Wtorek 19-03-2019, imieniny Józefa, Bogdana
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Akcja pod aresztem

 
Elbląg, Akcja pod aresztem
(fot. Jakub Sawicki)

Terroryści szturmowali areszt, podpalili stojący przed bramą samochód, a w tym samym czasie na spacerniaku wybuchł bunt osadzonych. Brzmi jak scenariusz kina akcji, ale to tylko ćwiczenia, które dziś (6 października) w Elblągu przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Służby Więziennej, policjanci i strażacy. Kryzys został sprawnie zażegnany.

Zaplanowany scenariusz przewidywał kilka dramatycznych zdarzeń, które, niestety, mogą się pojawić w codziennej służbie i wymagać od funkcjonariuszy natychmiastowej mobilizacji i skoordynowanych działań przy zastosowaniu specjalistycznych środków.
     Akcja rozpoczęła się od meldunku, że w Areszcie Śledczym w Elblągu kilku osadzonych podejrzanych o terroryzm próbuje wprowadzić działania destabilizacyjne i poważnie zakłócić bezpieczeństwo i porządek na terenie placówki. W wyniku działań operacyjnych otrzymano również informację, że wystąpienie prowodyrów ma być powiązane z próbą dokonania zamachu na obiekty tutejszej jednostki penitencjarnej. Funkcjonariusze elbląskiego aresztu wzmocnili system posterunków wewnętrznych obiektu oraz zorganizowali dodatkowe wsparcie.
     Zgodnie z zamierzeniami terrorystów, przed jednostką pojawiła się grupa osób o agresywnym nastawieniu, która próbowała sforsować bramę główną aresztu. Policja w sile jednej kompanii dokonała skutecznego zatrzymania i obezwładnienia napastników. Zdążyli oni jednak dokonać podpalenia samochodu osobowego zaparkowanego przed aresztem, wprowadzając w ten sposób dodatkowe zagrożenie dla jednostki. Wezwana na miejsce Straż Pożarna ugasiła pożar i zabezpieczyła teren.
     W tym samym czasie grupa siedmiu skazanych przebywających na spacerniaku próbowała dołączyć się do zamieszek, zakłócając porządek w areszcie poprzez nawoływanie innych osadzonych, aby przyłączyli się do protestu. Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Gdańska przy współudziale elbląskich funkcjonariuszy dokonała sprawnej, profesjonalnej interwencji likwidując zagrożenie.

  (fot. kpt. Daniel Kuryłowicz)
(fot. kpt. Daniel Kuryłowicz)


     Dynamizm i realizm sytuacji stanowił nieocenioną wartość w treningu profesjonalnych i zdecydowanych działań w sytuacji poważnego zagrożenia i kryzysu. Jest to niewątpliwie okazja do doskonalenia technik interwencyjnych w kooperacji z innymi służbami mundurowymi. Przeprowadzone ćwiczenia pokazały, że funkcjonariusze poszczególnych formacji są bardzo dobrze przygotowani do działania w przypadku wystąpienia tego typu zdarzeń, a mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

kpt. Mirosław Szewczyk, por. Anna Downar
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Żarówki LED
Pieczątki Firmowe
Kubek z Grawerem