Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Wchodząc na zamarznięte akweny, ryzykujesz życie

Elbląg, Wchodząc na zamarznięte akweny, ryzykujesz życie

Mimo wielu ostrzeżeń, akcji prewencyjnych, licznych patroli oraz nieszczęśliwych wypadków, w dalszym ciągu amatorów chodzenia po lodzie nie brakuje. Co prawda, nie ma przepisów, które zabraniałyby wchodzenia na lód, to jednak funkcjonariusze cały czas przypominają, jak bardzo jest to niebezpieczne, i jak wiele można stracić. Prawie każdego roku w okresie zimowym na Warmii i Mazurach tonie bądź umiera w wyniku wychłodzenia kilka osób.

Są to najczęściej wędkarze, pod którymi załamał się lód, a którzy byli nieodpowiednio ubrani bądź niewystarczająco wyposażeni w przedmioty ratujące życie. Zima to znakomita pora na organizowanie wyśmienitych zabaw. W związku z porą zimową policja apeluje do dzieci, rodziców, opiekunów i wszystkich osób dorosłych.
     1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.
     2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.
     3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
     4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
     5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
     6. Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód :
– w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc;
– rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc;
– nie wchodź na lód– lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
– wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112;
– dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym;
– staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;
– jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.
– staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;
– jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.
     7. Jeżeli lód się zarwie :
– nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
– próbuj wzywać pomocy;
– oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
– wydostanie bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców;
– jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
– najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;
– jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
– jeżeli jest tak możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.
     Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnie tafli lodu.
KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna