Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

A długi nadal rosną

 
Elbląg, A długi nadal rosną W Elblągu jest ponad 6,5 tys. mieszkań komunalnych. Dług ogólny wynosi dziś blisko 40 mln zł (fot. AD)
Rek

Blisko 40 mln zł – tyle wynosi zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych w Elblągu. Większość nie płaci czynszu, bo nie ma z czego. Nawet tego obniżonego. Niektórzy chcą swój dług odpracować i podejmują się zadań typu grabienie liści, malowanie ścian, sprzątanie strychów. W ten sposób w 2013 r. do kasy ZBK wróciło 1 mln 700 tys. zł. Są i tacy, którzy decydują się na zamianę mieszkania na mniejsze. Są jednak i uporczywi dłużnicy, na których jedynym sposobem jest eksmisja. A sezon ochronny właśnie się skończył.

Zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych z roku na rok wzrasta. Na koniec 2012 wnosiło 34 mln 944 tys. 999,42 zł, zaś rok 2013 zamknął się kwotą 39 mln 127 tys 787,73 zł – na minusie. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku zadłużenie wzrosło o ok. 300 tys. zł. Mimo obniżki stawki czynszu, proponowanych bonifikat, możliwości zamiany mieszkania lub odpracowania długu.
     Dlaczego lokatorzy nie płacą?
     - Dłużnicy korzystający z lokali komunalnych to z reguły osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej – wyjaśnia Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Podstawową przyczyną takiej sytuacji jest wysokie bezrobocie w regionie.
     Średnio zaległość w opłatach za czynsz za lokal wynosi 7900 zł, choć rekordzista miał 200 tys. zł długu i został eksmitowany w ubiegłym roku.
     
     Biorą dług we własne ręce
     I to dosłownie, bo próbują go odpracować. Grabią liście, porządkują teren, odśnieżają, wykonują prace konserwacyjne na placach zabaw, sprzątają strychy i piwnice, wykonują roboty rozbiórkowe, malują ściany. Wachlarz możliwości jest szeroki. Godzina pracy to 6-13 zł długu mniej. W ten sposób w 2013 r. do kasy ZBK wróciło 1 mln 700 tys. zł. To jednak kropla w morzu...
     
     Czynszowy rabat

     Lokatorzy mogą starać się również o obniżkę czynszu. Ale – nie wszyscy i nie zawsze.
     - Uchwała w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020” przewiduje taką możliwość z tytułu osiągania niskich dochodów w gospodarstwie domowym przez najemców lokali gminnych lub osoby korzystające z lokalu w sposób bezumowny pod warunkiem zawarcia i realizowania ugody na spłatę zadłużenia w ratach – informuje rzeczniczka prezydenta miasta.
     W zależności od wysokości osiąganego dochodu w gospodarstwie domowym możliwe jest uzyskanie obniżki w wysokości -40%, -30% oraz -20% z zastrzeżeniem, że łączna wysokość obniżki techniczno-dochodowej nie może przekroczyć -40% stawki bazowej czynszu, która w 2013 roku wynosiła 8,02 zł/m2, a w 2014 roku wynosi 6,00 zł/m2.
     W 2013 roku łącznie rozpatrzono pozytywnie 2.172 wnioski o udzielenie obniżki stawki czynszu. To duże udogodnienie dla lokatorów i gwarancja dla kasy komunalnej, że część należności jednak wpłynie.
     
     Z M4 do M1

     Są też chętni na zamianę mieszkania.
     - W roku 2013 do Biura Zamiany Mieszkań zgłoszono 170 ofert zamiany lokali mieszkalnych, zaś na prośbę wnioskodawców wycofano 88 ofert – wskazuje Monika Borzdyńska. - Na zakończenie ubiegłego roku na stronie Biura Zamian, aktywne były 552 oferty, z czego 161 lokali było lokalami zadłużonymi.
     
     I ... zmiana adresu
     Na uporczywych dłużników nie ma jednak innego sposobu, jak eksmisja. Okres ochronny skończył się 31 marca i już miasto zapowiada nowe egzekucje.
     - Planujemy eksmisje, ale muszą zwolnić się lokale socjalne, bo nikogo na bruk wyrzucić nie można – mówi Monika Borzdyńska. - Czekamy też na wyroki sądu, choć już wiadomo, że część najemców opuści swoje mieszkania dobrowolnie, nie będą korzystać z lokali zastępczych, bo np. zamieszkają ze swoimi dziećmi.
     Z powodu rosnącego długu najemców mieszkań komunalnych gmina Elbląg staje się dłużnikiem wspólnot mieszkaniowych. Na koniec 2013 r. było to niewiele ponad 20 tys. zł, dwa miesiące 2014 r. przyniosły skok zadłużenia do ponad mln zł.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Do roboty niech się wezmą lenie śmierdzące a nie tylko chleją!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28 7
  Uczciwiepłacący(2014-04-08)
 • Ja tam nie płace i tak później umorzą :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 27
  gendolf(2014-04-08)
 • Budujcie aquaparki, piękne chodniki, budujcie urzędy, starówkę, monitoringi, budujcie parkingi płatne stojaki na rowery też powinny być płatne i oczywiście monitorowane, zatrudnić więcej cieci, budujcie " oszołomy" tylko nie obniżajcie podatków!nie dawajcie ulg dla małych firm, nie przekopujcie kanału do zatoki, zlikwidujcie rynek na robotniczej -bo to wsiowy obciach!przecież można tam zrobić parking płatny!a najlepiej wszystko zabrońcie, starówkę proponuję ogrodzić drutem kolczastym i czekać co będzie dalej:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 12
  bezsensu(2014-04-08)
 • A gdzie dzisiaj jest i co robi Grupa Referendalna? Gdzie są wszystkie " . .. wszy i gnidy. .. " z taśm Wilka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 4
  urnochód(2014-04-08)
 • od nowego roku pan prezydent mial obnizyc czynsze nic nie slychac co sie dzieje. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 7
  Passat1(2014-04-08)
 • Większość nie płaci czynszu, bo nie ma z czego. ??? A anteny satelitarne wiszą, kazdy w domu ma komórkę i samochód w kązdej rodzinie. Tylko na czynsz nie mają ? BIEDACY ! Może ktoś to w koncu zacznie sprawdzaać i weryfikować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 0
  (2014-04-08)
 • Chętni na mieszkania czekaja a ci co nie płacą i nie chcą płacic powinni byc przekwaterowani na bruk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 2
  (2014-04-08)
 • ZBK pozwala na to to niech długi rosna a powinno być tak eksmisja i won.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 5
  (2014-04-08)
 • jacy pracownicy takie osiągnięcia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  (2014-04-08)
 • Widze większość to wybrańcy pieniędzy, pieprzycie farmazony pomyślcie o małych retach albo wcale ze ich nie maja ludzie niektórzy nie mogą pracować po zawale, wiec przestań pieprzyc jeden z drugim pajace !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 9
  (2014-04-08)
 • ja spłaciłem-wyjechałem za granice i jestem dumny z tego-ja narobiłem i ja musialem spłacić nie liczę na nikogo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 1
  dorobotynieroby(2014-04-08)
 • Istnienie czegoś takiego, jak mieszkania komunalne w czasach kapitalizmu to zupełne nieporozumienie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 5
  UszatekzPO(2014-04-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Artemia
Królik minaturka
karma kanarek
ichtovit