z Rosji Irminy Gozun - został stworzony układ choreograficzny i muzyczny inspirowany muzyką Straussa. Formacji Jantar z Elbląga przyznano tytuł Mistrza Polski Formacji Tanecznych, które odbyły się wówczas w Elblągu. Pozwoliło to zespołowi wystartować po raz pierwszy na mistrzostwach świata, podczas których formacja wywalczyła wysokie, dziewiąte miejsce.
     Reprezentantami naszego kraju byli wówczas: Wojciech Borkowski i Izabela Krzekotowska, Piotr Beńko i Edyta Sarnowska, Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Marcin Wierzbicki i Wioletta Kołecka, Leszek Linkowski i Dominika Pater, Jacek Suchiński i Joanna Jaśko, Łukasz Kordus i Maja Weszyńska, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz.
     W 1996 r. skład formacji nieco się zmienił. Po raz drugi formacja Jantar z choreografią do muzyki Straussa zdobyła tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych i znowu wzięła udział w mistrzostwach Europy (dziesiąte miejsce) i mistrzostwach świata (trzynaste miejsce). W składzie podstawowym tej formacji tańczyli: Leszek Linkowski i Dominika Pater, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz, Wojciech Borkowski i Izabela Krzekotowska, Paweł Tomalczyk i Alina Cieślak, Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Piotr Raszewski i Marlena Jancewicz, Piotr Beńko i Edyta Sarnowska, Marek Cichosz i Maja Weszyńska.
     
     Czas na drugi Jantar
     W roku 1997 r. powstał drugi zespół: Formacja Standardowa Jantar II, który przejął choreografię „Strauss” i wystartował w Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych w kategorii do 15 roku życia. Formacja Jantar II zatańczyła w składzie: Łukasz Wytrykowski i Agnieszka Kołakowska, Paweł Gałęzowski i Dorota Pawluć, Piotr Kopyt i Kamila Micko, Kamil Luberecki i Dorota Gwiazdowska, Grzegorz Drozdowski i Joanna Chorak, Marek Kucharczyk i Romana Sajko, Sebastian Olarium i Zofia Marinof, Rafał Abramowicz i Karolina Jaworska.
     Rok 1997 to także początek współpracy elbląskiego zespołu z trenerką z Niemiec - Ariane Schiessler. Powstał nowy układ choreograficzny i muzyczny pn. „Trzech Tenorów”. Po raz trzeci formacja Jantar obroniła tytuł mistrza kraju i wystartowała na mistrzostwach Europy. Wtedy naszemu zespołowi przypadło po raz kolejny miejsce poza finałem (ósme). Jednak już podczas mistrzostw świata, na które formacja pojechała do Mołdawii, sędziowie sklasyfikowali ją na czwartym miejscu. Był to ogromny sukces formacji Jantar, który dobrze rokował na przyszłość. Skład formacji przedstawiał się następująco: Łukasz Lewandowski i Katarzyna Tomalczyk, Leszek Linkowski i Angelika Łubieńska, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Michał Jarczewski i Laura Przybył, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Paweł Tomalczyk i Olga Korbolewska, Bartosz Mateusiak i Ewa Kalka, Arkadiusz Bucha i Agnieszka Wiraszka.
     W 1998 r. nasze miasto i kraj reprezentowała znowu jedna drużyna. Formacja Jantar, tańcząc ten sam program, co w roku poprzednim, po raz kolejny została mistrzem Polski w kategorii powyżej 15 lat. Zespół na mistrzostwach Europy wywalczył trzecie miejsce, a na mistrzostwach świata - czwarte. Były to wówczas największe sukcesy elbląskiej formacji na arenie międzynarodowej. Skład formacji uległ niewielkiej zmianie: zamiast Łukasza Lewandowskiego zatańczył Rafał Abramowicz.
     
