Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To mrówcza praca

Elbląg, To mrówcza praca Najstarsze zdjęcie zawodników Olimpii ze zbiorów Sławomira Kapłona (czerwiec 1945 roku)

Rozmowa ze Sławomirem Kapłonem, który przygotowuje publikację o historii elbląskiego klubu Olimpia.

Skąd pomysł zebrania historii Olimpii w jednej publikacji?
     Jestem od dawna kibicem i od kilku lat zbieram informacje o historii klubu. Miałem wycinki gazet, szperałem w elbląskich bibliotekach. Kiedyś zajrzałem na stronę prowadzoną przez kibiców www.olimpia.elblag.pl i dowiedziałem się, że Stowarzyszenie Promocji Klubu Sportowego Olimpia Elbląg „Żółto-Biało-Niebiescy” zbiera materiały o klubie, więc się po prostu do nich zgłosiłem i zacząłem przygotowywać materiał do publikacji.
     
     Trudno dotrzeć do historii klubu?
     Dotrzeć jest stosunkowo łatwo. Trudności zaczynają się dopiero jak się już te materiały znajdzie. Najbardziej męczące jest siedzenie nad wynikami i tabelami wszystkich sezonów. Czasem, kiedy brakuje któregoś z numerów gazet z opisami meczu, próbuję sam dotrzeć do wyników analizując wcześniejsze i późniejsze tabele. To mrówcza praca.
     
     Historia klubu to nie tylko mecze...
     Mam sporo numerów Głosu Zamechu. Tam jest bardzo dużo informacji o Olimpii, również w aspekcie np. organizacyjnym. Są także wiadomości o tym, który z piłkarzy miał jakie problemy itp.
     
     Czy oprócz starych gazet posiada Pan także inne źródła historii klubu?
     Owszem, posiadam m.in. książkę E. Goleckiego i W. Wili „20 lat OZPN-u”, która zawiera sporo informacji o piłce w regionie m.in. o Olimpii. Rozmawiam też z ówczesnymi działaczami i kibicami Olimpii. Sporo informacji przekazał mi mój wujek, rodowity elblążanin i kibic. On opowiedział mi o atmosferze, jaka panowała kiedyś na stadionie, o piłkarzach. Słuchałem też rozmowy, jaką nagrali członkowie Stowarzyszenia z jednym z działaczy z lat 60-tych.
     
     W Elblągu trwa spór dotyczący roku powstania Olimpii.
     Przez wiele lat uważano, że Olimpia powstała w 1946 roku. Ja jednak sądzę inaczej. Latem 1945 roku w Elblągu powstał MKS Syrena. Utworzyli go warszawiacy, którzy po wojnie przybyli do Elbląga. I to były według mnie początki Olimpii. Choć klub został rozwiązany i w lutym 1946 roku przy Stoczni nr 16 powstała Stocznia Elbląg, którą później przemianowano na Olimpię, to jednak byli to zawodnicy Syreny. Oprócz tego czytałem życiorys Aleksandra Grudzińskiego, jednego z piłkarzy, który napisał, że w w 1945 roku przyjechał do Elbląga i zaczął pracować w Olimpii.
     
     Czy ma Pan jakieś informacje o przedwojennej piłce elbląskiej?
     Tak, choć niewiele. Część informacji mam z „Historii Elbląga, t. 4”, część z Internetu. Przed wojną w Elblągu było kilka zespołów, np. Hansa Elbing, grających w regionalnych ligach. Warto jednak przypomnieć, że mecze towarzyskie z elbląskim drużynami rozgrywały wtedy takie zespoły jak Levski Sofia czy Schalke 04.
     
     Na jakim etapie pisania historii jest Pan obecnie?
     W tej chwili jestem na latach 80-tych. Tu już dużo łatwiej o źródła – o naocznych świadków i gazety. Mam już 75 zapisanych stron maszynopisu i sporo zdjęć.
     
     Kiedy zamierza Pan skończyć tę pracę?
     Zostało mi jeszcze jakieś 15 sezonów, więc myślę, że w marcu br. historia będzie gotowa do przeczytania. Wtedy zabierzemy się do przygotowania wydania publikacji.
     
     

***

     
     Stowarzyszenie Promocji Klubu Sportowego Olimpia Elbląg “Żółto-Biało-Niebiescy” zwraca się z prośbą o pomoc w przygotowaniu publikacji do wszystkich osób, które posiadają i mogą udostępnić materiały historyczne i pamiątki dotyczące Olimpii. Kontakt: stowarzyszenie@olimpia.elblag.pl, tel. 0 501 573 651.

OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 8
AMK Kuchnia 8
Promocja RATY 0%
!!!PROMOCJA!!!