Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

49 W. Powrót do przeszłości?

 
Elbląg, 49 W. Powrót do przeszłości?
Władysław Mańkut i poseł Tadeusz Iwiński mowili dziś w Elblągu o projekcie "49 W" (fot. WS)

Zdaniem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, reforma administracyjna kraju z roku 1999 umocniła metropolie, ale jednocześnie spowodowała, że 33 byłe miasta wojewódzkie cofnęły się w rozwoju. Dlatego SLD uruchomiło społeczny projekt pod roboczą nazwą "49 W", czyli powrót do 49 województw. - Jesteśmy trzeźwi i nie proponujemy, by zmiany na mapie nastąpiły teraz ani nawet za rok czy za dwa lata. Chodzi o przemyślenie tego, co się dzieje – mówił dziś (16 stycznia) w Elblągu poseł Tadeusz Iwiński. Zobacz zdjęcia.

Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie zabiegać o przywrócenie 49 województw. Dlaczego?
     - Czy podział administracyjny z roku 1999 przyspieszył rozwój Polski? - pyta Władysław Mańkut, przewodniczącego Warmińsko – Mazurskiej Rady Wojewódzkiej SLD. - Nie. Umocnił tylko metropolie, które i tak rozwijałyby się szybciej. A kto jest głównym beneficjentem środków unijnych? - pyta dalej. - W pierwszej dziesiątce są tylko i wyłącznie duże miasta. To potwierdza, iż w wyniku reformy z 33 byłe miasta wojewódzkie cofnęły się w rozwoju. W Elblągu, gdy stał się miastem wojewódzkim, mieszkało 61 tys. osób – przypomina Władysław Mańkut. - Kiedy kończyła się ta era, mieszkańców było ponad 140 tys. Dziś mówi się o 118 czy 120 tys. Co się stało z 30 tysiącami mieszkańców? Wyjechali – odpowiada Mańkut. - Ale nie byli to emeryci tylko młodzi, aktywni – inżynierowie, naukowcy. Tak stało się również w Koszalinie,w Słupsku, w Suwałkach, w Gorzowie Wielkopolskim.
     Zarówno Władysław Mańkut, jak i prof. Tadeusz Iwiński podczas dzisiejszego, otwartego spotkania w Elblągu powoływali się na wyniki ogólnopolskich badań. Prawie 45 procent ankietowanych przyznało, że jest potrzebny powrót do 49 województw. - To wskazuje, że jest potrzeba publicznej debaty na temat funkcjonowania dzisiejszej administracji - wskazywali politycy Sojuszu.

 


