Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

A. Wiliński: Na uczelnię nie wrócę

Rozmowa z drem hab. Antonim Wilińskim, byłym dyrektorem Instytutu Informatyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Jak pan skomentuje decyzję o odwołaniu pana ze stanowiska dyrektora Instytutu?
     Chciałbym uniknąć ustosunkowywania się do wad rektora. Ja z tej uczelni wychodzę z przeświadczeniem, że jest to ciekawe, ambitne i dosyć rozwojowe miejsce. Zostawiam tam wielu przyjaciół. Jednak nie mogę już tam wrócić. Nie to, że nie chcę. Nie mogę po tym, co się stało. I nie zamierzam wracać, chyba, żeby rektora już tam nie było.
     
     Czyli można mówić o konflikcie z rektorem?
     Tak, zdecydowanie tak, ale to jest konflikt, który ma formę właściwą dla tego środowiska. Ma znamiona różnic w postawach, różnić w poglądach na sposób zarządzania uczelnią. Nie ma nic wspólnego z jakimś naruszeniem kanonów kultury, czy zasad dobrych obyczajów. Ja szkołę postrzegałem w kategoriach przedsiębiorstwa usługowego, które świadczy i sprzedaje usługi niematerialne. Różniliśmy się co do sposobu podnoszenia efektywności zarządzania.
     
     Jak pan widział rozwój Instytutu?
     Nie zgadzałem się i nie zgadzam z zarządzaniem w tym środowisku "twardą ręką". Instytuty są bardzo zróżnicowane, co do swojego potencjału. Dlatego - według mnie - właściwsze by było zarządzanie taką federacją instytutów, a nie czymś bardzo mocno zintegrowanym. Nasz Instytut był w fazie dynamicznego rozwoju. Są tam dziesiątki pełnych entuzjazmu studentów i nie było wymagane ścisłe monitorowanie, dociekanie wszystkiego, inwigilowanie wręcz, co tam się dzieje. Młodym ludziom potrzebna jest ta spontaniczność, wyzwolenie, ta fantazja i kreatywność, których ja zresztą uczyłem. Młodzież tego gwałtownie potrzebuje. Zaczęliśmy już np. rozmawiać o spółdzielni studenckiej, która świadczyłaby usługi, nie tylko informatyczne, bo przecież są cztery instytuty. Włożyłem w to wiele wysiłku i studenci są z tego powodu wdzięczni, ale i ja mam wobec nich zobowiązania - za ten ich entuzjazm i za to, co dzisiaj wyrażają - za ich protest.
     
     Jaka była zatem przyczyna odwołania pana ze stanowiska?
     Z mojego punktu widzenia przyczyną jest zamach stanu, który przygotowałem, czyli moja kandydatura na stanowisko rektora. W ostatniej chwili zrezygnowałem z tego, ale w sposób otwarty poparłem profesora Łuczyńskiego (kontrkandydata prof. Zbigniewa Walczyka na stanowisko rektora – przyp. aut.). Poparłem go mówiąc jednocześnie o wadach w [dotychczasowym] zarządzaniu. Zdecydowałem się na krytykę obecnego układu, który uważam za pewną stagnację. Tamto głosowanie (prof. Łuczyński dostał 9 na 20 głosów - red.) świadczy o tym, że to, co mówiłem znajdowało jakiś posłuch i dawało szansę innego rozwoju tej uczelni. Mówimy na razie tylko o uczelni, ale ja przede wszystkim myślałem o informatyzacji Elbląga, który może się wciąż stać się pod tym względem wzorcowym w skali kraju.
     
     I z tym się rektor nie chciał zgodzić?
     Oczywiście, że się zgadzał. Był współautorem - tak jak i ja i kilka innych osób - koncepcji powstania Centrum Informatycznego. Centrum powstało. Nie zgadzałem się jednak z pewnymi konfiguracjami kadrowymi, ponieważ nic tam się nie dzieje od wielu miesięcy. Miałem swoją koncepcję rozwoju, którą przekazywałem studentom i nadal chcę to robić. Ja nie chcę się stąd wycofać. Sam uczę studentów, że człowiek, który poddaje się i robi krok do tyłu, przestaje kształtować swój umysł, bo rezygnuje z wysiłku intelektualnego i nie szuka rozwiązania. Ja nie mogę im teraz powiedzieć, że się wycofuję. To, że nie wrócę do tej uczelni nie oznacza, że zaprzestanę walki.
     
     Jakie teraz będzie miał pan jednak możliwości? Nie będzie pan przecież już z elbląską uczelnią związany.
     Mam znakomitych inwestorów zagranicznych, którzy to, o czym mówię już dawno temu zrozumieli i postawili na to. Oni są przygotowani do wejścia do Elbląga. Wsłuchują się w to, co mówię np. o partnerstwie publiczno - prywatnym. Znamiona takiego partnerstwa ma Centrum Informatyczne. Tylko trzeba do tego przekonać prezydenta miasta, radnych. I to wszystko jest przed nami. To może być moja rola. Pieniądze są, nie ma tylko pomysłu, jak je uaktywnić, jak dać je młodym ludziom do ręki, żeby ich nie zmarnowali. Ja mam praktykę ze Szczecina. Tam istnieje studencka fundacja, która jest umieszczona obok uczelni i to znakomicie funkcjonuje.
     
