UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Utrzymać siódme miejsce i zdobyć puchar

 
Elbląg, W pierwszych czterech spotkaniach trzy razy gramy na boiskach rywali, to może być decydująca dla nas faza rozgrywek - mówi Adam Boros
W pierwszych czterech spotkaniach trzy razy gramy na boiskach rywali, to może być decydująca dla nas faza rozgrywek - mówi Adam Boros (fot. Anna Dembińska)

W sobotę Olimpia Elbląg wyjazdowym meczem z Odrą Opole rozpocznie rundę wiosenną II ligi. O przygotowaniach do rozgrywek, celach drużyny na najbliższe pół roku i sytuacji kadrowej rozmawiamy z trenerem żółto-biało-niebieskich Adamem Borosem.

- Jak Pan oceni okres przygotowawczy do rundy wiosennej?
       - Był on bardzo podobny do poprzednich, nie mieliśmy zgrupowania wyjazdowego, pracowaliśmy na swoich obiektach w Elblągu, na których trenujemy od kilku lat. Również podobnie pracowaliśmy jeżeli chodzi o obciążenia. W tym roku poszliśmy jednak w kierunku większego zintensyfikowania pierwszego fragmentu przygotowań po to, aby odpowiednio wcześnie złapać dynamikę, świeżość, żeby nie zabrakło nam tego elementu w pierwszej fazie rozgrywek. Chcemy bowiem bardzo dobrze wystartować w rundzie wiosennej. W pierwszych czterech spotkaniach trzy razy gramy na boiskach rywali, to może być decydująca dla nas faza rozgrywek. Jeżeli w tych meczach zabraknie nam umiejętności, to inna sprawa, ale nie może nam zabraknąć tego, na co mamy wpływ: świeżości, dobrej motoryki, techniki, szybkiego i sprawnego operowania piłką.
      
       - To, że nie było zgrupowania wyjazdowego, to dobrze, źle, bez znaczenia?
      
- Gdybyśmy mieli inny budżet, to o takich rzeczach byśmy myśleli. Poruszamy się w takich ramach finansowych, na jakie nas stać. Mierzymy siły na zamiary.
      
       - Jesienią drużyna traciła dużo bramek. Chcieliście w okresie przygotowawczym nad tym popracować. Jak dziś wygląda defensywa Olimpii?
      
- To, jak wygląda, oczywiście pokaże liga. Zdawaliśmy sobie z tego sprawę, analizowaliśmy mecze, zdobyte i stracone bramki. Stracona bramka nie musi być wcale efektem złej organizacji gry w defensywie czy samej obrony. To bardzo często były indywidualne błędy. One w sparingach w dalszym ciągu się pojawiały. Specyfika meczów sparingowych jest jednak inna. Nie graliśmy sztywno, jednym składem. Były zmiany, różni zawodnicy w różnej konfiguracji. Nad dobrą grą w defensywie staraliśmy się pracować na treningach. Pracowaliśmy nad zachowaniami przy stałych fragmentach gry, zachowaniach poszczególnych zawodników w formacjach i umiejętnością skutecznych pojedynków w defensywie jeden na jeden, dwa na dwa, trzy na dwa . To staraliśmy się poprawiać.
      
       - Patrząc na drugą stronę boiska, ofensywa w rundzie jesiennej była mocną stroną Olimpii. W meczach sparingowych strzeliliście 19 bramek.
      
- Potencjał ofensywny zespołu jest bardzo duży i tego nie stracimy. Dużą rolę odgrywa kwestia danego fragmentu w cyklu przygotowawczym. Jeżeli zespół jest zmęczony, kiedy się obciążenia kumulują, to trudno jest o super skuteczność i o dużą ilość bramek. Do tego pojawiały się urazy. Jak wiemy, Paweł Piceluk w jednym z meczów został wyeliminowany na dłuższy okres. Wcześniej miał również dolegliwości mięśniowe, w związku z tym mało grał w sparingach i mało minut zaliczył, ale potrafimy te bramki strzelać. W ostatnim meczu sparingowym widać było umiejętność tworzenia sobie sytuacji bramkowych, dynamikę działań, pressing, wszystkie te elementy funkcjonowały na lepszym poziomie, może poza skutecznością.
      
       - Kiedy Paweł Piceluk wróci do gry?
      
- Trzeba się niestety liczyć z tym, że Paweł nam w pierwszych meczach nie pomoże. Trwa w tej chwili jego praca w kierunku rehabilitacji, małymi krokami dochodzi do zdrowia. Zawsze po tego typu kontuzji trzeba czasu, żeby dość do swojej optymalnej formy.
      
       - Po kontuzji wraca za to Filip Burkhardt, zagrał w ostatnim meczu z rezerwami Legii Warszawa.
      
- Dojście Filipa do pełni dyspozycji również jeszcze trochę potrwa. Widać, że motorycznie jeszcze ustępuje, jeszcze się asekuruje z nogą, jego bieg nie jest równy, płynny. Ciągle widać efekty kontuzji. Mamy podobną sytuację jak z Pawłem – mieliśmy do czynienia z poważnym urazem, więc okres potrzebny do wyleczenia, nabrania piłkarskich sił i żeby to potem w pełni przełożyć na boisko, wymaga czasu.
      
