UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Akcja Zima w Elblągu

 
Elbląg, Akcja Zima w Elblągu
fot. Anna Dembińska, arch. PortEl.pl

W związku z trwającym okresem zimowym Departament Zarząd Dróg UM przekazuje informacje dotyczące prowadzenia Akcji Zima na ternie Gminy Miasto Elbląg.

I. Obszary objęte stałym i doraźnym utrzymaniem zimowym
      
       W sezonie zimowym 2018/2019 w Elblągu stałym i doraźnym utrzymaniem objęte są :
       1. drogi publiczne i wewnętrzne, przystanki komunikacji miejskiej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania – Departament Zarząd Dróg (DZD)
       2. budynki komunalne wraz z terenami przyległymi - Zarząd Budynków Komunalnych (ZBK)
       3. parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych - Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (ZZM)
       4. placówki oświatowe i edukacyjne podległe Gminie Miasto Elbląg tj. szkoły, przedszkola, ośrodków szkolno-wychowawczych itp. - Departament Edukacji i Sportu (DEiS)
       5. obiekty użyteczności publicznej tj. kryta pływalnia ul. Robotnicza, CRW Dolinka ul. Moniuszki, kryte lodowisko ul. Karowa, przystań kajakowa ul. Radomska, obiekt noclegowy ul. Brzeska, hala CSB Al. Grunwaldzka, Atletikon oraz Stadion Miejski ul. Agrykola, stadion ul. Krakusa i ul. Skrzydlata - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (MOSiR)
       6. torowisko tramwajowe – Tramwaje Elbląskie spółka z o.o. – (TE)
      
       II. Służby odpowiedzialne za utrzymanie poszczególnych obszarów
       Zimowe utrzymanie powyższych obiektów i terenów wraz z niezbędną obsługa komunikacyjną należy odpowiednio :
      
       dla dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni i chodników), przystanków komunikacji autobusowej i tramwajowej wraz ze Strefą Płatnego Parkowania DZD oraz budynków komunalnych wraz z terenami przyległymi do nich ZBK, na podstawie zawartych umów - Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., (EPGK) 82-300 Elbląg, ul. Szańcowa 1.
       dla pozostałych wymienionych terenów miejskich tj. parków oraz cmentarzy, placówek oświatowych i edukacyjnych, obiektów użyteczności publicznej, torowiska tramwajowego bezpośrednio do zarządców terenów tj. ZZM, DEiS, MOSiR i TE, które realizują zadania we własnym zakresie.
      
       III. Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zima
       Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących podczas jej trwania można kierować odpowiednio do:
       • Drogi publiczne, przystanki komunikacji miejskiej, obszar SPP, tereny ZBK – całodobowo Dyspozytor Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tel. 602-655-659, tel. stacj. 232 64 08 w.7,8
       • od poniedziałku do piątku w godz. pracy Urzędu Miejskiego w Elblągu - Departament Zarząd Dróg w Elblągu (tel. 239-32-95 lub 239-32-43),
       • całodobowo Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 239-30-40,41)
       • Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu -parki, skwery i zieleńce oraz tereny cmentarzy komunalnych – dyspozytor tel. 234-18-36
       • Departament Edukacji i Sportu UM - szkoły, przedszkola żłobki – A. Budzelewski tel. 605-523-695, J. Leśniewska tel. 698-533-502
       • MOSiR, obiekty użyteczności publicznej – T. Agejczyk tel. 534-039-513
       • Tramwaje Elbląskie – całodobowo dyspozytor tel. 239-69-08
      
       IV. Zakres rzeczowy oraz terminy realizowanych prac
       Drogi publiczne (około 220 km) objęte stałym utrzymaniem podzielone są na II kolejności utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard tj. I kolejność utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, oraz drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej. Pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu zostały zaliczone do II kolejności utrzymania zimowego. Reszta miejskich ulic o znaczeniu osiedlowym oraz drogi wewnętrzne, zaliczone są do III kolejności utrzymania zimowego będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na podstawie zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem.
      
       Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, w ciągu 30 minut od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. W przypadku długotrwałych opadów prace prowadzone są w sposób ciągły, aż do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego.
      
       W przypadku pozostałych terenów miejskich odpowiednie służby przystępują do usuwanie skutków w godzinach rannych tj. od godz. 5 do 6 i prowadzą prace do czasu zapewnienia odpowiedniego standardu zimowego ciągów komunikacyjnych.
      
       Termin całościowy realizacji akcji zima przypada na okres od 01.11.2018r.-30.04.2019r. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres.
      
       V. Sprzęt
       Wykonawcy dysponują odpowiednią ilością sprzętu i tak :
      
       w przypadku dróg publicznych jest to 8 piaskarko-solarek, 7 pojazdów z pługiem odśnieżnym na jezdnie oraz 10 sztuk pojazdów z pługiem na chodnikach, 4 koparko-ładowarki wraz z niezbędną ilością materiałów potrzebną do zwalczania śliskości.
       w przypadku parków, skwerów i cmentarzy jest to 7 ciągników, 1 ładowarka, 3 samochody osobowe oraz 5 samochodów skrzyniowych.
       w przypadku pozostałych terenów ciągi piesze odśnieżane są głównie ręcznie z częściowy wykorzystaniem sprzętu mechanicznego
       W przypadku gdy poszczególne jednostki miejskie dysponują dodatkowym wolnym sprzętem mechanicznym, jest on w pełni wykorzystywany w innych potrzebujących komórkach.
      
       VI. Pozostałe obszary miasta będące w utrzymaniu innych zarządców
       Właściciele nieruchomości zobowiązani są również dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Właściciele nieruchomości muszą również dbać o stan techniczny m.in. urządzeń służących do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z nieruchomości i zlokalizowanych na niej obiektów, tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych.
      
       Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna będzie Straż Miejska w Elblągu.
Łukasz Mierzejewski, UM Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Ogólnie to jest jakaś masakra!!!Od Rubna przez zawadę po jar jeżdziły wczoraj wieczorem dwa traktorki!!Słyszałem na cb właśnie tych kierowców jak podziwiali efekty swojej pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  kierowca.(2019-01-29)
 • Nic nie odśnieżane wczoraj wieczorem na dębice autobus nie mógł podjechać stawał bokiem, podziwiam kierowcę że dał radę osobówki stały nie jechały
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Aaaq(2019-01-29)
 • Te informacje podjęcie za każdym razem jak spadnie śnieg i drogi są nie odśnieżone. Może trzeba rozliczyć firmy odpowiedzialne za taki stan rzeczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Plmmlp(2019-01-29)
Reklama