Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Analiza wskaże problemy, ale ich nie uleczy

 
Elbląg, Analiza wskaże problemy, ale ich nie uleczy
Na wczorajsze spotkanie stawili się urzędnicy, przedstawiciele służb, a mieszkańców - jak na lekarstwo (fot. WS)

Bezpieczeństwo publiczne to kolejny rozdział dokumentu pn. „Analiza społeczno-gospodarcza Elbląga”, który miał zostać przedyskutowany z mieszkańcami. Okazało się jednak, że zainteresowanie tematem jest nikłe. Na wczorajszym (17 kwietnia) spotkaniu głos zabrało zaledwie dwoje ellążan, którzy szukali rozwiązań indywidualnych problemów. Jednak, jak wyjaśniali urzędnicy, analiza diagnozuje, a nie leczy.

„Analiza społeczno-gospodarcza” jest pierwszym z etapów prac nad Strategią Rozwoju Elbląga 2020+. Dokument został podzielony tematycznie i według jego rozdziałów zaplanowano spotkania z mieszkańcami. W sumie 11. Wczorajsze było poświęcone bezpieczeństwu publicznemu i wzięli w nim udział miejscy urzędnicy, a także przedstawiciele m.in. Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, sanepidu.
     Urzędnicy przedstawili to, co w „Analizie…” się znajduje, czyli np. wyniki badań przeprowadzonych wśród elblążan (ponad 60 proc. respondentów stwierdziło, że Elbląg jest miastem bezpiecznym), statystyki policyjne (spada przestępczość, rośnie wykrywalność sprawców) , obszary zagrożone powodzią, działania prowadzone na rzecz poprawy bezpieczeństwa (np. program Bezpieczny Elbląg).
     Nieliczni mieszkańcy, którzy przybyli na spotkanie do Ratusza Staromiejskiego chcieli jednak konkretnie wiedzieć np. ile powinien wynosić czas dojazdu wezwanego na interwencję radiowozu: „Pół godziny to jest granda!” – wyraził swoje niezadowolenie jeden z nich i kolejne pytanie: „Dlaczego kamery zamontowane w pojazdach komunikacji miejskiej nie są podpięte pod miejski monitoring?”. Skarżyli się także na złe oznakowanie ulic, na kierowców, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością, na agresywnych pasażerów komunikacji miejskiej.
     - To tematy na spotkania w małych wspólnotach, na terenie osiedli, w spółdzielniach mieszkaniowych – wskazywała radna Maria Kosecka. – Wówczas społeczeństwo podpowiedziałoby, które dzielnice borykają się z zagrożeniami i jaki to rodzaj zagrożeń. Problemy obszarów są bowiem różne – zauważyła . – Jedna dzielnica może być zagrożona powodzią, ale inne już nie. Warto więc może zrobić spotkania z przedstawicielami spółdzielni, mieszkańców, Kościoła. Dzięki takim debatom można by stworzyć mapę miejskich zagrożeń. Pod te zagrożenia można z kolei tworzyć programy naprawcze np. Bezpieczny senior lub dotyczące przemocy w rodzinie itp.
     Uczestnicy spotkania chcieli jednak konkretnych rozwiązań dla swoich indywidualnych problemów.
     - „Analiza…” to dokument, który diagnozuje stan obecny i daje materiał wyjściowy do dalszej pracy nad zdefiniowaniem tego, co jest w mieście dobre, a co złe - wyjaśniał Bartosz Babraj, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Elblągu (fot. niżej). – Do tego służy. Natomiast strategia będzie wskazywała mechanizmy, które pozwolą zamienić złe strony w dobre. W tej chwili nie szukamy rozwiązań, a raczej wskazania problemu. Trzeba też zaznaczyć, że strategia nie będzie definiowała pojedynczych incydentów w bezpieczeństwie publicznym – dodał. - Jeżeli mieszkańcy czują zagrożenie np. w postaci pobić czy innych przestępstw to strategia wskaże mechanizm wyjścia z sytuacji negatywnej, ale na poziomie ogólnym. Do tego celu zostaną stworzone narzędzia operacyjne.

 