       - W przerwie zimowej kadrę zespołu uzupełnili młodzieżowcy z zespołu juniorów: Maciej Rozumowski i Bartosz Szymanowski. W porównaniu z innymi zespołami II ligi zmiany kosmetyczne, ale siłą Olimpii jest zgranie.
      
- Wielokrotnie mówiliśmy, że stabilizacja zespołu jest dla nas ważna. Pokazał to cały ubiegły rok – zarówno zwycięstwo w III lidze, jak i to jak radziliśmy sobie w II lidze. Przekonaliśmy się, że ten zespół stać na to, żeby grać na dobrym poziomie i dobrze funkcjonować na wyższym szczeblu. Jeżeli chodzi o dwóch młodych kolegów, to co roku podczas zimowych przygotowań staramy się wprowadzać do treningów młodych chłopaków. I to od nich zależy, jak to wykorzystają. Od dwóch lat trenuje z nami Michał Bartkowski, dawaliśmy szansę kilku innym chłopakom, ale nie zrobili tych dwóch dalszych kroków do przodu i trzeba było szukać dalej. W tej chwili myślę, że zarówno Rozumowski jak i Szymanowski, przy systematycznym treningu z pierwszym zespołem, będą robili postępy i już na wiosnę mogą mieć okazję do debiutu w piłce seniorskiej.
      
       - Nie jest tajemnicą, że części zawodników w czerwcu kończą się kontrakty. Z jednej strony mamy siłę Olimpii, jaką jest zgranie, z drugiej część piłkarzy może odejść...
      
- To prawda, rzeczywiście w czerwcu dużej części zawodników kończą się kontrakty i okres najbliższego półrocza to czas, w którym muszą potwierdzić swoją przydatność w tym zespole, pokazać swoją dyspozycję. Po to, żebyśmy mieli jasność, z kim będziemy chcieli wiązać przyszłość.
      
       - Będziecie patrzeć na niższe ligi, szukać zawodników w innych klubach?
      
- Jeżeli chodzi o niższe ligi czy grupy młodzieżowe, zawsze warto się przyglądać i kontrolować, kto jakie robi postępy, czy ktoś ciekawy się pojawił i w miarę możliwości perspektywicznych chłopaków zagospodarować u siebie.
      
       - O co walczycie w rundzie wiosennej?
      
- Dla nas celem minimum jest utrzymanie tego miejsca, które mamy obecnie [siódme – przyp. red.]. Jeszcze przed rozgrywkami nie wiedzieliśmy tak naprawdę, ile znaczymy w stawce zespołów drugoligowych, jak będziemy wyglądali na ich tle. Teraz już tą wiedzę mamy. Jesteśmy przekonani, że z każdym można wygrać. Ta runda nauczyła nas zarówno tego, że grając na swoim poziomie, czy wznosząc się na wyżyny swoich umiejętności, można z najlepszymi przeciwnikami wygrywać lub remisować tak, jak z Rakowem czy Radomiakiem. Ale też można, w zdecydowany sposób, przegrać zawody i to czasami w 45 minut, tak jak to miało miejsce w Tarnobrzegu. Doświadczyliśmy w tej lidze różnych rzeczy. Przede wszystkim mamy wiedzę, że nasza dyspozycja jest najważniejsza w meczu; niekoniecznie dyspozycja przeciwnika. Bo jeżeli w danym meczu zabraknie zbyt wielu elementów, jeżeli gra się poniżej swoich możliwości, wtedy nie ma co marzyć o dobrym wyniku. Natomiast jeżeli jest odwrotnie, jeżeli jesteśmy zaangażowani, skoncentrowani i jest jakość na takim poziomie na jakim powinna być, to jak wspomniałem, możemy wygrywać z najlepszymi.
      
       - Ta runda będzie łatwiejsza, trudniejsza? Z jednej strony wy znacie już swoją wartość, z drugiej strony wartość Olimpii znają inne zespoły. I beniaminka już nikt nie zlekceważy.
      
