Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Taniec – sport czy sztuka?

 
Elbląg, Taniec – sport czy sztuka?

Taniec towarzyski to niezwykła dziedzina sportu balansująca na granicy ze sztuką. Tancerze przede wszystkim doskonalą swój warsztat techniczny, sprawność fizyczną, wszelkie umiejętności sportowe. Jednak dla widza taniec towarzyski to głównie sztuka.

Oglądając pary taneczne, odbiorcy podziwiają ich kunszt aktorski, piękno, grację. Każda para posiada niezwykłą moc przyciągania uwagi, niekiedy od tańczącej pary nie można oderwać oczu. Bardzo interesującym jest fakt, że wrażenia towarzyszące widzom na turnieju tanecznym są zupełnie inne niż te podczas uczestnictwa w meczach sportowych. Tancerze natomiast doświadczają bardzo podobnego mechanizmu w przeżywaniu emocji przedstartowych jak sportowcy innych dyscyplin. Organizmy tancerzy podczas turniejów, ale także i treningów, zmagają się z ogromnym obciążeniem fizycznym. Turniej taneczny dostarcza wielu emocji i doświadczeń, jest on sytuacją generującą stres w takim samym stopniu, jak każdy inny start sportowy.
     Można by powiedzieć, że podział ten jest magią tego sportu. Czynnikiem różnicującym w stosunku do innych dyscyplin jest gra aktorska tancerzy. To ona powoduje wyjątkowy sposób odbioru tańca przez widza.
     Tancerze mają dwa główne zadania do spełnienia. Po pierwsze, mają zaprezentować odpowiednie umiejętności techniczne i sprawność fizyczną, które pozwolą im zdobyć jak najwyższe miejsce na turnieju. Po drugie, mają za zadanie przenieść widza w „inny świat”. Mają go oczarować, przekazać pewne wrażenia i emocje, tak by widz je współodczuwał. Celem pary jest skierowanie uwagi odbiorcy właśnie na nią, tancerze razem z aspektem fizycznym wkładają w swój taniec własną osobowość.
     To dzięki tym dwóm czynnikom taniec towarzyski jest tak trudny i niezwykle złożony, ale także magiczny i piękny. Przekazać taniec w techniczny i jednocześnie prawdziwy, nie sztuczny sposób, jest bardzo ciężko. Jednak ten czynnik aktorski powoduje inną perspektywę postrzegania tańca – taniec nie zawsze jest traktowany jako sport. Panuje przekonanie, że jest on lekki, widowiskowy, przyjemny, wykonywany zawsze z uśmiechem na twarzy, więc gdzie tu miejsce na walkę? A to właśnie nad tą gracją pracuje się godzinami, latami. Tancerze trenują kondycję, technikę, pracują nad emocjami, wytrzymałością. Będąc zdeterminowanymi w działaniu, w sali treningowej zostawiają ogromną część własnego życia, własnego zdrowia. Ciężką pracą pragną uwarunkować swój sukces.
     Niewątpliwie ciężko jest jednoznacznie określić, czy taniec to sport, czy też sztuka. Wszystko zależy od postrzegających go osób. Dla jednych jest głównie sportem, dla innych przede wszystkim sztuką. Jednakże, by obserwować taniec na najwyższym poziomie, musi być wzięty pod uwagę zarówno aspekt sportowy, jak i osobowościowy. Najlepsze na świecie pary sportowe wręcz w idealny sposób potrafią połączyć oba te elementy, nadając tańcu sportowemu status bardzo złożonego sportu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego wyrazu artystycznego.
     Taniec to sport z charakterem, m.in. dlatego wywołuje tyle wątpliwości i komentarzy. To sport dla ludzi silnych, który też silnych ludzi kształtuje.
Paulina Kowal, („Światowid”)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • taniec to nie sport!!! taniec to taniec i nic więcej. amen
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  sportowiec(2012-04-15)
 • Proponuję nie dorabiać sportowej ideologii do tańca. Poza tym, w tańcu nie ma żadnej magii. Króliki nie wyskakują z kapeluszy, a atmosfera wokół nie ma nic wspólnego z tajemniczością. Za to patrząc na tancerzy, wdzięczących się z parkietu i posyłających, w stronę widzów, sztuczne, wymuszone uśmiechy mam czasem wrażenie, że uczestniczę w swego rodzaju handlem na targu. W odróżnieniu do tancerzy, na twarzach sportowców zawsze widnieje prawdziwy obraz przeżywanych zdarzeń. Zarówno podczas zmagań, jak i po zwycięstwie, czy porażce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2012-04-15)
 • jakie miasto taki sport. .. .jeszcze trochę i będziemy pisać o wędkarstwie nad kanałem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2012-04-15)
 • Czyli wolałbyś oglądac taniec, gdy tancerze pokazywaliby na swoich twarzach jaki to dla nich wysiłek? Każdy ma prawo do swojej oceny, nie każda osoba musi lubić taniec. Trzeba przyznać jednak, że elbląski taniec, jest bardzo rozwinięty w skali kraju. Taniec to niestety nie sport, ale pewnie już niedługo się nim stanie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  S.B.(2012-04-25)
 • W nawiązaniu do wypowiedzi "sportowców" negujących taniec jako sport można tylko dodać, że prawdziwy sportowiec nigdy by w ten sposób się nie wypowiedział o swoich kolegach. Prawdziwy sportowiec wie o co w tańcu chodzi i potrafi godnie i z szacunkiem zachować się w stosunku do sportowców uprawiających inne rodzaje sportu. Wiec tak dla informacji podam szacownym komentatorom, że na świecie istnieją inne dziedziny sportu niż piłka nożna albo boks. A. G.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  A.G.(2012-04-29)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)