Piątek 22-06-2018, imieniny Pauliny, Tomasza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bociany na kamerce online Bociany na kamerce online

Akcja pod aresztem

 
Elbląg, Akcja pod aresztem (fot. Jakub Sawicki)
Rek

Terroryści szturmowali areszt, podpalili stojący przed bramą samochód, a w tym samym czasie na spacerniaku wybuchł bunt osadzonych. Brzmi jak scenariusz kina akcji, ale to tylko ćwiczenia, które dziś (6 października) w Elblągu przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze Służby Więziennej, policjanci i strażacy. Kryzys został sprawnie zażegnany.

Zaplanowany scenariusz przewidywał kilka dramatycznych zdarzeń, które, niestety, mogą się pojawić w codziennej służbie i wymagać od funkcjonariuszy natychmiastowej mobilizacji i skoordynowanych działań przy zastosowaniu specjalistycznych środków.
     Akcja rozpoczęła się od meldunku, że w Areszcie Śledczym w Elblągu kilku osadzonych podejrzanych o terroryzm próbuje wprowadzić działania destabilizacyjne i poważnie zakłócić bezpieczeństwo i porządek na terenie placówki. W wyniku działań operacyjnych otrzymano również informację, że wystąpienie prowodyrów ma być powiązane z próbą dokonania zamachu na obiekty tutejszej jednostki penitencjarnej. Funkcjonariusze elbląskiego aresztu wzmocnili system posterunków wewnętrznych obiektu oraz zorganizowali dodatkowe wsparcie.
     Zgodnie z zamierzeniami terrorystów, przed jednostką pojawiła się grupa osób o agresywnym nastawieniu, która próbowała sforsować bramę główną aresztu. Policja w sile jednej kompanii dokonała skutecznego zatrzymania i obezwładnienia napastników. Zdążyli oni jednak dokonać podpalenia samochodu osobowego zaparkowanego przed aresztem, wprowadzając w ten sposób dodatkowe zagrożenie dla jednostki. Wezwana na miejsce Straż Pożarna ugasiła pożar i zabezpieczyła teren.
     W tym samym czasie grupa siedmiu skazanych przebywających na spacerniaku próbowała dołączyć się do zamieszek, zakłócając porządek w areszcie poprzez nawoływanie innych osadzonych, aby przyłączyli się do protestu. Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Gdańska przy współudziale elbląskich funkcjonariuszy dokonała sprawnej, profesjonalnej interwencji likwidując zagrożenie.

  (fot. kpt. Daniel Kuryłowicz) (fot. kpt. Daniel Kuryłowicz)


     Dynamizm i realizm sytuacji stanowił nieocenioną wartość w treningu profesjonalnych i zdecydowanych działań w sytuacji poważnego zagrożenia i kryzysu. Jest to niewątpliwie okazja do doskonalenia technik interwencyjnych w kooperacji z innymi służbami mundurowymi. Przeprowadzone ćwiczenia pokazały, że funkcjonariusze poszczególnych formacji są bardzo dobrze przygotowani do działania w przypadku wystąpienia tego typu zdarzeń, a mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

kpt. Mirosław Szewczyk, por. Anna Downar
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX