Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wspomnienia nie takie odległe

 
Elbląg, Wspomnienia nie takie odległe Od lewej: Mariusz Pilipczuk, Paulina Misiak, Arletta Wyżlic i Katarzyna Czyżyk – tancerze Formacji Standardowej „LOTOS-Jantar”, którzy m.in. w 2010 roku zdobyli tytuł mistrzów świata, fot. nadesłana
Rek

Przez 20 lat w elbląskich formacjach tańczyło blisko 170 osób. To właśnie oni, ich rodziny i przyjaciele będą 27 września w CSE „Światowid” na uroczystym benefisie.

– Miło będzie spotkać mistrzów z układu do muzyki z filmu „Titanic”, wymienić się wspomnieniami, usłyszeć ich historię – mówi Arletta Wyżlic, tancerka Formacji Standardowej „LOTOS – Jantar”.
     Przygodę z tańcem zaczęli jeszcze jako dzieci. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że wkrótce ich medale nie będą mieściły się na domowej półce.
     - Wszystko zaczęło się w przedszkolu, od zajęć rytmiki, które mieliśmy z panem Piotrem Beńko – mówi Mariusz Pilipczuk. – Potem rodzice zapisali mnie na kurs i tak tańczę do dzisiaj.
     Z kolei Arletta Wyżlic wspomina, że jej mama była przy założeniu Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar”, a gdy ona miała 7 lat poszła na kurs tańca z kuzynem.
     - Jemu się nie spodobało, ale ja zostałam – mówi.
     
     To zapamiętam do końca życia

     Tańczą w formacji po kilkanaście lat. I, jak zgodnie przyznają, największą satysfakcję dał im układ do muzyki Michaela Jacksona. To właśnie nim, w 2010 roku, zdobyli tytuł mistrzów świata.
     - Pamiętam jak dostaliśmy medale… Cała sala wstała i krzyczała: „Dziękujemy! Dziękujemy!”. To zapamiętam do końca życia – mówi Arletta.
     Jak przyznaje Katarzyna Czyżyk, przygotowania do układu „Tribute to Michael Jackson” były ciężkie. Ale się opłacało, bo zostać mistrzem świata brzmi dumnie.
     - Na treningu nasza choreograf, Ariane Schiessler, zapytała, czy mamy jakieś pomysły odnośnie muzyki. To od chłopców wyszedł pomysł, że może to być Jackson – mówi Katarzyna.
     I tak z żartu zrodził się pomysł na coś, co potem okazało się hitem.
     
     Bardziej podoba mi się burleska
     Od 20 lat elbląskie formacje standardowe zdobywają tytuły mistrzów Polski. Ten dwudziesty złoty krążek tancerze zdobyli 13 września, w Elblągu, podczas Mistrzostw Polski FTS Formacji Tanecznych.
     - Spędzaliśmy na treningach codziennie po co najmniej 4 godziny – mówi Paulina Misiak. – Muszę przyznać, że bardziej od Michaela Jacksona podoba mi się burleska. W tym układzie akcent skierowany jest na dziewczyny. W Jacksonie było odwrotnie. Układ burleski jest ciekawy, nowoczesny. Nie brakuje także elementów akrobatycznych. Zrobiliśmy show – dodaje Paulina.
     Ci, którzy nie widzieli występów elblążan, a także innych formacji mogą zobaczyć nagrania telewizyjne na stronie www.eswiatowid.pl. Na żywo elbląską formację będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup”, który odbędzie się w dniach 17 - 19 października.
     
     Taniec się zmienia

     20 tytułów mistrza Polski formacji standardowych i dwa tytuły mistrzów świata – to tylko część osiągnięć elbląskich tancerzy. Te dwa najważniejsze zdobyli w 1999 roku (układ „Odległe wspomnienia” do muzyki z filmu „Titanic”) oraz w 2010 roku do muzyki Michaela Jacksona.
     - Czy Jackson był trudniejszy? Między „Titanicem” a Michalem było 11 lat różnicy. Na pewno Michael był bardziej dynamiczny, bo taniec się zmienia – mówi Mariusz Pilipczuk.
     Mimo doświadczenia na parkiecie tancerze przyznają, że występy wciąż wywołują emocje.
     - To nie jest paraliżujący stres, to bardziej takie skupienie przed występem. Staramy siebie wzajemnie motywować – mówi Katarzyna.
     Nie kryją radości, że dołożyli 20 złoty krążek do kolekcji, radość jest tym większa, że tuż przed jubileuszem. Jak zgodnie przyznają, nie zabraknie ich 27 września na benefisie. Liczą, że spotkają także tych, których kiedyś podziwiali.
     - Tancerze ze starszego składu byli dla nas wzorami do naśladowania. Miło będzie spotkać mistrzów z układu do muzyki z filmu „Titanic”, wymienić się wspomnieniami, usłyszeć ich historię – dodaje Arletta.
     
     W kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” można odbierać bezpłatne wejściówki na benefis elbląskich formacji, który odbędzie się 27 września o godz. 18 w dużej sali Kina „Światowid”. Zapowiada się wieczór pełen wspomnień. Nie zabraknie materiałów zdjęciowych i filmowych z najważniejszych wydarzeń z życia tancerzy. Zostaną wyświetlone mistrzowskie pokazy, ale przede wszystkim będą ci, którzy tworzyli historię formacji w Elblągu. Dla nich organizatorzy przygotowali niespodzianki.
Sylwia Warzechowska, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe