Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Tęcza o poranku Tęcza o poranku

15 lat w NATO

 
Elbląg, 15 lat w NATO fot. st. chor. Sławomir Tessar, archiwum 16 PDZ
Rek

12 marca przypada 15. rocznica przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. We wszystkich jednostkach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbędą się uroczyste apele stanów osobowych.

W klubach wojskowych i na terenie jednostek zorganizowano okolicznościowe wystawy, dokumentujące 15 lat współpracy z Sojuszem. Taką wystawę można obejrzeć m. in. w Klubie 16 PDZ w Elblągu, przy ul. Mierosławskiego. Wystawa jest czynna do końca marca w godzinach pracy biblioteki. Największe i najważniejsze uroczystości zorganizowane zostały w Warszawie.
     Dziś (12 marca) na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, o godz. 18. 00 Orkiestra Wojskowa z Radomia rozpocznie uroczysty koncert. Niespełna godzinę później przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego. Wezmą w niej udział Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pododdziały Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Żandarmerii Wojskowej.
     16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną reprezentować będzie pododdział reprezentacyjny 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu, który weźmie udział w uroczystościach w umundurowaniu o kamuflażu pustynnym.
     
***
     8 lipca 1997 roku Polska otrzymała zaproszenie do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oficjalnie, razem z Czechami i Węgrami nasz kraj został przyjęty do NATO 12 marca 1999 roku. Dla Polski oznaczało to m.in. konieczność dostosowania sił zbrojnych do natowskich standardów. Zmiany po 1999 roku wprowadzono we wszystkich niemal obszarach działalności i dziedzinach życia Sił Zbrojnych. Wojsko przeszło transformację, której efektem było m. in. wprowadzenie cywilnej kontroli nad armią, zapoczątkowanie reformy struktury organizacyjnej i modernizacji technicznej. Zmiany zaszły też w systemach szkolenia i procedurach. Polscy żołnierze zaczęli szkolić się i ćwiczyć z żołnierzami z innych państw Sojuszu oraz wspólnie z nimi brać udział w misjach poza granicami kraju.
     Obecnie w Polsce funkcjonują cztery struktury międzynarodowe, związane z Sojuszem Północnoatlantyckim: Wielonarodowy Korpus Północno - Wschodni (MNC NE) w Szczecinie, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, Dowództwo 3 Batalionu Łączności NATO (3 NSB) w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO (MP COE).

mjr Zbigniew Tuszyński
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Wstąpienie do NATO to niewątpliwy sukces Polski ale niedorzecznie został odebrany przez Rząd a zwłaszcza MON, gdyż tak poczuło pewność parasola bezpieczeństwa NATO, iż okroiła wojsko do zupełnego minimum. A teraz ma problem ? I te nerwowe prośby do USA, działania. Hmm ??. Gdyby Putin zastukał do drzwi. Nie o " take Polske " walczył mój dziad i ojciec, nie ' o take " !!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 1
    UszatekzPO(2014-03-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi