Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Można? Można?

50 lat Elbląskiego Uniwersytetu Robotniczego

W piątek 9 czerwca Elbląski Uniwersytet Robotniczy obchodzi jubileusz półwiecza działalności. Na obchody zaproszeni zostali byli wykładowcy, nauczyciele i osoby związane z tą nietypową placówką edukacyjną. Przez 50 lat Uniwersytet zmienił kilka siedzib i z placówki dokształcającej stał się pełnoprawną szkołą.

Elbląski Uniwersytet Robotniczy wywodzi swoją historię wprost z powołanego przeszło 80 lat temu Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych. Po wojnie wypracowany przez TUR system dokształcania robotników został z konieczności zmieniony.
     W pierwszych latach jego działalności w Elblągu, prócz kształcenia robotników, popularne były kursy przygotowawcze dla przyszłych studentów medycyny, kierunków politechnicznych czy ekonomicznych. Już wtedy stawiano na naukę języków obcych. Organizowane były też kursy dla osób pragnących uzupełnić wykształcenie na każdym szczeblu edukacyjnym, a nawet kursy tańca towarzyskiego.
     W obecnym kształcie placówka działa od 1 stycznia 1996 r. Zmieniła nie tylko formę prawną, ale też poszerzyła swoją ofertę oraz zasięg terytorialny. Uniwersytet jest niepubliczną placówka oświatową wpisana do rejestru Kuratorium Oświaty i Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Ma swoją główną siedzibę w Elblągu, ale działa na obszarze aż trzech sąsiadujących województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Każdy z oddziałów kształcenia ustawicznego ma podobne zadania, różnice wynikają jedynie z lokalnego zapotrzebowania na konkretne kursy czy szkolenia.
     Od 1 lutego 2005 r. Elbląski Uniwersytet Robotniczy prowadzi swoją szkołę policealną na podbudowie szkoły średniej, kształci też w 16 zawodach w Zasadniczej Szkole Zawodowej. EUR od niedawna działa także jako Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, ma uprawnienia do dokształcania nauczycieli i nadawania im nowych kwalifikacji. Z uniwersytetem stale współpracuje 300 specjalistów, nauczycieli i wykładowców.
     EUR obecnie najbardziej jednak kojarzony jest z mnogością kursów zawodowych. W ofercie jest ich aż 180. Można tu uzyskać uprawnienia czy przekwalifikować się w zawodach z wielu dziedzin: od ekonomii, poprzez usługi czy rzemiosło po wysoce specjalistyczne z zakresu medycyny.
     Pięćdziesięciolecie Elbląskiego Uniwersytetu Robotniczego to nie tylko piękny jubileusz, ale też jasny dowód na to, jak jest on potrzebny.
     Z dyrektorem Uniwerystetu Zygmuntem Rojkiem rozmawia Marta Hajkowicz:
     

Mira Stankiewicz – Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
Ręcznik z haftem
Naszywka GODŁO