     Ale w Szczecinie fundacja taka chyba bez problemów współdziała z uczelnią. W naszym przypadku może to być trudne do zrealizowania. Czy współpraca nie zmieni się w konkurencję?
     Niekoniecznie, ta sytuacja ma dopiero trzytygodniową historię. Ja nie mam w sobie złości. Szukam takiego rozwiązania, żeby nie zrobić krzywdy studentom. Oni mogą przecież z rektorem znaleźć jakieś porozumienie. Mam jednak bezczelne prawo uważać, że miałem lepszą koncepcję. To ja jestem twórcą Instytutu - jakby tego nie nazywać. Byłem jego pierwszym dyrektorem. Instytut powstał według tych koncepcji, które wspólnie z pracownikami, ze swoimi zastępcami, wysiedziałem. Rektor dokładał do tego jakąś cegiełkę, ale tak naprawdę Instytut jest związany z moim nazwiskiem i tego się nie da odwrócić. Nie chcę w żadnym wypadku być konkurencją. Może to funkcjonować obok dla dobra regionu, dla dobra studentów. A ponieważ nie będę już wkrótce pracownikiem uczelni, nie będę jej zwalczał, ale też nie będę zabiegał o jej rozwój, bo dlaczego miałbym to robić? Taka jest na dzisiaj moja postawa.
     
     Co panu zarzucano?
     Nie chciałbym mówić o detalach. Okazało się jednak, że mam 20 wad, których nie miałem miesiąc wcześniej, bo miesiąc wcześniej były wybory i rektor powiedział temu samemu Senatowi, że ma znakomity zespół, wszyscy się doskonale rozumieją i żaden z dyrektorów nie ma żadnej wady. Później miałem już 20 wad.
     
     Studenci zebrali kilkaset podpisów za przywróceniem pana na stanowisko dyrektora, wciąż protestują. Co pan im może teraz powiedzieć?
     Mogę im powiedzieć - i mówię, bo mam z nimi kontakt - to, żeby szukali rozwiązania, żeby nie narażali siebie. Doprowadzenie do ostrego konfliktu nic im nie da. Oni mają się uczyć, pozyskiwać wiedzę. Niech nie tracą tego, co już osiągnęli. Równocześnie mówię im, że człowiek powinien wpływać otoczenie. Nie musi położyć uszu po sobie i dostosowywać się do wszystkiego. Poszukiwanie rozwiązań to także pewien rozsądek. Nie mogą wymachując szabelką na prawo i lewo przekreślić wszystko, co osiągnęli. Nie namawiam ich do dramatycznych protestów, bo to by się odwróciło przeciwko nim. Proszę sobie wyobrazić, że nastąpią zwolnienia z uczelni. Po co? Oni są już na tyle dojrzali, że potrafią wziąć sprawy w swoje ręce i nie oglądać się na animozje wewnętrzne. Kadra również powinna wyciągnąć z tego swoje wnioski. Uczelnia jest dla studentów, a nie dla nauczycieli.
     
     
     Zobacz także: "PWSZ: To nieładnie"

przyg. OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Prof. Wiliński jest chyba jedynym wykładowcą, który na tej uczelni tak naprawde potrafił poruszyć i porwać za sobą studentów. Szkoda, że niektórym to przeszkadza i starają się, jak widać skutecznie, maksymalnie umniejszać efekty pracy prof. Myśle jednak, że nie wszystko jeszcze stracone. Ziarno zostało już zasiane i jak widać trafiło na podatny grunt. Rektor mocno zastanawia się nad całą zaistniałą sytuacją a chyba czas żęby się zaczął zastanawiać nad swoim postępowaniem... i może coś zmienić... Może właśnie teraz póki nie jest jeszcze za późno. Zawsze liczyłem na to że studenci wystąpią z jakąś oddolną inicjatywą i prosze. Gratulacje i powodzenia. Dziś nawet nie poirytowany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  L2(2003-05-13)
 • Tja, typowa polska walka o stolki i jego konsekwencje po przegranej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obserwator(2003-05-13)
 • Kto wkońcu utrze noca panu rektorowi ktory za boga się uważa ... można mu podziekowac za wspoltworzenie PWSZu ale niech nie robi z tego prywaty ... są inni lepsi i im trzeba dać szansę ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  as(2003-05-13)
 • obserwator.. jak niewiesz o co chodzi to wez moze lepiej nie zabieraj glosu w sprawie... Ja jestem (bylem) studentem PWSZ i mam wielki szacunek do Wilinskiego...w zasadzie tylko na jego wykladach sluchalem.... a czemu nie jestem studentem ???? cos tak 3 tyg. temu dostalem pismo z dziekanatu ze jestem skreslony za brak oplaty semestralnej.... moze dziwne by to nie bylo gdyby nie fakt ze zlozylem podanie o rozlozenie oplaty na raty i narazie z zadna sie nie spoznilem...... a moze uczelnia za duzo dostaje od ALSTOM ??? i moje pieniadze niesa juz im potrzebne ???????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nawet_maila_nie_podam(2003-05-13)
 • TVN Krakow (12) 657-66-11 ///// TVN Krakow (12) 657-66-55 ///// TVN Wa-wa (22) 856-68-60 ///// TVN Wa-wa (22) 856-68-44 ...... :))))))) kto zadzwoni ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  :)))))))))(2003-05-13)
 • Swieta racja UCZELNIA JEST DLA STUDENTOW A NIE DLA NAUCZYCIELI: Mam nadzieje ze na przyszla kadencje zmieni si osoba na stanowisku REKTORA PWSZ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ROCKER(2003-05-13)
 • Czemu jest tak, ze jezeli czujemy pewne zagrozenie ze strony drugiej osoby natychmiast chcemy ta strone zdegradowac? Te pytanie kieruje do wszystkich rzadzacych. Przeciez nalezy dawac szanse innym, moze lepszym. Czas pana Walczyka (z wielkim szacunkiem) moze juz sie skonczyl. Mial swoja kadencje, moze wlasnie p. Wilinski rozwinalby chociaz po czesci Elblag, w jakis sposob go rozslawil, wszystko na to wskazywalo. Szkoda, ze sie stalo, tak jak sie stalo. POzdrowienia dla p. Wilinskiego, ktory staral sie cos zrobic dla neszego "elblaskiego spoleczenstwa", naszej mlodziezy, ktora nawet po studiach NIESTETY nie ma pracy. Trzymajcie sie studenci, zycze powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  obserwatorka(2003-05-13)
 • Twoje zachowanie wskazuje na to ze jednak to nie byl sluszny wybor...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  madrala(2003-05-13)
 • najgorsze jest teraz to, że zostalismy na uczelni bez dyrektora, a naszymi sprawami zajmują sie tak niekompetentni ludzie jak Pani Obrzut i Pan Brzeski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wróg publiczny(2003-05-13)
 • Autor artykułu ma trudności z pisownią skrótów tytułów naukowych.Miły OP jeżeli piszemy dr hab. Iksiński, to po dr nie stawiamy kropki. Jeśli natomiast nazwisko po tytułach naukowych odmieniamy, to wówczas piszemy dr.hab. Iksińskim, a nie drem hab.Iksińskim. Podobna sytuacja będzie miała miejsce po mgr. Mgr Ygrekowski i mgr.Ygrekowskiego.Pozdrowienia od technika żywienia!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  aa(2003-05-13)
 • Chłopie!! Ty chyba nie wiesz o czym mówisz!!! Zastanów się jeszcze raz nad tym co napisałeś. Pan Brzeski i Pani Obrzut są ostatnimi ludźmi, którzy są w stanie Nam teraz pomóc, ostatnimi ludźmi wierzącymi w studentów i w to co robimy. Jeśli nie znasz faktów, a same wyjęte z kontekstu fragmenty nie powinienes zabierac glosu i siać zamieszania. Pan Brzeski oraz Pani Obrzut są jednymi z najbardziej zaufanych ludzi Pana Wilińskiego więc mom zdaniem zanim coś takiego napiszesz następnym razem powinieneś chyba zapytać o radę kogoś kto wie trochę więcej niż ty! Swoją drogą twój podpis pod postem jest adekwatny do tego co napisałeś - "wróg publiczny" tyle, że chyaba studentów. Mam nadzieję że zanim podejmiesz decyzję na napisanie kolejnego posta ruszysz głową. Ludzi o których wyraziłeś się tak niepochlebnie mogą być ostatnią deską ratunku i szczerze mówiąc wątpię, że dyr. Wiliński źle dobrał skład, zresztą chyba im się źle nie współpracowało... pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  no-one(2003-05-13)
 • Tylko co nas teraz czeka? My studenci mamy za malo do powiedzenia, zreszta jak widac nikt nas teraz nie bedzie slychal w strachu przed represjami ze strony Rektora. Kolejny problem jest nastepujacy : Kto bedzie nowym dyrektorem IIS ? czlowiek przychylny Rektorwi, nie majacy zbytnio pojecia jak rozwinac Informatyke w Elblagu i w ogole pojecia o informatyce czy czlowiek ktory godnie bedzie pelnil role dyrektora IIS, zrobi cos dla nas studentow informatyki, bedzie wspólpracowac z naszym prof. Wilinskim, staral sie zrozumiec nas studentow i potrafil pomóc tak jak prof. Wilinski.Teraz w IIS przycichly wszelkie plany i jezeli nikt nic nie zrobi to za 2-3 lata to bedziemy mieli kolejnych bezrobotnych z wyzszym wyksztalceniem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ROCKER(2003-05-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI