Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Elbląskie Święto Zmarłych

Elbląg, Teraz ja - Elbląskie Święto Zmarłych Zdjęcie nadesłane przez Czytelnika

Zbliża się szybkimi krokami. Na cmentarzach duży ruch ludzi z łopatami, grabiami itp. narzędziami prostymi, szturmującymi groby bliskich w celu doprowadzenia ich do jakiegoś wyglądu, by nie nabawić się wstydu przed znajomymi. Stanowiska na kwiaty, jak co roku sprzedane, a piramidy zniczy w supermarketach i sztucznych chińskich kwiatów świadczą że to już, tuż, tuż.

Ze wzruszeniem obserwowałem gromadkę maluchów, przyprowadzonych przez katechetkę, klęczących pod Krzyżem Katyńskim i żarliwie modlących się za zmarłych i zamordowanych na "nieludzkiej ziemi". Na cmentarzu wojsk sowieckich także nasilone roboty porządkowe.
     Cicho jest tylko w niektórych elbląskich parkach, dzięki którym już od dziesięcioleci Elbląg zyskał miano "miasta zieleni".
     Te parki, to w przeszłości cmentarze niemieckie, na których łącznie z cmentarzem Agrykola leżało kilkadziesiąt tysięcy byłych mieszkańców Elbląga, o których tak pięknie napisał Pan Stężała w książkach "Elbing 1945". Co się z tymi ludźmi stało, że wyparowali jak po wybuchu bomby atomowej? W większości byli to katolicy, ale jakoś nigdy nie widziałem choćby małej uroczystości zadusznej np. w parku Traugutta, czy na cmentarzu Agrykola w intencji tych ludzi, którzy tu żyli przez setki lat. Chwalimy się w Elblągu Schichauem, ale jego piękny grobowiec na cmentarzu w obecnym parku Traugutta także został zburzony. Dociekliwy jak zawsze ks. Kilanowski, także jakoś nie porusza tego wstydliwego tematu.
     A chyba wreszcie trzeba, bo minęło już 66 lat od zakończenia wojny i czas naprawić to co zrobiliśmy złego w sprawie cmentarzy niemieckich.
     Znienawidzony przez Polaków system sowiecki nie zniszczył polskich cmentarzy we Lwowie, Grodnie, Wilnie i wielu innych miejscach. Możemy dzisiaj tam jechać i szukać zmarłych Polaków w czasach gdy te ziemie były polskie.
     Oczywiście nie naprawimy tego co zrobiliśmy np. u nas w Elblągu. Uważam, że chociaż powinniśmy wykonać bardziej okazałe, np. w formie dużych tablic memoriały, przypominające przechodniowi na czyich szczątkach powstały te parki i cmentarze. Obecne 2 czy 3 małe tabliczki, są zauważane jedynie przez czworonogi...
     Przede wszystkim zaś, winniśmy tym ludzim modlitwę, a miejscom byłego pochówku, opiekę kościołów różnych wyznań.

Elbingerer
Liczba publikacji: 143
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.8 16 25

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nie ma takiego święta jak święto zmarłych, za komuny było, gwiazdor też. Mamy za to Święto Wszystkich Świętych. Chociaż i tak lepiej mówić "zmarłych" niż to pogańsko-amerykańskie halloween.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-27)
 • Wiadomo że chodzi o swieto Wszystkich Swietych ale czcimy zmałych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-27)
 • Jakie pogańsko-amerykańskie. To chrześcijanie przysposobili sobie wszystkie święta pogańskie, jedynie szabat jest niezapożyczony. A amerykanie z poganami slowiańskimi nic wspólnego nie mają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-27)
 • Amerykanie to przodkowie Celtów m. in.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-27)
 • Toi mamy jakieś nowe święto :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hehehe(2011-10-27)
 • to ty chyba w innym Lwowie byles/as. .. Za zssr na lyczakowskim bylo smietnisko, zulerka i pasly sie krowy, dopiero chyba w 92 wszystko ogarneli Polacy z wlasnej kieszeni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  sl(2011-10-27)
 • 1.11 jest Wszystkich Świętych(tylko świętych)a 02.11 Wszystkich Zmarłych, nawet złych ludzi, każy kogoś wspomina i każdy kogoś stracił i to święto jest właśnie dla wszystkich którzy zmarli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-27)
 • więc dlaczego wszyscy jeżdżą na cmentarz 1 listopada ??? świętych nie ma, nie było i nie będzie. .. a propos artykułu, intencje dobre, fakt, pamięć i szacunek należy się zmarłym ale czy ktoś by takie tablice zasponsorował? nie sądzę :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BBB(2011-10-27)
 • Jak to nie ma święta zmarłych a 2 listopada? 1 listopada jest Wszystkich Świętych ale ludzie właśnie tego dnia chodzą na groby ponieważ 2 listopada jest dniem praccującym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zwykły(2011-10-27)
 • Panie Czerniak, chyba pierwszy raz pisze Pan z sensem. Większości Pana artykułów nie da się czytać. A ten jest krótki, treściwy, poruszający poważniejszy problem niz dzieci w wózkach. .. Dlatego proszę iść ta drogą. Zawsze było 1,dzisiaj daje 6.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-28)
 • Aleja Cmentarna Idziemy aleją śliską od łez idziemy aleją cmentarną i wspominamy całe życie swe i ludzką dolę marną. Choć płoną znicze kwitnie sztuczny bez panują tu prawa cmentarne, bo to jest kraina ciemności i łez tu kończy się życie marne. tu przyjdą wszyscy, bogaci i biedni tu przyjdą najwyższe gremia tu przyjdzie miłość, nadzieja i śmierć, a wszystko pochłonie ziemia. . Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-28)
 • Chwila refleksji Przenikają nas cienie umarłych otaczają nas bliskie twarze wśród opadłych pożółkłych liści zapalimy cmentarne lichtarze. niech rozjaśnią im mroki wieczne dając duszom światło wiekuiste niech popłynie chwila zadumy poprzez smutne cmentarze mgliste. I tą smutną chwilę refleksji przerwie nagle dźwięczne dzwonu bicie który każdym uderzeniem mówi jak się rodzi i przemija życie. Tu spoczęli po trudach życia nasi zwykli ziemscy tułacze tutaj leżą prochy naszych synów nad którymi cicho matka płacze. Czemu Panie czemu tak szybko w sercu tylko do Boga krzyczę nasze życie spala się jak świeca i wygasa jak cmentarne znicze. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2011-10-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

RTV + SZAFA
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna