Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrzyni Parkowania Mistrzyni Parkowania

Ale kino

Elbląg, Ale kino Zarządy województw walczą m.in. o elblaskie kino "Syrena"

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego grozi zarządowi województwa pomorskiego sądem. Chodzi o kina, którymi zarządza trójmiejska spółka Neptun Film.

Jak twierdzą warmińsko-mazurskie władze samorządowe, 14 kin - w tym elbląska "Syrena" i "Zamkowe" w Pasłęku - oraz trzy biurowce w centrum Olsztyna należą do majątku województwa i powinny należeć do jego samorządu.
     Kinami do wielu lat zarządza trójmiejska, do niedawna państwowa, firma Neptun-Film. Po wejściu w życie reformy administracyjnej, rozporządzeniem Rady Ministrów majątek Neptuna stał się własnością sejmiku województwa pomorskiego. Obecnie firma jest spółką, której wszystkie udziały należą do zarządu województwa pomorskiego.
     Od początku roku w Neptunie trwają procesy prywatyzacyjne, w wyniku których - prawdopodobnie jesienią - wyłoniona zostanie firma, która kupi część udziałów i dokapitalizuje działalność spółki, m.in. remonty kin.
     Walkę o kina samorząd Warmii i Mazur rozpoczął wiosną. Marszałek województwa, Andrzej Ryński, wysyłał do premiera Jerzego Buzka pisma z prośbą o zmianę rozporządzenia. Na razie jednak działania te nie przyniosły rezultatu.
     Na początku sierpnia zarząd województwa warmińsko-mazurskiego wystąpił do Komitetu Kinematografii ze skargą na bezczynność pomorskich władz.
     - Zgodnie z przepisami, na stanowisko Komitetu poczekamy miesiąc, później pozostaje nam jeszcze droga sądowa - mówi rzecznik olsztyńskiego Urzędu Marszałkowskiego, Janusz Soroka.
     Rzecznik Komitetu Kinematografii Ewa Zychowicz uważa jednak, że Komitet nie jest stroną w tej sprawie.
     - Ustawa zmieniająca kompetencje organów administracji publicznej i władz samorządowych z lipca 1998 roku przekazała państwowe instytucje filmowe, jaką był Neptun Film, samorządom wojewódzkim i to one decydują o losie tych firm - mówi rzecznik.
     - Zgodnie z naszą wiedzą, Neptun Film funkcjonuje zgodnie z prawem, a województwo warmińsko-mazurskie otrzymało rekompensatę za kina, którymi zarządza spółka - mówi rzecznik pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Mira Mossakowska.
     Zdaniem wiceprezesa Neptun Filmu, Mirosława Morzyka, żądania olsztyńskiego samorządu nie mają podstaw prawnych.
     - Kiedy porządkowaliśmy sprawy własności zarządzanych przez nas kin, żeby dokonać uwłaszczenia musieliśmy rozliczyć się ze skarbem państwa. Było w tej sprawie porozumienie z ówczesnymi władzami województwa warmińsko-mazurskiego. Część pieniędzy zapłaciliśmy w gotówce, na części budynków założyliśmy hipotekę. Nasze należności wobec skarbu państwa spłaciliśmy w około 90 procentach i mamy na to dokumenty - twierdzi Mirosław Morzyk. - Jeśli Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego o tym nie wie, to jest to z jego strony duże niedopatrzenie.
     Według szacunków warmińsko-mazurskich urzędników, obiekty należące do Neptun Filmu tylko w 1999 r. przyniosły około 1 mln zł zysku. Cały majątek spółki oszacowano na 26 mln zł. Zdaniem zarządu województwa w Olsztynie, rynkowa cena kin i ziemi wynosi 80 mln zł. Prawo własności do budynków i ziemi, na których stoją kina, pozwala m.in. na decydowanie o wysokości dzierżaw i staranie się o zamiany w zakresie ich przeznaczenia np. na handel.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Samochody używane HADM Gramatowski