     - Mówię o tym od lat - dodał Władysław Mańkut, który w latach 1996-97 był wojewodą elbląskim. - Byłem przeciwnikiem tej reformy, wysłałem pismo do ówczesnego premiera Jerzego Buzka oraz do ministra Krzysztofa Janika prognozując, że wprowadzenie zmian administracyjnych wpłynie ujemnie na rozwój równomierny Polski. I żałuję, że miałem rację.
     - Powrotu do stanu sprzed roku 1999 nie ma – jednocześnie zaznaczył. - Mamy zupełnie inne zapisy konstytucyjne, ustawowe. Ale jest potrzeba rozmowy i oceny, co zrobić, by przyspieszyć rozwój tych miast, które utraciły status miast wojewódzkich (także Elbląga). 33 miasta to ogromny potencjał państwa – przekonywał  - To niedopuszczalne byśmy dalej brnęli w ślepą uliczkę. A po 2020 r. skończą się pieniądze unijne - zauważył  -i co wówczas z tymi subregionami? Mamy im zafundować kategorię B, a może i C?
     Sojusz będzie rozmawiać na temat zmian administracyjnych z mieszkańcami i ze specjalistami. Zamierza również wypuścić 100 tys. ankiet, których zadaniem będzie sprawdzenie, czy obywatele chcą takich zmian.
     - Niczego nie przesądzamy, ale poprzez ankiety, spotkania chcemy posłuchać społeczeństwa - dodał prof. Iwiński. - Ten parlament zmian nie dokona. Jesteśmy trzeźwi i nie proponujemy, by nastąpiło to teraz, ani nawet za rok czy za dwa lata. Najwcześniej byłby to rok 2018.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Parodia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  na.ulicy.mówią(2014-01-16)
 • SLD ! Tylko nie Mańkut ! Rozłoży wam organizację. Kto to dzisiaj jest ? Bankrut polityczny i cwaniak. Sprzedał województwo, dał się wybrać na senatora. Co zrobił jako senator dla Elblaga ? Teraz z Iwińskim, tez już zgranym politykiem z warmińsko- bagiennego chcą zawracać kierunek biegu rzeki. .. jak ich wielki wódz Stalin, który to robił z rzekami na Syberii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 4
  (2014-01-16)
 • O ! Mańkut Władysław startuje na Eurodeputowanego. Uważajcie elblążanie przy wyborach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  (2014-01-16)
 • Nie można się cofać w rozwoju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 1
  cofnijsiędotyłu(2014-01-16)
 • Jestem jak najbardziej za przywróceniem 49 województw. Likwidacja statusu miasta wojewódzkiego dla Elbląga to był przysłowiowy gwóźdź do trumny. Z Elbląga prężnego miasta stała się rzecz nie wybaczalna mianowicie zaścianek. Elbląg został ograbiony ze wszystkiego co się dało, zepchnięty na szary koniec. Notorycznie ograbiany z miejsc pracy więc czego tu mają szukać młodzi ludzie a tym bardziej inwestorzy? Mieszkańcy róbmy wszystko żeby Elbląg ponownie stał się miastem wojewódzkim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 6
  zakal(2014-01-16)
 • gdy stał się miastem wojewódzkim, mieszkało 61 tys. osób --Proponuje sprawdzić te dane, bo podana liczba to jakaś bzdura. Proszę sprawdzić to Panie Mańkut bo chyba wstyd podawać taką informację tym bardziej Panu tak związanemu z Elblągiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  kki(2014-01-16)
 • Mankut cwaniak chce sie jeszcze nachapac jako eurodeputowany i sie madrzy. .. sprzedawczyk nasz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 1
  X.O.(2014-01-16)
 • Tego co miasta kiedyś wojewódzkie straciły to nie da się odzyskać. Trzeba trzeźwo patrzeć jaki wpływ miała zmiana podziału administracyjnego na biurokrację - dostępność urzędów dla obywateli a także zmiany w ilości zatrudnianych w budżetówce osób.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  (2014-01-16)
 • 61 tysięcy było w starych granicach administracyjnych miasta. Od tego czasu Elbląg trochę się rozrósł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2014-01-16)
 • Co się załatwia, jakie sprawy, w urzędzie powiatowym na Saperów?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2014-01-16)
 • Jesteśmy trzeźwi! No to długo trzeźwieliście, a teraz po kilkunastu latach chcecie leczyć kaca przed wyborami, starym kotletem. Było wtedy zrobić referendum a przynajmniej nie dzielić Żuław i walczyć o przylączenie sie do woj. Pomorskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  wyborca(2014-01-16)
 • W 1999 r. Elbląg i Olsztyn były jakoś porównywalne. A dziś? Olsztyn, którego nie lubię mówiąc oględnie wygląda jak wojewódzkie miasto, Elbląg? Stał się prowincją, zaściankiem, zdegradowaną wioską. Potencjału, który tu był nie da się odbudować, bo został roztrwoniony, a młodzi, którzy ruszają z posad świat wyjechali i wyjeżdżają. Prowincjonalność i marazm pogłębia się i nic na to nie można poradzić! Polska to kraj kilku dużych miast, a reszta stała się zaściankiem-smutne, ale prawdziwe!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  (2014-01-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Meble łazienkowe 4
AMK Meble łazienkowe 2
AMK Szkło ozdobne 1
Promocja RATY 0%