UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bądź świadomy!

Elbląg, Bądź świadomy!

Blisko 2,5 tysiąca elbląskich gimnazjalistów weźmie udział w piątkowym (25 listopada) spotkaniu w ramach programu "Bądź świadomy, czyli jak przestrzegać praw autorskich w Internecie".  Uczestnicy dowiedzą się o zagrożeniach związanych z umieszczaniem i pobieraniem nieautoryzowanych plików. Będą też mieli możliwość poznania procesu powstawania nagrań muzycznych, filmów i programów komputerowych.

Policjanci na co dzień zajmujący się rozwiązywaniem spraw dotyczących przestępczości gospodarczej, w tym komputerowej i internetowej, zainicjowali udział elbląskich gimnazjalistów w niecodziennej lekcji. Celem programu "Bądź świadomy!" jest edukacja młodzieży w zakresie bezpiecznego Internetu oraz budowanie świadomości prawnej już od najmłodszych lat, a także podniesienie poziomu wiedzy użytkowników komputerów i nowych rozwiązań technologicznych. Młodzież dowiaduje się także o możliwych konsekwencjach w przypadku naruszania prawa.
     Cytując za stroną internetową przedsięwzięcia „Bądź Świadomy!" to wspólny projekt Związku Producentów Audio – Video, Narodowego Centrum Kultury i Hirka Wrony rozpoczęty w maju 2010r.
     Rosnący problem kradzieży własności intelektualnej w polskim Internecie spowodował potrzebę reakcji organizacji producentów muzycznych na to zjawisko.
     Akcja informacyjna ma formę spotkań prowadzonych przez Hirka Wronę, na których to uczestnicy dowiadują się o zagrożeniach związanych z umieszczaniem i pobieraniem nieautoryzowanych plików. Słuchacze mają także możliwość poznania procesu powstawania nagrań muzycznych, filmów i programów komputerowych. Wybór takiej formy edukacji daje ogromne szanse powodzenia w walce z łamaniem prawa i kradzieżą własności intelektualnej.
     
     Partnerami projektu: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Związek Producentów Audio Video i Hirek Wrona. Ambasadorzy akcji to: – niezależny dziennikarz muzyczny, – dj, KRIS WINTER, MEDIUM i L.U.C.
     
     Dotychczas realizowane spotkania w kilkudziesięciu szkołach w Polsce cieszyły się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników: młodzieży szkolnej oraz nauczycieli. Prowadzący spotkania, na każdym z nich pokazuje ciekawe wydawnictwa fonograficzne, miksuje muzykę, a jednocześnie pokazuje jak legalnie słuchać muzyki, jak kupować oprogramowanie i gry, uświadamia uczniów o bezpłatnych możliwościach korzystania z Internetu.
     Policjanci przyklaskują idei edukacji młodzieży i chcą, by, jak mówi podczas spotkań Hirek Wrona, „młodzi ludzie kombinowali, jak być uczciwymi”.
     
     W Elblągu projekt obejmuje około 2400 uczniów gimnazjum, a koncert odbędzie się w 25 listopada w Centrum Sportowo-Biznesowym, Elbląg, ul. Grunwaldzka 135 o godz. 10.
     
     Co każdy użytkownik komputera i Internetu wiedzieć powinien? Krótka lekcja przygotowana przez nadkom. Leszka Rózieckiego – specjalistę Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie.
     
     Po pierwsze: jakie utwory są objęte ochroną prawną?
     Zgodnie z ustawą ochroną o prawach autorskich i prawach pokrewnych ochroną objęty jest każdy utwór, czyli „przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. Może to być piosenka, artykuł prasowy, krótki wierszyk, czy program komputerowy.
     
     Po drugie: korzystanie z plików audio-video nie jest przestępstwem, inaczej jest z udostępnianiem bez zgody
     Utwór w Internecie to najczęściej plik. Nie ma znaczenia, czy go odsłuchujemy, oglądamy, czy czytamy, po prostu korzystamy. Bez znaczenia dla prawa jest także, czy korzystamy z plików po ściągnięciu ich i zachowaniu na swoim dysku, czy też wprost z Internetu. Do momentu, gdy z plików jedynie korzystamy, nawet gdy znalazły się one w sieci nielegalnie, nie popełniamy przestępstwa. Gdybyśmy jednak chcieli je udostępnić innym bez zgody, np. umieszczając w serwisie internetowym, albo z własnego dysku za pomocą programu typu peer to peer, możemy odpowiedzieć za rozpowszechnianie pliku bez zgody jego właściciela, twórcy.
     
     Po trzecie: odpowiedzialność cywilna i karna za pobieranie plików
     Opinie prawników na temat odpowiedzialności cywilnej za pobieranie plików z muzyką, czy filmami są różne.
     Jedne odnoszą się do art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który mówi, że można bez zezwolenia twórcy nieodpłatnie wykorzystać już rozpowszechniony utwór w granicach użytku osobistego. Przykładem tego może być nagrywanie filmów emitowanych w telewizji.
     Inna opinia odnosi się natomiast do art. 35 cytowanej wcześniej ustawy. Wynika z niego, że dozwolone korzystanie z plików nie może naruszać interesów ich twórców, np. uszczuplać ich zysk. Dodatkowo w myśl tego stanowiska, utwór rozpowszechniony oznacza, że udostępnianie go następuje po zgodzie jego twórcy. Dlatego, jeśli utwór trafił do Internetu bez zgody autora, to nie może być mowy o użytku osobistym. Zgodnie z tą opinią taka sama odpowiedzialność, jak za ściąganie plików groziłaby za oglądanie w serwisach internetowych filmów umieszczonych bez wiedzy i zgody twórcy.
     
