Zabrakło jednej bramki (piłka nożna)

Elbląg, Zabrakło jednej bramki (piłka nożna)
(fot. PS)

Juniorzy elbląskiej Olimpii pomimo zwycięstwa 4:3 nad Amicą Wronki nie awansowali do kolejnej rundy Mistrzostw Polski. W pierwszym meczu we Wronkach Amica wygrała 2:1 i to lepszy bilans bramek zdobytych na wyjeździe dał jej awans.

Zespół juniorski z Wronek broni zdobytego przed rokiem mistrzostwa Polski, dlatego był zdecydowanym faworytem dwumeczu. Elblążanie nie zamierzali jednak tanio sprzedać skóry i już w pierwszym spotkaniu we Wronkach pokazali, że poważnie myślą o awansie do kolejnej rundy mistrzostw. Po wyrównanym pojedynku i golu Mateusza Bogdanowicza Olimpia minimalnie przegrała 1:2 i przed środowym meczem w Elblągu miała realne szanse na awans.

Pyrrusowe zwycięstwo
     Od początku spotkania zarysowała się lekka przewaga gospodarzy, jednak to goście pierwsi zdobyli bramkę. W 15. minucie na listę strzelców wpisał się Dawid Łoziński, który również w pierwszym meczu znalazł sposób na golkipera Olimpii Konrada Wilczyńskiego. Olimpijczycy zrewanżowali się bardzo szybko i już 5 minut później do remisu doprowadził Arkadiusz Hull. Tuż przed przerwą za sprawą Karola Stysia Olimpia wyszła na prowadzenie.
     Po zmianie stron kibice nadal obserwowali szybki, wyrównany pojedynek, w którym to Olimpia była stroną przeważającą, stwarzającą więcej klarownych okazji pod bramką gości z Wronek. W 51. minucie miała miejsce najbardziej kontrowersyjna sytuacja w meczu. Po strzale jednego z elbląskich napastników piłka zmierzała do siatki, a bramkarz wronieckiej drużyny wybił ją ręką w pole, wydaje się jednak, że uczynił to już w momencie, gdy całym obwodem minęła w powietrzu linię bramkową. Źle ustawiony asystent sędziego głównego nie zdecydował się wskazać na środek boiska i główny arbiter Jarosław Żyro nakazał kontynuowanie gry. To wywołało zrozumiałe zamieszanie na trybunach i, niestety, odbiło się negatywnie na grze młodych elblążan. Po tej feralnej decyzji sędziego w poczynania olimpijczyków wkradł się chaos i w ciągu 120 sekund dali sobie wbić dwa gole, które w efekcie zminimalizowały do zera szanse na awans. Grający jednak z ogromnym zaangażowaniem, ambitnie do końca elblążanie zdobyli jeszcze dwie bramki. Najładniejszy gol spotkania padł w 65. minucie. Świetny rajd zakończony dokładnym dośrodkowaniem w pole karne wykonał Karol Styś, tam do piłki w pełnym biegu dopadł Kamil Kopycki i mocnym uderzeniem z woleja pokonał bramkarza gości. Rozgrywający bardzo dobry mecz Styś po raz drugi wpisał się na listę strzelców w 82. minucie, pewnie wykonując rzut karny podyktowany za zagranie ręką w polu karnym obrońcy Amiki. Do samego końca olimpijczycy walczyli o zdobycie bramki, która dałaby awans, ale zabrakło precyzji i piłkarskiego szczęścia, co spowodowało, że z awansu cieszyli się goście.

Zasłużyli na pochwałę
     Po dwumeczu pozostał spory niedosyt, bo Olimpia była bardzo bliska wyeliminowania jednego z faworytów do mistrzostwa, będąc w przekroju obu spotkań równorzędnym rywalem dla wronieckiego klubu. Mimo odpadnięcia z mistrzostw należą się młodym olimpijczykom słowa pochwały. Jest nadzieja, że już w niedalekiej przyszłości o pozycji i sile elbląskiej piłki będą decydowali niektórzy aktorzy środowego pojedynku przy Agrikola.

Olimpia Elbląg - Amica Wronki 4:3 (2:1)
     0:1 - Łoziński (15.), 1:1 - Hull (20.), 2:1 - Styś (43.), 2:2 - Kostek (54.), 2:3 - Wrzeszcz (56.), 3:3 - Kopycki (65.), 4:3 - Styś (82. k.)
     Olimpia: Wilczyński - Brzezicki (61. Pietrzkiewicz), Laskowski, Czerniewski (85. Niedźwiedzki), Prześniak (56. Kowalski), Kopycki (90. Kwaśnik), Kuczkowski (72. Sambor), Bogdanowicz, Styś, Tomczyk (56. Zienkiewicz), Hull
     Amica: Matysiak (72. Reszka) - Hojka, Wicberger (46. Latuszek), Pater (67. Ankudowicz), Myszkowski, Kostek, Łoziński, Wicher (88. Siuda), Kardela, Górski, Szczepański (53. Wrzeszcz)
     Sędziował: Żyro (Bydgoszcz)