Viking bronił honoru (unihokej)

Aż siedemdziesiąt jeden zespołów wzięło udział w XI Międzynarodowym Festiwalu Unihokeja Dzieci i Młodzieży. Nasze miasto reprezentował jedynie Viking Elbląg, który okazał się bezkonkurencyjny wśród chłopców w kategorii „dzieci”.

Sporym zainteresowaniem cieszył się rozgrywany w naszym mieście turniej unihokeja. W tym roku w zawodach wystartowało aż siedemdziesiąt jeden zespołów w pięciu kategoriach wiekowych.
     - Po raz kolejny udało nam się zorganizować wielką międzynarodową imprezę, która na starcie zgromadziła ponad siedemdziesiąt zespołów, w tym po dwa z Łotwy i Szwecji - mówi Janusz Pająk, wiceprzewodniczący Elbląskiego Szkolnego Związku Sportowego. - Rywalizacja była bardzo zacięta, widać, że co roku zespoły solidnie przygotowują się do tej imprezy. Dla wielu ekip była to okazja rewanżu za rozegrane nie tak dawno mistrzostwa Polski. Nas, jako organizatorów, cieszy, że zawodnicy dzięki takim imprezom podnoszą swoje umiejętności techniczno-taktyczne.
     Duże zainteresowanie turniejem sprawiło, że zawody rozgrywane były w ciągu dwóch dni aż na pięciu obiektach. W sobotę rozgrywane były eliminacje, natomiast w niedzielę dokończono eliminacje oraz rozegrano finały.
     Wśród dziewcząt w kategorii młodziczek startowało dwanaście zespołów, a najlepszym okazał się UKS Fenomen Babimost, który w finale pokonał łotewski Ligatne Primary School 2:0. W meczu o trzecie miejsce UKS Malta Poznań pokonała także 2:0 MUKS Zielonka.
     Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki wśród dzieci, w których wystartowało tylko pięć zespołów. Dlatego też rozgrywki prowadzone były systemem "każdy z każdym". Zdecydowanie najlepszą ekipą w tej kategorii okazała się Wierzchowiecka Szkoła Unihokeja, która trzy mecze wygrała i zanotowała tylko jeden remis 1:1 z GSS Energa Olimpia Osowa Gdańsk. Na drugim miejscu uplasował się UKS Pułaski Warszawa, a na trzecim wspomniana już GSS Energa Gdańsk. Czwarta lokata przypadła SKS Kram Cieszymowo, a piąta - UKS Godkovia Godkowo.
     Jeśli chodzi o chłopców to rozgrywki prowadzone były w trzech kategoriach wiekowych. Najliczniejsza była kategoria dzieci, w której wystartowały aż dwadzieścia dwa zespoły. Najwięcej powodów do zadowolenia miał elbląski szkoleniowiec Ryszard Białkowski, którego zespół zajął pierwsze miejsce. Srebrni medaliści mistrzostw Polski, unihokeiści Vikinga, w meczu finałowym pokonali UKS Bankówka Zielonka 5:2. Trzecia lokata przypadła UKS Orzeł Żagań, który pokonał 5:1 Wierzchowską Szkołę Unihokeja.
     Aż dwadzieścia zespołów wystartowało w kat. młodzików. Z pośród nich najlepiej zaprezentowali się goście z Łotwy - Ligatne Prymary School - którzy po zaciętym meczu pokonali w finale MUKS Zielonka 3:2. W meczu o trzecie miejsce UKS Fenomen Babimost pokonał szwedzkie Vaxjo 2:1.
     W najstarszej kategorii junior do rozgrywek zgłosiło się dziesięć ekip. Podobnie jak w pozostałych kategoriach, rywalizacja była bardzo zacięta, o czym świadczyć mogą wyniki. W finale Vaxjo wygrało 2:1 z UKS Prsu Żary, a w pojedynku o trzecie miejsce UKS Osemka Wejherowo okazała się lepsza od OKS Janowo Rumia, wygrywając 3:2.
     - Mamy plany, by za rok zorganizować już XII festiwal unihokeja - twierdzi Janusz Pająk. - Rozmawialiśmy już wstępnie w przedstawicielami zagranicznych ekip, które wyraziły chęć przyjazdu na przyszłoroczne zawody. Szwedzi stwierdzili nawet, że dlatego przyjeżdżają do Elbląga, bo jest to najlepiej zorganizowany turniej w całej Europie. Jeśli fundusze na to pozwolą, będziemy chcieli rozszerzyć uczestnictwo o jeszcze młodsze kategorie wiekowe. Praktycznie wszystko jest już dogadane, pozostaje tylko kwestia, jakie pieniądze otrzymamy na organizację tego zadania z Ministerstwa Edukacji.