     Mistrzostwo świata za „Titanica”
     Rok 1999 był przełomem w dziejach Formacji Standardowej Jantar. Nastąpiły kolejne zmiany w składzie zespołu, a także zmiana programu tanecznego. Tym razem młodzi tancerze prezentowali układ choreograficzny i muzyczny oparty na kinowym przeboju „Titanic” pod nazwą „Odległe wspomnienia”, który podbił serca nie tylko elblążan. Trener Antoni Czyżyk skupił całą uwagę na jednym, starszym zespole, który ciężko trenował, przygotowując się do startu na mistrzostwach Europy i świata. I tancerzom, i ich trenerowi zależało na tym, aby podczas mistrzostw świata, które odbyły się w Elblągu, wypaść jak najlepiej. Po udanym występie na mistrzostwach Europy, podczas których zespół wywalczył trzecie miejsce, Formacja Standardowa Jantar wywalczyła najwyższy tytuł w historii polskiego tańca - Mistrzostwo Świata. Wówczas w zespole tańczyli: Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Michał Jarczewski i Katarzyna Rynkiewicz, Leszek Linkowski i Dorota Pawluć, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Bartosz Mateusiak i Romana Sajko, Łukasz Wytrykowski i Aleksandra Lazarowska, Kamil Luberecki i Joanna Chorak.
     Elbląski zespół prezentował program „Odległe wspomnienia” także w 2000 r. Podczas mistrzostw Europy zdobył wówczas drugie miejsce, potem trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Skład formacji: Michał Jarczewski i Romana Sajko, Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Leszek Linkowski i Joanna Chorak, Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Ireneusz Pukin i Katarzyna Torłop, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Kamil Luberecki i Dorota Pawluć.
     
     Siła dwóch zespołów
     W 2001 r. wizytówką naszego miasta były znowu dwa zespoły. Formacja Standardowa Jantar II, jako zespół startujący na mistrzostwach Polski w kategorii do 15 roku życia, prezentowała układ przejęty po starszym zespole – „Odległe wspomnienia”. Do składu tego zespołu należeli: Michał Jedynak i Sylwia Kozłowska, Karol Kosopud i Monika Trzciałkowska, Michał Białkowski i Dorota Jedynak, Piotr Czyżyk i Katarzyna Lesz, Michał Kowalski i Katarzyna Wojciechowicz, Maciej Stryjewski i Agata Ziętek, Marcin Kowalski i Katarzyna Czyżyk, Dawid Szałkowski i Milena Sikorska. Formacja ta zdobyła w swojej kategorii tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych.
     Starsi i bardziej utytułowani tancerze tworzyli starszy zespół, który w 2001 r. nadal nieprzerwanie utrzymywał się na pierwszym miejscu w kraju, mimo że nastąpiły kolejne zmiany w jego składzie. W tym roku Formacja Standardowa Jantar reprezentowała nasz kraj w programie zatytułowanym „James Bond” w składzie: Paweł Tomalczyk i Katarzyna Tomalczyk, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Łukasz Wytrykowski i Aleksandra Lazarowska, Kamil Luberecki i Dorota Pawluć, Jakub Sajko i Olga Korbolewska, Adrian Sachajdakiewicz i Romana Sajko, Leszek Linkowski i Joanna Chorak. Był to czas, kiedy, po latach triumfu, elblążanie musieli ustąpić miejsca na podium tancerzom z innych krajów. Podczas mistrzostw Europy zdobyli piąte miejsce, a na mistrzostwach świata nie wystąpili.
     W 2002 r., tak jak w roku poprzednim, młodsza formacja Jantar II przejęła program po starszych kolegach, lecz tańczyła w nowych strojach. Z układem „James Bond”, startując w kategorii powyżej 15 lat, zespół ten zdobył wicemistrzostwo Polski. Wówczas młodszy zespół wyjechał po raz pierwszy na mistrzostwa świata, podczas których znalazł się na wysokim, dwunastym miejscu. Formacja Jantar II występowała w składzie: Piotr Czyżyk i Dorota Jedynak, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Marcin Kowalski i Katarzyna Czyżyk, Michał Kowalski i Katarzyna Wojciechowicz, Michał Jedynak i Sylwia Kozłowska, Marek Jeziorski i Milena Sikorska, Karol Kosopud i Monika Trzciałkowska, Maciej Stryjewski i Agata Ziętek.
     