     - Zachęcam do zapoznania się z dokumentem na stronie internetowej Urzędu Miejskiego – mówił Bartosz Babraj. – Jest tam formularz, za pomocą którego można zgłaszać swoje uwagi. Można je również wyrazić na internetowym forum www.strategia2020.elblag.eu albo wziąć udział w konsultacjach.
     - Liczymy na mieszkańców, by włączyli się do poprawy tego dokumentu i zdefiniowania go w jak najszerszy sposób - zachęcał. - Wszystkie uwagi zostaną przeanalizowane. Jeśli będą zasadne to „Analiza…” zostanie rozszerzona o kolejne, problematyczne obszary.
     Jutro (19 kwietnia) kolejne spotkanie konsultacyjne. Tematem rozmów będzie „Infrasturktura”. Początek o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Weźmy się za konkretną robotę !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • i znowu radna Kosecka he he naprawdę nie może zabrać się do jakieś roboty, tylko oczy mydli ludzią że niby coś robi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • ta laska z wladyslawowa niezle sie lansuje-ale nie ma nic do powiedzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • Krytyka na forach publicznych jest, ale żeby przyjść na debatę i podyskutować to nie. Czyżby brakowało odwagi? A sprawy bezpieczeństwa są wartością nadrzędną i warto o to zadbać. Dobrze, że ostatnio zagadnienia te zyskały na znaczeniu i znalazły się w kręgu uwagi rządzących.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • Na Panią Radną Marie Kosecka mozna zawsze liczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  przyjazny(2012-04-18)
 • Chyba o co innego chodzi mieszkańcom, a inny temat chca zalatwić urzednicy ustalajacy strategię oderwaną od życia, a życie to: 1/ brak policji i straży miejskiej na ulicach elbląga, bo przemykajace od czasu do czasu radiowozy z obojętnymi policjantami w środku nie stwarzaja poczucia bezpieczeństwa, czemu nie postoją parę godzin dziennie w newralgicznych punktach miasta, efekt byłby murowany. 2/ bezkarna zakapturzona młodzież 3/ piraci za kierownicą, 4/ pijana starówka wieczorem i nocą, 5/ większość przestępstw nie jest zglaszanych, bo i tak to nic nie da więc statyski są przekłamane, ale dla wladzy oczywiście liczą się oficjalne dane i to, że wg. nich Elbląg bezpiecznym miastem jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-18)
 • ktoś myli fakty jeśli mieszkańcy mają wskazać zagrożenia to mają się one znależć w analizie, koniec i kropka, znowu będzie tak że analiza pod dyktando miasta, zakłamanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • Człowiek opisujący swoje odczucia wcześniej chyba kiedyś był w zomo, albo jest niewidomy, Policji w mieście jest pełno(tzn. w prawie każdym kwartale miasta jest co najmniej jeden radiowóz), nie mówiąc już w nocy bo ma się wrażnie że trwa jakaś godzina policyjna, sama Policja i taxi. A spróbuj przejechać, po 24 przez całe miasto bez kontroli. .. Punkt 2 ? Co to znaczy "bezkarna zakapturzona młodzież" Czyli wg. autora tekstu wyżej młodzież powinna być "karna i ubrana wg. jego modły" takie społeczeństwo (czyli karne i jednakowo ubrane to masz oganiczony typie w więzieniach!) Punkt 3 :-)) Piraci :-) Niewiem czy grożniejszy jest młody człowiek który próbuje zaimponować rówieśnikom czy osoba starsza często niedowidząca, niedosłysząca, i ze słabym refleksem wynikającym z wieku lub chorób. .. Ale według przedmówcy trzeba by ich jakoś eliminować. .. (może jakieś zamknięte dzielnice? ) Już takie w Polsce były. .. .. GETTA! Punkt 4 No to co prohibicja?, Gdzieś mieszkańcy tego miasta muszą odreagować coraz bardziej stresujący tydzień pracy, iść na randkę, uczcić jakąś okazję, przynajmniej nie masz imprezy za ścianą. .. Elbląg, Polska, Europa JEST BEZPIECZNYM MIEJSCEM!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Anty-Debil(2012-04-19)
 • Osoba pisząca wcześniej dopuszcza się wpisów faszystowskich, powinna być usunięta. .. Same brednie, Policji jest aż nadmiar, przecież są w każdym kwartale miasta, a w nocy razy dwa (praktycznie tylko Policja i Taxi). Zakapturzona młodzież??? Już mieliśmy takie miejsca gdzie osobie od poprzedniego wpisu by się podobało nazywały się GETTA !!! Albo jeszcze bardziej, obozy koncetracyjne, wszyscy tak samo ubrani. .. Pijana starówka. .. a gdzie mieszkańcy tego miasta po stresującym tygodniu, mogą odreagować, pójść na randkę, albo uczcić jakąś uroczystość? na zawadę? czy w mieszkaniach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Anty ciemnota(2012-04-19)
 • ELBLĄG JEST BARDZO BEZPIECZNYM MIASTEM!!!! -idioci są w każdym mieście i nie dajmy się zwariować ani ograniczać swoich swobód obywatelskich. .. I tak już się okamerowaliśmy cali. .. A za jakiś czas zadziała to przeciwko nam, zresztą już działa np. mandaty za wszystko. .. .Czy będzie kamera czy nie i tak będą wypadki, napady, złodziejstwo, itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rozsądek(2012-04-19)
 • Bardzo dobrze, że są w mieście osoby które poważnie traktują swoją działalność jako radna. Mam na myśli oczywiście Marię Kosecką. Jest wyróżniającą się osobą i nie przestaje w działaniu na rzecz poprawy życia mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-19)
 • Ona niech przypomni sobie jak głupio działała i działa obojętnie gdzie się pojawi chce a może myśli że jest dobra kto ją wybrał to niech chwali ale. .. .. większość ją zna że to szok że ktoś taki zasiada w ławach radnych raczej bezradnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
OKOWOKO s.c.
Soczewki kontaktowe ALCON Air Optix Aqua