UWAGA!

110 lat po szynach

Dzisiaj mija 110 lat, od kiedy pierwszy tramwaj elektryczny wyjechał na ulice Elbląga. Mamy jedną z najstarszych trakcji tramwajowych w Polsce, zaraz po Wrocławiu.

Pierwsza, dzisiaj już nieistniejąca elbląska linia tramwajowa wiodła od obecnego dworca kolejowego na Stare Miasto, a tory biegły m.in. pod Bramą Targową.
     Dziś w Elblągu jest pięć linii tramwajowych, ostatnie dwie zbudowano kilka lat temu. Łączą centrum miasta i dwiema dzielnicami mieszkaniowymi Zawadą i Nad Jarem. - Miasto inwestuje w rozwój sieci tramwajowej - podkreśla rzecznik prezydenta Elbląga Agnieszka Staszewska - tramwaje mają być alternatywą dla zatłoczonych ulic i – przypomnę, na czym nam najbardziej zależy - nie szkodzą środowisku.
     Za rok w mieście pojawi się sześć supernowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Zostaną pomalowane - zgodnie z życzeniem mieszkańców - na zielono i nie będzie na nich reklam. Każdy wagon kosztuje około 5 milionów zł. Zakupy taboru współfinansuje Unia Europejska.
     
R

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Pamiętam, w latach pięćdziesiątych "1" i "2" jeżdziły pod Bramą Targową a "3" do cmentarza na Agrykolę. Na spacery, i nie tylko, można było dojechać "3"do Bażantarni. Tramwaje były jeszcze od Hitlera a kursowały wspaniale.Bilet ulgowy /dla ucznia/ kosztował 20 groszy i można go było kupić u konduktora/ki/. Ale to już prehistoria.Były pasażer tramwaju a obecnie metra.Pozdrawiam Elblążan.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    senior(2005-11-25)
  • Do Bażanta jeździło się pod samą knajpę, była fajna wiata i peron, bilet kosztował 15 groszy i nigdy nie mieli wydać reszty. Jak podniesiono cenę na 20 gr. skończył dię problem. Trójką przez Traugutta jeszcze osobiście z Pl. Słowiańskiego pod sam cmentarz jechałem. Jeszcze jeździło się na stopniach w tzw. winogronach, raz zdjął mnie słup trakcyjny ( z tego winogrona ) koło Garów. SUPER
  • Senior "3" nigdy nie jeździła do Bażantarni, no może jak pomyliła trasę?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    teżsenior(2005-11-25)
  • Należy młodzieży wyjaśnić, że "GARY" to nazwa Technikum Gastronomicznego przy ul.Armii Czerwonej, obecnie ul.Królewieckiej. Osobiście w te winogrona nie wierzę, także w uderzenie w słup trakcyjkcyjny. No ale są to tak odległe czasy, że nie ma o nich wzmianki nawet w tytule 50 lat temu. ps. do Bażantarnii jeżdziła "2", przepraszam za błąd.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    senior(2005-11-25)
  • Ja tylko pamietamjedynie kolor czerwony i to jak na ulicy Pocztowej gdzie mieszkalem jak przejezdzaly te tramwaje to sie wszystko nioslo po domu. to byly piekne czasy! z mila checia bym sie przejechal takim czerwonym tramwajem i powspominal.
  • Nie pisałem, że "3" jeździła do Bażantarni, tylko, że tramwaj tam jeździł i to nie jest lipa tylko sama prawda i resztki tego podjazdu po lewej stronie chodnika jeszcze można wypatrzeć. Winogrona były chlebem powszednim w naszej, wówczas komunikacji, zaś tramwaje jeździły dużo wolniej. Ja zawadziłem o słup zaraz za Qurie Skłodowską, tam jest rozjazd, było jeszcze wolniej. Gary przed wojną miały ksywę Klops Akademia. Tyz piknie. Pozdrówka dla czytelników ;-)
  • Będą nowe tramwaje, super, tylko dlaczego całe zielone ????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    pasażer_tramwajów(2005-11-27)
  • pokażcie zdjecie takiego tramwaja starego
  • senior i vivo to ta sama osoba?jak tak toś dureń i nie znasz starego Elblaga i zabieraj glosu.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    teżsenior(2005-11-29)
  • "masa" popieram twoje zdanie o pokazanie zdjęcia starego tramwaju z lat 50-tych i 60-tych tak zwanych dyliżansów. "grona" wisiały a srodek był pusty, bo tak było fajnie i nie tylko w Elblągu
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    teżsenior(2005-11-29)
Reklama