UWAGA!

„A na Tygrysy mają Visy”

 Elbląg, Mariusz Stępka, Stowarzyszenie Kolekcjonerskie Klub Strzelecki „Garda" z Ostródy (na zdj. z lewej) opowiada o broni z czasów II wojny światowej
Mariusz Stępka, Stowarzyszenie Kolekcjonerskie Klub Strzelecki „Garda" z Ostródy (na zdj. z lewej) opowiada o broni z czasów II wojny światowej (fot. MS)

Dziś (30 lipca) przed Ratuszem Staromiejskim arsenał z czasów II wojny światowej jest na wyciągnięcie ręki. Każdy zainteresowany może przeładować tetetkę, przymierzyć się do pepeszy czy Mausera, a ciekawostką jest Vis, jeden z najlepszych pistoletów wojskowych. - Słynna piosenka z Powstania Warszawskiego mówi „A na Tygrysy mają Visy” - przypomina Mariusz Stępka z Klubu Strzeleckiego "Garda" Ostróda. Zobacz zdjęcia.

To właśnie ten klub strzelecki, jak również stowarzyszenie kolekcjonerskie prezentują arsenał z czasów II wojny światowej.
       - Pistolet P08, czyli popularna parabelka, rewolwer Nagant, granaty trzonkowe, radziecki pistolet TT, maszynowy pistolet Ppsz, czyli pepesza – wyjaśnia zainteresowanym Mariusz Stępka. - Mamy też maskę przeciwgazową, polską z kampanii wrześniowej 1939 r., lornetkę, kabury do broni, ręczny karabin maszynowy, peryskop okopowy, polską szablę kawaleryjską, czyli sprzęt i akcesoria używane podczas II wojny światowej – podsumowuje.
       Egzemplarze broni są autentyczne, ale już pozbawione cech bojowych.
       - To pistolet samopowtarzalny Vis, polskiej konstrukcji inż. Wilniewczyca i Skrzypińskiego, stąd nazwa – wyjaśnia Mariusz Stępka z KS Garda. - P35 - numer wskazuje na rok wprowadzenia do uzbrojenia. To podstawowa broń oficerska żołnierzy polskich w 1939 r. Pistolet automatyczny, na tamte czasy bardzo nowoczesna konstrukcja. Powstańcy używali tych pistoletów, bo były już kultowe. Słynna piosenka z powstania mówi „A na Tygrysy mają Visy” - zauważa.
       Kolekcjonerzy mają również Mausera.
       - To karabin tzw. repetier mausera, wzór 1898 – opowiada Mariusz Stępka. - Standardowa broń żołnierzy niemieckich, ale także, choć nie w tej wersji, a w krótszej, wzór 29 to był karabinek żołnierzy polskich. Powstańcy tą bronią też walczyli, bo była to broń zarówno nasza, jak i zdobyczna na wrogu – dodaje. - To broń celna, szczególnie egzemplarze z długą lufą, bardzo precyzyjna, o bardzo silnym naboju. Mówiono, że przebija on kilka osób stojących jedna za drugą...
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Rzeczywiście takie słowa są w piosence powstańczej. .. tylko dalej o dekownikach, intendenturze i parzeniu kawy. .. .. wyrwane z kontekstu, ,visy, ,niszczy istotę tragicznego położenia walczących !
Reklama