     A co mówi prawo karne, jeżeli chodzi o pobieranie programów komputerowych?

     Ściąganie nielegalnych programów z Internetu, ich kupowanie, pożyczanie lub po prostu posiadanie jest przestępstwem. Art. 278 § 2 kodeksu karnego mówi konkretnie o kradzieży programu komputerowego, a w art. 293 znajduje się zapis dotyczący paserstwa programu komputerowego. Prawo autorskie również zawiera przepisy sankcjonujące bezprawne zachowania dotyczące nielegalnych programów komputerowych, są to te same przepisy, które stosuje się także w odniesieniu do innych plików, np. muzycznych czy filmowych. Przepisy te umieszczone są w art. od 116 do 118’ ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które mówią o nielegalnym rozpowszechnianiu, zwielokrotnianiu programów komputerowych czy o ich paserstwie. Kary zawarte w ww. przepisach sięgają nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
     
     Po czwarte: naruszanie praw autorskich może słono kosztować
     Jeśli sąd uznałby, że pobierając pliki, naruszyłeś prawa twórców, to Twój ulubiony piosenkarz mógłby domagać się od Ciebie zapłaty należnego wynagrodzenia. Wysokość takiej kary może wynieść trzykrotną wartość stosownego wynagrodzenia dla twórcy.
     
     Po piąte: ci, którzy bezprawnie udostępniają pliki muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną i cywilną
     Jeśli tylko ściągasz i oglądasz filmy w swoim komputerze możesz być spokojny, jeśli jednak je udostępniasz, możesz spotkać się z policjantami. Praktyka wskazuje, że coraz częściej sprawami tymi zajmują się sądy i prokuratury. Tylko przez niespełna 8 miesięcy br. Związek Producentów Audio Video namierzył ponad 2 mln nielegalnie udostępnionych plików i przekazał organom ścigania zawiadomienia o popełnieniu przestępstw przez 500 osób.
     Prawo jasno określa, że „kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”. Jeśli podejrzany robił to, aby osiągnąć zysk, kara może wynosić nawet 3 lata. W przypadku, kiedy sprawca z okradania twórców z praw autorskich i udostępniania ich uczynił sobie stałe źródło dochodów, do więzienia może trafić nawet na 5 lat.
     
     Po szóste: p2p
     Peer to peer to sposób wymiany plików gwarantujący równorzędne prawa obu stronom. Każdy komputer podłączony do tej sieci może ściągać i udostępniać pliki. Internauci dzięki temu masowo wymieniają się plikami filmowymi, czy muzycznymi. W ten sposób każdy może udostępnić plik, który ma na twardym dysku, po to, aby osoba w innym miejscu na świecie mogła go sobie ściągnąć. Warto pamiętać, że wiele programów tego typu w sposób automatyczny udostępnia utwory i nie da się tego zablokować. Dlatego czasem nieświadomy tego użytkownik naraża się na odpowiedzialność karną. Są jednak programy, w których można kontrolować, co się udostępnia.
     
     Partnerem akcji „Bądź Świadomy” jest ZPAV „Związek Producentów Audio Video, to stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Powstało prawie 20 lat temu z inicjatywy kilkunastu osób z branży muzycznej w celu reprezentowania i obrony interesów legalnych producentów w obliczu szerzącego się piractwa fonograficznego. Obecnie w związku zrzeszonych jest ok. 100 przedstawicieli branży fonograficznej oraz ok. 40 firm fonograficznych ( stanowiących 80% polskiego rynku muzycznego).
     
     Patronat nad akcją objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu/KWP w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Trudno się dziwić dużym zainteresowaniem skoro wszyscy gimnazjaliści mają obowiązek uczestniczenia w tej imprezie. A swoją drogą, ile gwiazda Hirek Wrona pobiera gaży za swój występ??? Oprócz uświadamiania piractwa internetowego Hirek będzie zapewne namawiał do kupna płyt artystów i pseudoartystów w sklepach muzycznych, bo potem nie będzie z czego zapłacić "artystom"krociowych sum za wątpliwe koncerty sylwestrowe w różnych częściach Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-11-23)
 • Panom policjantom (/prowadzącym) życzę powodzenia w ogarnianiu takiej ilości gimnazjalistów. :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ania__(2011-11-23)
 • i znowu nauczyciele będą robić za służby bezpieczeństwa, i użerać się z bandą uczniów, Policja obstawi zapewne samą halę i co po spotkaniu? czy ktoś o tym pomyślał, że 2 tyś uczniów wyjdzie na ulicę w tym samym czasie? CZy dla nich też będzie zapewniona eskorta 300 policjantów jak dla kiboli? Kto nad nimi zapanuje na mieście? CZy władze miasta pomyślały o tym przed obowiązkowym spędem? A tak w ogóle fajnie jest zmusić wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w masówce i pisać, że jest duże zainteresowanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zaniepokojony(2011-11-25)
 • achronom961812 Byłem uczestnikiem tego spotkania jako jeden z uczniów gimnazjum i muszę stwierdzić że policji był tylko jeden radiowóz. Wszyscy wyszli z hali, wszystkie gimnazja ale na grunwaldzkiej patrolowała policja uczniów; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  achronom961812(2011-11-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Nowy model - Skoda Scala już w salonie | HADM
Rabaty do 11 000 zł na auta z rocznika 2019 w
Skoda Fabia z LPG już od 46 000 zł! - HADM
ZWYCIĘSKI SUV C5 AIRCROSS - HADM Gramatowski