     Mistrzowskie „Moulin Rouge”
     W tym samym roku trenerzy przygotowali nowe propozycje dla formacji Jantar. Zespół prezentował się w układzie choreograficznym i muzycznym „Moulin Rouge” i w nowych strojach. I znowu Formacja Standardowa Jantar obroniła tytuł mistrzów Polski. Wywalczyła także na mistrzostwach Europy i świata odpowiednio piąte i czwarte miejsca. W zespole tańczyli: Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Łukasz Wytrykowski i Patrycja Dyrmo, Kamil Luberecki i Dorota Pawluć, Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Jakub Sajko i Joanna Sajko, Maximilian Hasse i Romana Sajko, Bartosz Mateusiak i Marta Szuman, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz.
     W 2003 r. elbląscy tancerze powtórzyli sukcesy sprzed roku. Młodszy zespół, prezentując tym razem choreografię „Moulin Rouge”, wystartował ponownie na mistrzostwach Polski i ponownie zdobył drugie miejsce w kategorii pow. 15 roku życia. W zespole tańczyli wówczas: Marcin Kowalski i Katarzyna Czyżyk, Michał Białkowski i Alicja Albin, Michał Kowalski i Katarzyna Paluch, Karol Kosopud i Monika Trzciałkowska, Paweł Stękała i Karolina Mejger, Marek Jeziorski i Marta Kocik, Dawid Szałkowski i Marta Abramowicz oraz Michał Jedynak i Sylwia Kozłowska. Ten zespół podczas mistrzostw Europy i świata zdobył ósme miejsce.
     W 2003 r. powstał także nowy układ choreograficzny i muzyczny „Chicago”, prezentowany przez formację Jantar. Formacja po raz dziewiąty obroniła tytuł mistrza Polski. Na mistrzostwach Europy i świata w pierwszym zespole zatańczyli: Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Łukasz Wytrykowski i Patrycja Dyrmo, Rafał Wytrykowski i Ewa Kalka, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Jakub Sajko i Joanna Jaśko, Bartosz Maciejewicz i Dorota Jedynak, Kamil Luberecki i Aleksandra Maciejewicz, Piotr Czyżyk i Katarzyan Lesz. Formacja Jantar na mistrzostwach Europy zajęła czwarte miejsce, a na mistrzostwach świata - piąte.
     2004 r. przyniósł Formacji Standardowej Jantar tytuł mistrza Polski już po raz dziesiąty. Z tej okazji w Iławie, podczas mistrzostw, spotkali się obecni i byli tancerze zespołu, aby uczcić ten sukces. Formacja Jantar w tym okresie występowała ponownie w układzie „Chicago”. Z dwóch formacji powstała jedna - starsza, więc stworzono nowy młodszy zespół, który wystartował także na mistrzostwach Polski w kategorii do 15 roku życia i również zajął najwyższe miejsce w finale, prezentując układ „Odległe wspomnienia”. Nie mógł on jednak reprezentować naszego kraju na mistrzostwach Europy i świata ze względu na wiek.
     Do składu Formacji Standardowej Jantar należeli: Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Łukasz Wytrykowski i Patrycja Dyrmo, Rafał Abramowicz i Ewa Kalka, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Piotr Czyżyk i Aleksandra Maciejewicz, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Bartosz Maciejewicz i Alicja Albin, Michał Kowalski i Katarzyna Paluch. Formacja na mistrzostwach Europy zajęła czwarte, a na mistrzostwach Świata - piąte.
     Formacja Standardowa Jantar II to pary: Bartosz Szkutnik i Dominika Jabłońska, Mateusz Papużyński i Kinga Drutel, Michał Zacharewicz i Ewa Bacowska, Paweł Jankowski i Paulina Misiak, Maciej Lesz i Małgorzata Wilczak, Mateusz Zakrzewski i Klaudia Adamska, Kamil Werkowski i Dorota Łukasiewicz, Bartosz Grzebiński i Sylwia Fijałkowska, Wojciech Kowalewski i Aleksandra Szostak.
     
