Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

150 lat Kanału Elbląskiego

Elbląg, 150 lat Kanału Elbląskiego

W tym roku mija 150 lat od uruchomienia Kanału Elbląskiego. Chęć zorganizowania imprez okolicznościowych związanych z tą okrągłą rocznicą zadeklarowały samorządy Elbląga, Ostródy i Iławy, powiatów iławskiego, ostródzkiego i elbląskiego oraz gmin Elbląg, Miłomłyn, Ostróda, Zalewo, Markusy, Rychliki, Gronowo Elbląskie, a także Żegluga Ostródzko-Elbląska, organizacje turystyczne, jednostki kultury i organizacje pozarządowe działające na obszarze Krainy Kanału Elbląskiego. Zobacz harmonogram imprez.

Kanał Elbląski (niem. Oberländischer Kanal) to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. Jego długość wynosi 83,3 km, a z odgałęzieniami aż 144,3 km. Kanał łączy jezioro Drużno z rzeką Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Drużno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym, a także przez Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim. Osobliwością na skalę europejską, która przyciąga tu rzesze turystów, jest zespół pięciu pochylni, po których na specjalnych platformach ustawionych na szynach przemieszczają się do dnia dzisiejszego statki.
     Nad projektem kanału zaczęto pracować już w roku 1837, a prace nad realizacją rozpoczęto w 1844 roku. Cztery pierwsze pochylnie: Buczyniec, Kąty, Oleśnica i Jelenie uruchomione zostały w roku 1860. Projektantem i realizatorem przedsięwzięcia był Georg Jacob Steenke, na zlecenie króla pruskiego Fryderyka II, który w ten sposób chciał połączyć szlakiem żeglownym Prusy Wschodnie z Bałtykiem.
     Z okazji okrągłej, 150. rocznicy uruchomienia Kanału Starostwo Powiatowe w Elblągu podjęło się niełatwej roli koordynatora działań wszystkich stron zainteresowanych wykorzystaniem tej rocznicy do wypromowania Kanału Elbląskiego jako zabytkowego obiektu hydrotechniki światowej klasy oraz imprez związanych z tegorocznymi obchodami. I tak na przykład uroczysta inauguracja sezonu żeglugi Ostródzko-Elbląskiej nastąpi już w najbliższy weekend w dniach 1-3 maja w Ostródzie; 1 maja w Siemianach nad Jeziorkiem zaplanowano „Agropiknik” – imprezę o charakterze kulturalno-rekreacyjnym, a w dniach 6-7 maja w Pasłęku odbędzie się X Olimpiada wiedzy pt. „Przyroda i historia powiatu elbląskiego – 150-lecie Kanału Elbląskiego”. W olimpiadzie udział wezmą uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu elbląskiego.
     
     Co poza tym?
     
8 maja odbędzie się w Iławie impreza o charakterze integracyjnym i edukacyjnym – „Dzień Królowej Holandii”.
     12 maja zaplanowano Konkurs wiedzy o gminie Ostróda – 150-lecie Kanału Elbląskiego.
     14 maja – otwarcie bazy rekreacyjno-biwakowej przy pochylni Buczyniec oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy z okazji 150. rocznicy uruchomienia Kanału Elbląskiego
     19-21 maja – konferencja promocyjna z okazji 150-lecia Kanału Elbląskiego połączona z mini targami turystycznymi w Ostródzie „Zielone ponad granicami”
     22 maja – rajd rowerowy „Znad Kanału na Górę Dylewską” organizowany przez Urząd Gminy w Ostródzie (www.gminaostroda.pl)
     29 maja – impreza kulturalno-rekreacyjna w Elblągu; Dzieci i młodzież największym skarbem naszej „Depresji” (www.powiat.elblag.pl)
     15-16 czerwca – konferencja w Ostódzie pt. „Klaster turystyczny modelem współpracy i szansą rozwoju Krainy Kanału Elbląskiego”
     18-20 czerwca – spływ kajakowy Śladami Georga Jacoba Steenke (architekta, budowniczego i administratora Kanału) organizowany przez Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD (www.kanal-elblaski-lgd.pl)
     19-20 czerwca – Dni Gminy Gronowo Elbląskie – 150-lecie Kanału Elbląskiego, impreza kulturowo-rekreacyjna
     26-27 czerwca – Dni Elbląga 2010’
     20 sierpnia – Wieczór kabaretowy w Elblągu, V Deprecjacja Depresji 2010 – „Ale Kanał”
     27-28 sierpnia – konferencja z okazji 700-lecia Rychlik i 150. rocznicy uruchomienia Kanału Elbląskiego organizowana przez Urząd Gminy w Rychlikach (www.rychliki.org)
     18-22 sierpnia – Elbląg; 40. Centralny Zlot Aktywu Krajoznawczego PTTK pod hasłem „150 lat Kanału Elbląskiego” (www.pttk.elblag.com.pl)
     Dni Miłomłyna 2010 Sierpień – Dni Miłomłyna 2010’ organizowane przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Miłomłynie
     28 sierpnia – Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego – 150 lat żeglugi między Elblągiem, Iławą i Ostródą. - Główne obchody jubileuszowe (wystawa fotografii historycznej, inscenizacja „jazd próbnych na pochylni Buczyniec”, rejs promocyjny, festyn kanałowy w Ostródzie, zawody kajakowe dziennikarzy
     
