Niedziela 28-05-2017, imieniny Justyny, Jaromira

512 918 555

Jeden bażant bażantarni jeszcze nie czyni, ale zawsze to coś Jeden bażant bażantarni jeszcze nie czyni, ale zawsze to coś

Wypełnić minimum (lekkoatletyka)

Adrian Otoliński z Truso Elbląg musi przebiec 800 metrów w czasie 1 minuty i 49 sekund, aby pojechać na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się 17-20 lipca w Bydgoszczy. Takie minimum ustalił Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Talent Adrian Otolińskiego do biegania na średnim dystansie został odkryty dość późno, bo dopiero w szkole średniej, ale bardzo szybko stał się czołowym biegaczem Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Truso Elbląg.
     Głośno o szczupłym i wysokim lekkoatlecie Truso zrobiło się rok temu, gdy podczas mistrzostw Polski seniorów w Szczecinie, w biegu na 800 m zajął czwarte miejsce przegrywając walkę o brązowy medal z Przemysławem Bobrowskim (Agros Zamość) zaledwie o 0,05 sekundy. Do czwartych miejsc Otoliński ma słabość. Podczas swojego debiutu na mistrzostwach Polski juniorów zajął również czwartą pozycję. W 2000 r. na halowych mistrzostwach Polski juniorów w Spale zdobył już złoto. Swój sukces powtórzył na letnich MP. Po raz pierwszy na mistrzostwach Polski seniorów miał już wystartować w 2001 r., gdy miał zaledwie 20 lat. Z zawodów musiał zrezygnować, bo odnowiła mu się kontuzja stopy.
     Czy w tym roku Otoliński zdoła zrealizować swoje marzenie i wystartować w MME w Bydgoszczy? Będzie miał jeszcze trzy okazje, żeby wypełnić ustalone przez PZLA minimum. Pierwszą już w najbliższy weekend podczas mistrzostw Polski seniorów, które odbędą się w Bielsku Białej. Po starcie w MP Czesław Nagy, trener Otolińskiego, planuje, że jego podopieczny weźmie udział w dwóch mityngach: 9 lipca w Grand Prix PZLA w Płocku oraz 13 lipca do wyboru albo w mityngu o puchar dyrektora MOSiR w Zielonej Górze lub Międzynarodowym Mityngu Beskidzkim w Bielsko-Białej. To będą ostatnie okazje do spełnienia postawionego przez PZLA warunku, żeby 17-20 lipca wystartować w Bydgoszczy.
     Zawodnik Truso przed decydującymi startami nie jest w najlepszej formie. Ostatni raz próbował wypełnić minimum podczas 31. Memoriału im. J. Źylińskiego, który odbył się w Gdańsku. Nie udało mu się, 800 m pokonał w czasie 1 minuty 52 sekund. Był to jeden z gorszych rezultatów elblążanina, ale nie bez znaczenia był fakt, że przez ostatnie trzy tygodnie zmagał się on z chorobą.
     Otoliński jest dotychczas jedynym lekkoatletą Truso, który startuje w gronie seniorów. Są już kolejni, którzy będą mogli w niedługim czasie rywalizować z powodzeniem z seniorami. Na rozegranych w miniony weekend mistrzostwach Polski juniorów wystartowało dwóch lekkoatletów Truso: 19-letni Mieszko Rejmak oraz o rok młodszy Maciej Malijewski, wychowanek Pasłęczanki Pasłęk. Rejmak wystartował w dwóch konkurencjach, biegach na 100 i 200 m. Nie zdobył medalu, ale w obu biegach poprawił swoje rekordy życiowe. Dystans 100 m pokonał w czasie 11 sekund, poprawiając rekord życiowy o 0,05 sek., i zajął 16. miejsce. W biegu na 200 m awansował do finału A i tam dobiegł na metę jako szósty z czasem 21,87 sek. (poprawił rekord życiowy o 0,04 sek). Malijewski skoczył wzwyż 1,90 m, co dało mu 16. pozycję.