Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Akademicka dyskusja...

Elbląg świętował 50-lecie istnienia w mieście szkolnictwa wyższego. Uczelnie istnieją, czy jednak istnieje już środowisko akademickie?

Na kilku uczelniach, z których największe to: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna, studiuje dziś około 9 tysięcy osób. Głównie są to mieszkańcy miasta i regionu. Inaczej niż w dużych ośrodkach akademickich z tradycjami - w Krakowie czy Toruniu - na ulicach Elbląga jakoś jednak nie widać studentów. Co prawda, z roku na rok przybywa naukowych seminariów i sesji, jednak - jak się wydaje - wciąż brak miejsc i imprez, w czasie których studenci i pracownicy naukowi różnych szkół integrowaliby się ze sobą i prezentowali swoje osiągnięcia mieszkańcom.
     Prof. Zdzisław Dubiella, rektor Elbląskiej Uczelni Humanistyczno - Ekonomicznej przyznaje, że na razie trudno mówić, że w Elblągu istnieje środowisko akademickie - wciąż mieszka tu niewielu wykładowców, nie ma także tłumów studentów studiów dziennych. Wśród ponad 3300 studentów EUH-E jest tylko 300 takich osób. Rektor wierzy jednak, że środowisko uczelniane powoli się tworzy.
     
     Czas tworzy
     - Akademickie tradycje Krakowa sięgają prawie 800 lat i tam to środowisko miało czas się wytworzyć – mówi Dubiella. - U nas są jego dobrze prognozujące na przyszłość zalążki i sądzę, że w krótkim okresie czasu takie środowisko rzeczywiście powstanie. Przede wszystkim musi być wielu nauczycieli akademickich, którzy fizycznie przebywają w Elblągu - i to się dzieje. Zarówno my, jak i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, mamy już mnóstwo doktorantów i doktorów, którzy są u nas zatrudnieni na podstawowym etacie. Mamy już także profesorów, którzy w Elblągu mieszkają.
     Inne zdanie ma w sprawie lokalnego środowiska akademickiego rektor PWSZ, prof. Zbigniew Walczyk. Studenci tej szkoły - w sumie około 3000 osób - wiodą prym w grupie studentów dziennych. Więcej także wykładowców - bo około połowa - związana jest z miastem.
     - Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy jest u nas środowisko akademickie, niech przywoła fakty - mówi prof. Walczyk. - Co roku odbywają się juwenalia, są dwie duże szkoły i w sumie kilka różnych miejsc, w których można studiować na poziomie wyższym.
     
     Renesans
     Na elbląskim wydziale Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego studentów dziennych jest blisko 300. I jest to, jak przypomina dziekan dr Janusz Hochleitner, jedna trzecia ogółu studiujących. Co prawda także zaledwie dwie osoby z tzw. kadry podstawowej, która firmuje swoimi nazwiskami poszczególne kierunki, to elblążanie, ale mieszkańcy Elbląga stanowią połowę pozostałych pracowników uczelni.
     - Być może przeciętny człowiek tego nie dostrzega, ale Elbląg przeżywa renesans rozwoju szkolnictwa wyższego - przekonuje dr Hochleitner. - Na początku XVI wieku powstał pomysł powołania tu pierwszego na terenie Prus uniwersytetu. Jak wiadomo, ta szansa nie została wykorzystana, ale na to, co w Elblągu dzieje się dziś, patrzę z dużą nadzieją.
     Dziekan dodaje, że ocena kondycji elbląskiego szkolnictwa wyższego zależy od punktu widzenia.
     - Przedstawiciele starych środowisk akademickich nasze poczynania odbierają jako raczkowanie, ale każda osoba, która pracuje w którejś z naszych szkół, dostrzega coraz liczniej podejmowane inicjatywy badawcze, konferencje i ożywiony ruch wydawniczy - mówi Janusz Hochleitner. - Bez żadnych kompleksów możemy powiedzieć, że elbląskie środowisko uczelniane już się kształtuje i myślę, że jest kwestią kilku, kilkunastu lat kiedy takim środowiskiem w pełnym tego słowa znaczeniu będziemy. Warto też zauważyć, że już dziś Elbląg jest np. silnym ośrodkiem nauczania w zakresie gospodarki przestrzennej. Mamy prawdopodobnie najlepszą kadrę w kraju, a w północnej części Polski żadna uczelnia nie oferuje kształcenia w takim kierunku.
     
     Co tworzy klimat?
     Co ciekawe, o ile jeszcze nie tak dawno sami studenci narzekali, że Elbląg nie jest miastem akademickim, o tyle teraz opinie nie są już tak skrajne.
     - Środowisko studenckie jest, ale jego życie toczy się głównie w akademikach, bo w centrum brakuje odpowiedniego miejsca - zauważa jeden ze studentów.
     - Na ulicach, różnego rodzaju imprezach, w kinie czy teatrze nas nie widać, bo nie mamy na to zbyt wiele czasu, ani pieniędzy – dodaje inny.
     Nowe propozycje edukacyjne, starania władz uczelni, czy zainteresowanie tym, co dzieje się szkołach ze strony lokalnej społeczności - są i będą ważne dla dalszego rozwoju elbląskich szkół wyższych. To jednak – zdaniem prof. Dubielli i prof. Walczyka - nie wszystko.
     - Problemem są wciąż finanse i braki kadrowe, bo trudno o wykwalifikowaną kadrę, która mogłaby firmować studia wyższe - twierdzi Zbigniew Walczyk.
     - Uczelnia, jak każde inne przedsiębiorstwo, musi funkcjonować w oparciu o stabilne prawo i zasady, tymczasem w ciągu kilku ostatnich lat przepisy ciągle się zmieniają, a to naszemu rozwojowi nie sprzyja - dodaje rektor EUH-E.
     
     

***

     
     Akademickie tradycje Elbląga są dużo dłuższe niż wskazywałby obchodzony w tym roku jubileusz istnienia w mieście szkolnictwa wyższego. W 1535 roku powstało tu słynne Gimnazjum Akademickie. Świętowane w tych dniach półwiecze nawiązuje do powstania zamiejscowego punktu konsultacyjnego dla studentów zaocznych Politechniki Gdańskiej. Starania o utworzenie takiego punktu rozpoczęli w 1953 roku: Zakład Budowy Maszyn i Turbin (późniejszy Zamech) oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich. Jak przypomina w "Bedekerze Elbląskim" Ryszard Tomczyk, po tym, jak punkt przestał istnieć, między rokiem 1961 a 1969 jego miejsce zajęła Wyższa Szkoła Inżynierska w Warszawie, a następnie Politechnika Warszawska.
     Po przerwie, w 1969 roku, Politechnika Gdańska ponownie zaczęła kształcić elblążan. W sumie, w latach 1954 - 2000 wypromowała ona około 1200 inżynierów. Warto też przypomnieć, że od 1963 do 1985 roku w Elblągu działał punkt konsultacyjny Uniwersytetu Gdańskiego (z danych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wynika, że dzięki któremu studia ekonomiczne i administracyjne skończyło około 500 elblążan), zaś w latach 1962 - 1970 przedstawicielstwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
     Na początku lat 90-tych oferta edukacyjna miasta poszerzyła się o Kolegium Nauczycielskie i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych (1991 r.). Obie szkoły do 2000 roku ukończyło 680 osób. Pięć lat temu, na mocy ustawy o wyższych szkołach zawodowych z 26 czerwca 1997 roku oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 16 czerwca 1998 r. oba Kolegia wraz z oddziałem Politechniki Gdańskiej stworzyły Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Dziś, obok PWSZ (szkoła oferuje obecnie dziewięć kierunków), w Elblągu działają: Elbląska Uczelnia Humanistyczno - Ekonomiczna (która planuje kształcenie w zakresie prawa oraz informatyki inżynierskiej i w ostatnich dniach otrzymała zgodę na studia pielęgniarskie), Wyższe Seminarium Duchowne, wydział zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego (chce uruchomić studia w zakresie turystyki i rekreacji oraz gospodarczej współpracy międzynarodowej) oraz Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych Regent College.

Joanna Torsh
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Ktoś na tym był, może opowie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zainteresowany(2004-12-21)
 • Zgadzam się:środowisko akademickie dopiero się w Elblągu tworzy i będzie to długi proces.Dopóki w mieście nie powstanie własna kadra od stopnia doktora wzwyż dopóty nie ma mowy o akademickości.Cóż z tego,że połowa wykładowców jest z Elbl, skoro posiadają oni tylko magisterium, o dorobku naukowym nie wspomnę.Fakt jest kilku samodzielnych pracowników naukowych, ale jest ich zaledwie 5?6? Zatem młodzi,elbląscy akademicy do pracy!!!Nie dajmy się Gdańskowi i Olsztynowi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  crazy political scientist-PWSZ(2004-12-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Clinex Floral
Płyn do mycia i dezynfekcji
Clinex Stronger