26-28 sierpnia – wizyta studyjna dziennikarzy i touroperatorów „W Krainie Kanału Elbląskiego”, Obszar Kanału Elbląskiego
     28 sierpnia – Galowy Rejs na 150-lecie Kanału Elbląskiego organizowany przez Urząd Miejski w Elblągu
     28-29 sierpnia – rajd rowerowy szlakami wokół Kanału Elbląskiego; impreza masowa organizowana przez Urząd Miejski w Elblągu
     28-29 sierpnia – Puchar Polski Jachtów Kabinowych o Żeglarski Puchar Iławy; impreza w ramach Pucharu Polski organizowana m.in. przez PHGT „Pod Omegą” (www.zagle.com.pl)
     Wrzesień – VI Konferencja Miast Partnerskich Elbląga organizowana przez UM w Elblągu
     4 września – supermaraton rowerowy „Jeziorak Tour” m.in. szlakiem Kanału Elbląskiego oraz Pól Grunwaldu
     25-26 września – II Rajd gwiaździsty po drogach i bezdrożach Krainy Kanału Elbląskiego
     Wydanie w IV kwartale przewodnika po szlakach rowerowych Krainy Kanału Elbląskiego
     Cały 2010 rok – Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego RPO Warmia i Mazury – realizacja projektu w ramach projektu (Urząd Marszałkowski Departament Turystyki, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Starostwo Powiatowe w Iławie, Starostwo Powiatowe w Ostródzie).
     
     Przy tak licznych imprezach plenerowych należy tylko życzyć sobie pięknej pogody…
     
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Krótki film o Kanale Elbląskim można obejrzeć na: www.dailymotion.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zbik(2010-04-27)
 • Świetne logo i imponująca liczba wydarzeń. Gratulacje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Arkadiusz Jachimowicz(2010-04-27)
 • logo ok. , ale za 10 lat nie wiem czy będziemy pamietać kiedy 150 lat obchodziliśmy. zatem wypada dodać coś o dacie (rok budowy, może rok obchodów rocznicy. .)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mmuull(2010-04-27)
 • WojŁawrynowicz Fajnie że coś się wreszcie dzieje. Acz, jest mi smutno, że działania wokół Kanału Elbląskiego są spóźnione o 4-5 lat(na moje 50 do 60 milionów ominęło nasz region bezpowrotnie), smutno, że nikt nie uwzględnił, że w rejonie Kanału Elbląskiego nad jeziorem Druzno leżało Emporium Wikingów Truso i nikt nie połączył tych dwóch wyróżników naszego regionu. Smutno, że nikt nie skorzystał z tego, że w rejonie Kanału znajduj się 4 z 8 znajdujących się w Polsce replik łodzi z epoki wikingów(największa, najmniejsza i najładniejsza) 3 pod Ostródą (Morąg, Mirasława i Świętosława) i jedna w Elblągu(Welet). Smutno, że aby zobaczyć te łodzie razem, trzeba się wybrać na aż Wolin. Smutno, że nie potrafimy wykorzystać legendy Truso. Smutno, że nie doceniamy turystyki jak motoru napędzającego gospodarkę regionu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  WojŁawrynowicz(2010-04-27)
 • w biznesie, podobnie jak w rolnictwie: im więcej i lepiej zasiejesz, tym lepsze plony zbierzesz. .UM_Elowy zasiew: kanałowe 'urocznicowanie' kajakowania podczas Dni Elbląga, skanalizowanie V kabaretowej Deprecjacji i VI Konf. Miast PartnerskichElga, przejęcie od żeglarzy i Lionsów corocznych prób 'galowania' z Elga do kanału (podobnie z rowerkowaniem Neksusa). .intrygujący jest za to ostatni, 35-ty punkt haharmonogramu, gdzie zapisano m. in. : reklama telewizyjna - przygotowanie spotu turystycznego Elbląga z wizerunkiem Kanału Elbląskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-04-27)
 • A czemu nie ma regularnych rejsów z Elbląga do Krynicy Morskiej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bbbbbbbbbbbbbbb(2010-04-27)
 • Elbląska Strona Rowerowa www.bikerelblag.hg.pl już cieszy się na zapowiedź 28-29 sierpnia – rajd rowerowy szlakami wokół Kanału Elbląskiego; impreza masowa organizowana przez Urząd Miejski w Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ESR(2010-04-27)
 • wreszcie prawidłowa nazwa kanału. za elbląskipamiętajcie sobie ją zazdrośnicy i przemieniacze nazwy z ostródy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bob elbląski(2010-04-27)
 • florek A ja znalazłem o Kanale Elbląskim dwie części filmu ,oto one : www.youtube.com i druga częśc www.youtube.com (oczywiście ,jak ktoś zauważy niepoprawna nazwa kanalu pada na początku filmu ) Piękne są NASZE ŻUŁAWY -yo pod rozwage tym,ktorzy sprzedali Elblag Olsztynowi i na siłe wciskaja nam ,ze u nas to Warmia i Mazury -NIC PODOBNEGO !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-04-28)
 • Elbląg nie umie promować się i wykorzystywać atutów - stracone lata!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-28)
 • W promocji Kanału Elbląskiego przeszkadzają wysokie ceny biletów na statki. Czy rzeczywiście muszą być to aż tak drogie rejsy? Ceny nastawione są raczej na turystów zagranicznych. Poza tym warto płynąć tylko z Elbląga do Buczyńca, ale potem nie ma jak się stąd wydostać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tesel(2010-04-28)
 • Ja tam wolę Kanał Augustowski !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Bezpłatne badanie wzroku
Soczewki progresywne 390zł
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI