Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

76. rocznica utworzenia AK: Chwała bohaterom

 
Elbląg, 76. rocznica utworzenia AK: Chwała bohaterom fot. Anna Dembińska
Rek

"Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia" - taką przysięgę składali żołnierze Armii Krajowej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej armii podziemnej działającej w okupowanej przez Niemców Europie. - Wielu, niestety, tę najwyższą ofiarę poniosło - przypomniał podczas dzisiejszych (14 lutego) obchodów 76. rocznicy utworzenia AK prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Spotykamy się, by żołnierzom Armii Krajowej podziękować za trud i ofiarność, oddać hołd i cześć tym, którzy odeszli na wieczną wartę. Zobacz zdjęcia.

Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 r. z przemianowania Związku Walki Zbrojnej (powstałego w listopadzie 1939). Rozkaz wydał Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Tym samym ostatecznie uznany został wojskowy charakter siły zbrojnej podziemia, armii, jak podkreślał Sikorski: wszystkich żołnierzy w służbie czynnej w kraju.
     - To była najsilniejsza i najliczniejsza organizacja działająca w granicach RP z 1939 r. - podkreślał podczas uroczystości rocznicowych wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.
     - To była dziwna armia - zauważył Ireneusz Ziemiński, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, koło w Elblągu - bo przecież dziesiątki tysięcy oficerów trafiło do niewoli niemieckiej i rosyjskiej, tysiące poległo na polu walki, a nieliczni stanęli na czele młodzieży, którą uczyli miłości do ojczyzny i wytrwania w walce, chociażby do śmierci. Dziś zebraliśmy się przy tym pomniku nie tylko po to, by wspominać przerażające lata wojny - podkreślał - lecz przede wszystkim podziękować naszym przodkom, że dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce. Ale i dziś musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za losy ojczyzny. Możemy różnić się w wielu sprawach, ale - powołując się na słowa św. Augustyna: W sprawach wątpliwych - wolność, w sprawach koniecznych - jedność, zawsze i we wszystkim - miłość.
     Przed pomnikiem Armii Krajowej kwiaty złożyły delegacje władz miejskich i wojewódzkich, środowisk kombatanckich, parlamentarzyści oraz przedstawiciele służb mundurowych.
     - Przyszliśmy podziękować za trud i ofiarność. Oddajemy hołd i cześć tym, którzy odeszli na wieczną wartę. Doceniamy ich wysiłek oraz fakt, że możemy żyć w wolnej Polsce. Chwała bohaterom - podsumował prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy był Koliński, Klim, NowAk i inne lewaki, co ostatnio kłaniali się pod sierpem i młotem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 10
  Jakokomisjapanuzabraniam(2018-02-14)
 • Ilość wpisów świadczy niestety o poziomie większości czytelników portelu. Temat nie nadaje się do głupich wpisów, więc są tylko dwa. W każdym Polskim domu dzisiaj rodzice powinni poświęcić choćby chwilkę tej dacie. Przez reformy tuskanów w szkołach jeszcze się o tym nie mówi. Bo trzeba by było przypominać o niemieckich i ruskich mordercach, a to brzydko wg. Poprzedniej władzy mówić mordercy w oczy, że jest winny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 13
  Słowa(2018-02-14)
 • Koniecznie trzeba dzieciom powiedzieć, że zdradzeni przez sojuszników musieliśmy walczyć pod okupacją, niejednokrotnie bez racjonalnego uzasadnienia, mamieni przez ten okres o wolnej Polsce. Wolną Polskę "zlikwidowano" w Jałcie, a ak-owcy i pod Monte Cassino przelewali krew za Polskę której miało nie być. No i "zlikwidowano" gen. Sikorskiego, który w tej parszywej sytuacji, chciał nawiązać kontakty z ZSRR i ułożyć w miarę możliwości stosunki sąsiedzkie. " Historyk".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  (2018-02-14)
 • @Słowa - Słowa - ale popis, jakbyś posiadł pełną wiedzę o okupacji. Tymczasem jak mawiał Konfucjusz- jeśli wiesz wszystko to znaczy, że zostałeś źle poinformowany. W obecnych czasach o tej najnowszej historii przekazywane są coraz dziwniejsze dane. Także czasami jest lepiej na ten temat milczeć niż operować frazesami celem zadowolenia publiki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  (2018-02-14)
 • A jaki jest sens twojej pisaniny? Uważasz, że Polacy nie powinni uczyć się własnej historii? Czyżby dziadek was ukrył jak uciekał przed ruskimi, czy przyjechał w bydlęcym wagonie z NOWOCZESNą władzą, czy potrafisz odpowiedzieć PO co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 9
  Słowa(2018-02-14)
 • @Słowa- ty się jednak doucz, bo jednak bladego pojęcia ci brak, ubliżasz przy okazji ludziom którym było wszystko jedno jaka władza, byle był pokój, praca i chleb. To ci sami i już ich potomkowie obalili ten dziwny ustrój-tylko tobie chyba, wydaje się że tylko twoja prawda jest najprawdziwsza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  (2018-02-14)
 • Tak jak myślałem. Brak odpowiedzi i dalej bełkot. Strata czasu. Szkoda, że brak podpisu. Następnym razem ja i inni wiedzieliby, że to zwykły ruski albo niemiecki trol.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 7
  Słowa(2018-02-14)
 • @Słowa - Jakim prawem nazywasz ludzi normalnych i przytomnych trollami. Sam jesteś trollem tyle, że nawiedzonym i pełnym nienawiści. Nie wypromujesz się na Prezydenta miasta Elbląga!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  bez1(2018-02-14)
 • Faktycznie poziom godny pisowskiego suwerena- tuskanów - już sam zwrot świadczy o komentującym - ale z drugiej strony czego się spodziewać prócz hipokryzji i podwójnej moralności - niczego!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  RobertosKulejos(2018-02-14)
 • nic nowego, bo już Jan Kochanowski: Cieszy mię ten rym: «Polak mądr po szkodzie»; Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  klmn(2018-02-14)
 • @słowa-wypisujesz bzdury, zabierasz głos w sprawach, o których nieiele wiesz. Weź do ręki podręcznik historii, ten sprzed 20 lat, a zobaczysz, że są tam wiadomości o AK, agresji niemieckiej i radzieckiej, o trudnych latach okupacji hitlerowskiej. Po 1989 r. wszystkie podręczniki historii zawierały te treści. Wiec nie pisz, że władze zabraniały mówić na ten temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  babunia(2018-02-14)
 • Panowie Klim, Nowak i inni, mieli rację, że nie przyszli. Stać w jednym szeregu z banderowcem Myronem Syczem, to żaden zaszczyt. To HAŃBA i WSTYD! Zdumiewa, że absolutnie NIKT znów nie zaprotestował przeciwko obecności tego czciciela OUN-UPA i SS Galizien! Żołnierze 27 Wileńskiej Dywizji Armii Krajowej, którzy toczyli ciężkie walki z banderowcami oraz żołnierze Armii Krajowej obrońcy Przebraża na Wołyniu też przewracają się i to dosłownie w grobach, gdy ta antypolska kreatura ma czelność pojawiać się na uroczystościach ku czci tej Armii Krajowej, której setki żołnierzy banderowcy z UPA bestialsko wymordowali bez żadnej litości ! Ludzie pytam, GDZIE JEST WASZ HONOR ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 2
  JacekBoki(2018-02-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate
Fototapety z dmuchawcami
Fototapety do łazienki