UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Armia Ludowa utraci swoją ulicę

 
Elbląg, Los nazwy tej ulicy, czyli ul. Armii Ludowej, jest praktycznie przesądzony
Los nazwy tej ulicy, czyli ul. Armii Ludowej, jest praktycznie przesądzony (fot. Anna Dembińska)

W związku z ustawą dekomunizującą nazwy ulic szykują się zmiany w topografii Elbląga. W naszym mieście niemal na pewno swoją nazwę straci ulica Armii Ludowej. O tym, co się stanie z pozostałymi patronami z epoki słusznie minionej, zadecyduje Instytut Pamięci Narodowej.

Ustawa nakazująca samorządom zmianę nazw ulic z patronów związanych z utrwalaniem władzy ludowej weszła w życie 2 września ubiegłego roku. W Elblągu jest kilka ulic, których patroni podlegają pod ww. ustawę i należy ich zmienić.
       - Do Instytutu Pamięci Narodowej wysłaliśmy list z wykazem ulic, które wzbudzają nasze wątpliwości. Nie chcę w tej chwili ujawniać, jakie są to ulice, żeby nie wzbudzać niepotrzebnych emocji wśród mieszkańców. Ale będzie ich około pięciu - zdradziła Jolanta Lisewska, przewodnicząca Komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.
       Niemal na pewno swoja nazwę utraci ulica Armii Ludowej, znajdująca się na Zawadzie, w okolicach Szkoły Podstawowej nr 9. Formacja ta została wymieniona na stronach internetowych Instytutu Pamięci Narodowej jako jeden z przykładów patronów, których zgodnie z ustawą trzeba koniecznie zmienić. Oprócz AL z „elbląskich patronów” znajduje się tam też Oskar Lange - patron Technikum Ekonomicznego. PRL - owski ekonomista i współpracownik radzieckiego wywiadu został patronem „Ekonomika” w 1987 r. W 2012 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, nie ma w niej jednak zapisu, że Oskar Lange jest patronem TE. Nie ma również uchwały, która mówi o tym, że ekonomista przestał nim być.
       - Czekamy na decyzję IPN-u - wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Zmiany będą dotyczyć nazw „odwołujących się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989”. W Elblągu bez trudu można wskazać kilkanaście ulic, których nazwy kojarzą się z ustrojem słusznie minionym. Można wspomnieć choćby o Rodzinie Nalazków (partyzantów Gwardii Ludowej) lub kpt Giennadiju Lwowiczu Diaczence (kapitan Armii Czerwonej, który przeprowadził rajd czołgami przez Elbląg). Różne opinie wzbudzają nazwy typu „Obrońców Pokoju” lub „Braterstwa Broni”.
       - Chcemy, żeby zmian nazwy było jak najmniej. W przypadku niektórych ulic zmienimy tylko uzasadnienie uchwały nadającej nazwę - mówiła Jolanta Lisewska.
       Zmiany adresu nie muszą obawiać się mieszkańcy ul. Ludwika Waryńskiego. Mimo że patron ich ulicy był twórcą Socjalno - Rewolucyjnej Partii „Proletariat”, to według IPN-u ustawie nie podlega.
       Kto będzie nowym patronem ulic?
       - Będziemy chcieli zebrać od mieszkańców propozycje nazw i z tych propozycji wybrać nową – dodała Jolanta Lisewska.
       W tym momencie warto przypomnieć, że w Elblągu (teoretycznie) panuje pewna polityka dot. nadawania nazw ulicom i nowe nazwy będą się musiały w ową politykę wpisać. Pierwsze propozycje zmian już są. Rok temu radna Maria Kosecka zaproponowała zmianę ul. Diaczenki na mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” - dowódcę Wileńskiej Brygady AK i żołnierza wyklętego.
       - Komisja ds. nazewnictwa zajmie się propozycjami zmian po otrzymaniu odpowiedzi z IPN-u - zdradziła przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Hańba wyrzekac się własnej historii. Pokolenia zapomną co było i powtorza te same błędy. Wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  74 33
  HanbaWstyd(2017-02-17)
 • Skoro mamy czcić bandytów to proponuję ulicę np imienia Wampira z Gałkówka albo Zdzisława Marchwickiego. I dziwić się Ukraińcom, że Bandera to dla nich bohater.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  62 19
  jezry(2017-02-17)
 • proponuję wprowadzić NUMERY ulic - skończą się problemy !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 4
  (2017-02-17)
 • Ulice Armii Ludowej na Zawadzie -moja propozycje jest żeby nazwac ul Lecha Kaczynskiego, jest to uliczka dotykajaa szkoły 9,mlodziez z pewnoscia na lekcjach historii będzie mogla dowiedzieć się więcej p tym patronie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 79
  HrabiaMonteCristo(2017-02-17)
 • Jezry, Człowieku! Co Ty wypisujesz?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 12
  Ceba(2017-02-17)
 • Paranoja tego co dzieje się w tej pisolandi. Może by tak ulice zmieniać na postacie z bajek np Kubuś Puchatek i nie będzie wtedy problemów. To jest koszmar co w tym kraju się wyprawia. Banda nieudaczników a ten ciemny polski naród idzie dalej za pisowcami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  62 24
  (2017-02-17)
 • A zaczęło się od teoretyków Marksa i Engelsa, później Lenin na swojej drodze spotkał gościa, który mu te Dzieła pożyczył. Ten uczynił z nich swoją religię. Byli zawodowi rewolucjoniści, przewrót, krew i terror. Jego twórca i kontynuator Lenin stworzył przedpole dla barbażyńcy Stalina. Kolejni kontynuatorzy tej światowej misji rewolucji socjalistycznej są znani. Na ich cześć, jako zdobywców burżuazyjnego świata nadano nazwy wielu miejscom, żeby echo pierwszego rewolucyjnego strzału nadal rozbrzmiewało, a ludziom żyło się dostatnio. Urrrra. .. .. Moim zdaniem wyciąć, wypalić palnikiem, zlać kwasem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 22
  (2017-02-17)
 • Już się komuchy obudziły :D Bardzo dobrze, trzeba zmieniać! Skoro po wojnie zmieniano niemieckie nazwy ulic i nie oddajemy czci niemieckim kolaborantom, dlaczego mamy czcić tych sowieckich? Zapamiętajcie raz na zawsze - ARMIA RADZIECKA NIE BYŁA NASZYM SOJUSZNIKIEM, TYLKO AGRESOREM!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 46
  (2017-02-17)
 • Jak znam życie to będzie ul.Kaczyńskiego tylko nie wiem czym on sie zasluzyl bo przeciez nie każdy tko ginie w katastrofie lotniczej ma swoim nazwiskiem nazwana ulicę...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65 14
  Tupolew(2017-02-17)
 • wymazują komunistów jaką wam przykrość robią :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 20
  (2017-02-17)
 • TU-POLEW - TWÓJ WPIS JEST NA POZIOMIE WYPOWIEDZI MACIEJA STHURA, czyli osoby która prawdopodobnie nie identyfikuje się z Naszym krajem, jest kosmopolitą, godność i przyszłość Polski ma w dupie. Jak coś to możesz zrobić laskę Władymirowi z KGB
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 67
  (2017-02-17)
 • Bzdura! Historii nie wymażemy! A po drugie - ile te zmiany będą kosztować nasze miasto? Nie lepiej połatać dziury na drogach???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53 9
  protestuje(2017-02-17)
Reklama