- Nie wiem, czy ktokolwiek w którymkolwiek momencie nas zlekceważył. Jeżeli tak zrobił, to popełnił błąd. My każdego przeciwnika szanujemy i dopiero po meczu jesteśmy w stanie określić, czy byliśmy lepsi, czy wygraliśmy zasłużenie, w jaki sposób ponieśliśmy porażkę. Dopóki mecz się nie skończył przeciwnika trzeba szanować. I my to robiliśmy. Wszyscy doskonale potrafimy określić układ tabeli. Mamy osiem punktów do miejsca spadkowego. Musimy się skoncentrować na tym, żeby dobrze rozpocząć rundę rewanżową. Cztery pierwsze mecze są trudne: trzy gramy na wyjazdach, u siebie z Polonią Warszawa – zespołem, który przed sezonem stawiał sobie za cel walkę o awans, tymczasem jest w strefie spadkowej i będzie się starał jak najszybciej z niej wydostać. Mnóstwo zespołów robi ruchy kadrowe po to, żeby polepszyć swoją sytuację w tabeli. I choćby z tego tytułu widać, że nikt nie odpuści i będzie do końca duża rywalizacja, żeby w tej lidze zostać. A z drugiej strony, jeżeli dobrze rozpoczniemy, to do czwartego miejsca barażowego różnica też nie jest zbyt duża, żebyśmy nie mogli w tym kierunku patrzeć.
       Jeżeli wszystko potoczy się tak, jak oczekujemy, jeżeli dobrze zaczniemy, stosunkowo szybko nazbieramy odpowiednią ilość punktów, to możemy myśleć o wprowadzaniu młodzieży, o której mówiliśmy wcześniej. To może być dobra okazja, żeby dać chłopakom minuty i jednocześnie zbierać punkty do klasyfikacji Pro Junior System, która premiuje zespoły, w jakich grają młodzi zawodnicy.
      
       - Tabela jest płaska. Dwa zwycięstwa i Olimpia walczy o awans. Z drugiej strony wystarczą dwie porażki, by niebezpiecznie zbliżyła się do strefy spadkowej.
      
- Szczególnie dwie porażki pod rząd są niebezpieczne. Jeżeli przegra się mecz na wyjeździe i u siebie, a następnie znów się wyjeżdża, to otrząsnąć się z tego jest bardzo trudno. To nie są dobre sytuacje, ale z takimi też trzeba się liczyć.
      
       - Jak ważne są dla Olimpii występy w Wojewódzkim Pucharze Polski?
      
- Na szczeblu wojewódzkim chcieliśmy, ze względu na kadrę i brak drugiego zespołu, mieć możliwość utrzymania w grze tych zawodników, którzy mniej minut przebywają na boisku. Chcemy wygrać ten puchar, bo oprócz nagrody finansowej dla klubu, to jest również duża satysfakcja i cel sportowy, którego nie udało nam się osiągnąć w zeszłym roku.

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym Olimpii Elbląg
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • o jaki puchar mu chodzi???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 15
  maniek77(2017-03-02)
 • @maniek77 - czytać sie nie chciało? O Puchar Wojewódzki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  (2017-03-02)
 • Puchar swiata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  ZdzichuMarynarz(2017-03-02)
 • jak gościowi nie wstyd - aspiracje drużyny z centralnej klasy rozgrywek- wygrać wojewódzki puchar polski w finale ogrywając GLKS PRZODKOWO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 13
  maciejka76(2017-03-02)
 • powodzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2017-03-02)
 • Dla mnie ta cała Olimpia to żenada. Dlaczego nie mogą się wyrwać z tej 2 ligi w końcu? Wszyscy odnoszą sukcesy, tylko nie Olimpia. .. Może zamówcie zawodników z Hiszpanii, Portoryko i Burkina Faso? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 17
  jolmolpoap(2017-03-02)
 • Pokażcie tak jak Start jaką macie siłę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  ddddddd(2017-03-02)
 • Minimalizm straszny. A gdzie ambicja, rozwój? Małe miasta, wioski grają nawet w ekstraklasie, pierwszej lidze, a w Elblagu mamy się emocjonować de facto III ligą? To ma zachęcić kibiców do przychodzenia na stadion, kupowania biletów? Nie rozumiem tego. Marazm od lat. Ten klub ma w planie tylko wegetację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 8
  Jägermaister(2017-03-02)
 • Kurcze, jakbym był zawodnikiem Olimpii, to wiedziałbym, że nie ma c się spalać. .. walczyć o utrzymanie 7-go miejsca? Ambicja - Panie Trenerze, znasz te słowo?! Trzeba walczyć o polepszenie lokaty i wypatrywanie przede wszystkim w górę tabeli!!! Główny cel - zbieranie punktów do klasyfikacji Pro Junior System. .. łał, co za szczyt ambicji. .. Jadę do Opola i macie tam walczyć o 3 punkty, skoro jesteście na świeżości. Pressing i ciśnienie od początku! Olimpia walcząca do końca! - taką chcę widzieć moją Olimpię!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  OlimpijczykE(2017-03-02)
 • Liga jest słaba, 3 poważne wzmocnienia i można bić się o awans, pytanie tylko czy klub pod wodzą księdza jest na to przygotowany organizacyjnie i finansowo? Niestety na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco. W OE za dużo jest kolesiostwa jeśli chodzi o działaczy, którzy nie ogarniają swojej roboty marketingowo i organizacyjnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  (2017-03-02)
 • Umiejętności to przypadkiem nie jest właśnie - technika, szybkie i sprawne operowanie piłką?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  wist(2017-03-02)
 • temu smiesznemu trenerkowi chodzi tylko o jedno o utrzymanie posady i kaski a w druzynie nie ma zaufania dla jego osoby-patrz incydent z Szuprytowskim? sIEDZI DZIEKI KSIONCOWI I lALI!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 9
  SPADEK(2017-03-02)
Reklama