     Zatańczyli do muzyki The Beatles
     W roku 2005 istniały nadal dwie formacje. Co więcej, obydwie wystąpiły jako reprezentanci naszego kraju na Mistrzostwach Świata Formacji Standardowych, które odbyły się 26 listopada tego roku w Elblągu. 2005 rok to nowe rozwiązania choreograficzne i muzyczne, także nowe wyzwanie dla naszych zespołów. Starszy z nich przez kilka miesięcy pracował nad nowym programem „The Beatles - The Stars Reborn” z trenerem Antonim Czyżykiem i Ariane Schiessler i wytańczył nim trzecie miejsce. Natomiast młodszy zespół przypomniał elblążanom układ „Odległe wspomnienia” do muzyki z filmu „Titanic”, który w 1999 r. przyniósł formacji Jantar złoto na mistrzostwach świata. Tym razem uzyskali półfinał. Obydwa zespoły miały za sobą również mistrzostwa Polski. Formacja Standardowa Jantar, która obecnie, dzięki głównemu sponsorowi elbląskich mistrzostw świata, nosi nazwę Lotos-Jantar, po raz kolejny udowodniła, że jest nie do pokonania i po raz jedenasty z rzędu zdobyła tytuł mistrza Polski. Formacja Standardowa Jantar II, startując w tej samej kategorii wiekowej, co pierwszy zespół, zajęła drugie miejsce. Formacja Lotos-Jantar podczas mistrzostw Europy zdobyła czwarte miejsce.
     Skład Formacji Standardowej Lotos-Jantar: Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Andrzej Orłowski i Aneta Sajkiewicz, Michał Oleszczyński i Patrycja Dyrmo, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Marek Jeziorski i Katarzyna Czyżyk, Maciej Lesz i Małgorzata Wilczak, Michał Jedynak i Dorota Jedynak, Piotr Czyżyk i Marta Abramowicz.
     Skład Formacji Standardowej Jantar: Mateusz Papużyński i Sara Aszkiełowicz, Mateusz Zakrzewski i Klaudia Adamska, Michał Faliński i Izabela Gierulska, Bartosz Zylbert i Kinga Drutel, Michał Zacharewicz i Dominika Jabłońska, Tomasz Wierciński i Paulina Misiak, Paweł Jankowski i Sylwia Fijałkowska, Tomasz Grudzień i Ewa Bąkowska oraz Bartosz Szkutnik, Mariusz Pilipczuk, Bartosz Grzebiński.
     
     Znowu pokazali klasę
     W 2006 r. elbląski klub tańca reprezentują dwa zespoły formacyjne: starszy - Lotos-Jantar (w skład zespołu weszli tancerze z drugiej formacji Jantar) i młodszy - Jantar (złożonych z młodych, dobrze zapowiadających się par klubu). Oba wzięły udział w mistrzostwach Polski i jak zwykle pokazały mistrzowską klasę - starszy zespół po raz dwunasty z rzędu zdobył tytuł mistrzów Polski powyżej 15 lat, tańcząc ubiegłoroczny układ do muzyki zespołu The Beatles. W skład zespołu weszli: Marek Kucharczyk i Olga Korbolewska, Marek Jeziorski i Katarzyna Czyżyk, Piotr Czyżyk i Marta Abramowicz, Michał Białkowski i Katarzyna Lesz, Maciej Lesz i Małgorzata Wilczak, Michał Jedynak i Dorota Jedynak, Michał Oleszczyński i Patrycja Dyrmo, Mateusz Papużyński i Sylwia Fijałkowska.
     Młodsza drużyna, startując w kategorii do 15 lat, również wytańczyła pierwsze miejsce z układem „James Bond”. W formacji tańczyli: Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz, Sebastian Rutkowski i Arletta Wyżlic, Mateusz Czyżyk i Justyna Breś, Krzysztof Taurogiński i Kornelia Kosińska, Mariusz Pilipczuk i Paulina Peters, Michał Nguyen i Julia Romanowska, Kamil Kopacz i Marta Pilipczuk, Paweł Jacewicz i Urszula Hryciuk, Michał Wilczak i Joanna Witkowska.
     
     Jantar nie wystąpi na mistrzostwach
     W tym roku zespół nie wystąpi na mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata - jest to decyzja trenerów: Antoniego Czyżyka i Ariane Schiessler.
     - Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na sytuację, która od pewnego czasu panuje w tańcach formacyjnych. Od kilku lat mistrzostwa Europy i świata wygrywają drużyny z tych samych krajów - podkreślają. - Wyjątkiem był rok ubiegły, gdzie, jako drużynę gospodarza, „wciśnięto” nas na trzecie miejsce, mimo że wszyscy uważali, że należy nam się srebro, jeśli nawet nie złoto. Opinię tą podzielał nawet prestiżowy niemiecki magazyn taneczny „The Tanzspiegel”. Nie znaczy to jednak, że się poddajemy. Zbieramy siły na nowy program i z nowym zespołem spróbujemy w kolejnych latach powrócić na arenę międzynarodową. Może do tego czasu coś się na niej zmieni. Oby na lepsze.
     
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy