Środa 26-09-2018, imieniny Kosmy, Damiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Kawałek Elbląga w Warszawie Kawałek Elbląga w Warszawie

14 listopada - Dzień Czystego Powietrza

Fundacja Ekologiczna „Arka” wraz ze szkołami oraz licznymi partnerami organizuje 14 listopada trzeci już Dzień Czystego Powietrza. Jutro w południe na ul. Płk. Dąbka będą o tym przypominać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19.

- Uczniowie naszej szkoły organizują barwny korowód, który przejdzie ulicą Płk. Dąbka, rozdając ulotki informacyjne - mówi wicedyrektor SP 19 Ewa Gałecka. - Aby przyciągnąć uwagę przechodniów, w korowodzie będą uczestniczyć kukły smoków. Takie „Smogi recyklingu” zostały wykonane z surowców wtórnych.
     Akcja jest częścią kampanii przeciwko paleniu śmieci w piecach domowych, prowadzonej przez Fundację „Arka” pod hasłem: „Kochasz swoje dzieci? Nie pal śmieci!”
     Podczas spalania śmieci emitujemy do atmosfery:
     - pyły, które, odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi;
     - tlenek węgla trujący dla ludzi i zwierząt;
     - tlenek azotu powodujący podrażnienia a nawet uszkodzenia płuc.
     A to nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalając 1 kilogram odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.), wytwarzamy aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny.
     Ostatni raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków. Trujemy siebie, trujemy ziemię w naszych ogrodach, a także niszczymy cenne surowce, które mogą zostać powtórnie użyte w procesie produkcji.
     W ramach Dnia Czystego Powietrza uczniowie piszą „List do rodziców” przeciwko paleniu śmieci, wykonują plakaty, organizują happeningi, akcje i lekcje ekologiczne. Do szkół Fundacja „Arka” wysłała pakiety edukacyjne, przykładowe scenariusze zajęć, propozycje akcji.
     Nasze życie zależy od oddychania, od powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby było to czyste powietrze. Akcja ma propagować różnorodne postawy i działania powodujące, iż będziemy oddychali coraz czystszym powietrzem.

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Karma dla papug średnich
Królik minaturka
Agama brodata
Artemia