Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

16 PDZ: dziesięć garnizonów, 6500 żołnierzy

 
Elbląg, 16 PDZ: dziesięć garnizonów, 6500 żołnierzy (fot. nadesłane)
Rek

W czwartek 15 września 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana obchodzić będzie 92. rocznicę swego istnienia. Wczoraj przedstawiłem Państwu historię naszego Związku Taktycznego, dziś trochę z życia bieżącego dywizji.

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana to jeden z trzech Związków Taktycznych wchodzących w skład Wojsk Lądowych, które są podstawowym rodzajem Sił Zbrojnych obok Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.
     16 Dywizja przechodzi proces restrukturyzacji i po jej zakończeniu w jej skład wchodzić będzie sześć jednostek wojskowych (Dowództwo Dywizji, batalion dowodzenia oraz cztery Brygady) dyslokowanych w dziesięciu garnizonach (Elbląg, Braniewo, Morąg, Bartoszyce, Giżycko, Orzysz, Wesoła, Chełm, Siedlce, Zamość) na terenie trzech województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. To prawie 6500 żołnierzy zawodowych (uzupełnianych dodatkowo ponad 700 żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych) oraz prawie 600 pracowników wojska.
     Głównym zadaniem dywizji w 2011 roku było utrzymanie gotowości bojowej w ramach wojennego przeznaczenia oraz przygotowanie X Zmiany PKW Afganistan, której zasadniczy trzon stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka oraz pozostałych jednostek 16 Dywizji (prawie 1300 żołnierzy z 16 PDZ). Osiągnięciu tego celu służy proces codziennego szkolenia w garnizonach, na placach ćwiczeń i poligonach.
     W ramach zadań pokojowych nasi żołnierze realizowali i realizują zadania w składzie misji pokojowych i stabilizacyjnych w Iraku, Afganistanie, Syrii, Kosowie, Libanie, a nawet w Sudanie, Czadzie i misji obserwacyjnej w Gruzji.
     Nasze jednostki utrzymują wydzielone siły i środki do użycia w sytuacjach kryzysowych na terenie miast i w rejonach naszej odpowiedzialności. Dotyczy to m.in. akcji przeciwpowodziowych, przeciwlodowych (ochrona mostów i przepraw oraz kruszenie pokryw lodowych zagrażającym mostom metodą wybuchową), zwalczanie innych klęsk żywiołowych, akcje antyterrorystyczne, grupy naziemnego poszukiwania, elektrownie polowe i wiele innych.
     Nasi saperzy – sześć patroli saperskich w Braniewie, Giżycku, Orzyszu, Wesołej, Chełmie i od października także w Elblągu – zabezpieczają cztery województwa i praktycznie każdego dnia podejmują „niebezpieczne znaleziska” – niewypały i niewybuchy głównie z czasów II wojny światowej.
     Zapewniam, że nasi żołnierze mają swój czas służbowy „wypełniony po brzegi”.
     15 września 16 Pomorska Dywizji Zmechanizowana obchodzi 92. rocznicę swego istnienia. Z tej okazji zapraszam bardzo serdecznie mieszkańców Elbląga i regionu do udziału w uroczystościach.
     Program uroczystości
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata