UWAGA!

Bałtycki Festiwal Nauki po raz czwarty w Elblągu

 Elbląg, Bałtycki Festiwal Nauki po raz czwarty w Elblągu
(fot. nadesłane)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu po raz IV jest organizatorem już IX Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Uczelnia w tym roku przygotowała 30 stoisk, które będzie można odwiedzić w piątek (27 maja) w godzinach od 10 do 15 na placu przed budynkiem Uczelni przy Al. Grunwaldzkiej 137.

Misją Festiwalu Nauki jest popularyzacja, upowszechnianie i propagowanie nauki oraz sztuki w przystępnej, atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie. Festiwal to nie tylko wykłady czy warsztaty, ale także konkursy, zawody sportowe, wycieczki.
       Wszystkie wydarzenia adresowane są do różnych grup wiekowych. Na oficjalnej stronie Festiwalu można wybrać według kryterium wyszukiwania: miejsce, dziedzina, wiek uczestników (np. przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, dorośli). Większość imprez jest przeznaczona każdej grupy wiekowej. Tylko niektóre stoiska wymagają wcześniejszej rezerwacji.
       Wszyscy znajdą dla siebie coś stosownego. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach muzycznych, pobawić się ze zwierzętami w zagrodzie, wpaść w ręce ‘Projektora’, podejrzeć starą sztukę kowalstwa użytkowego, zapoznać się problemem bobrów i bobrowych tam lub aktywnie włączyć się w budowanie wieży z gazet, a nawet poczuć się jak celebrities: dać się sfotografować i poddać swój wizerunek komputerowej obróbce pod okiem uroczych asystentek.
       Nieco starsze dzieci będą miały okazję, by choć przez chwilę pouczyć się języka angielskiego ze studentami filologii angielskiej poprzez zabawy, skecze i gry. Mogą też dać się porwać w dziedzinę finansów, gdzie dowiedzą się jak odróżnić prawdziwe banknoty od fałszywych. Ponadto mogą odtajnić, praktyczne wykorzystanie wiedzy z geometrii w sztuce użytkowej podczas prezentacji „Mozaiki w matematyce” z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, a także dać się omamić iluzjami ze świata nauk ścisłych na stoiskach „Magia fizyki” lub „Dziwny rower”. Z obłoków na ziemię pozwoli im zejść pogadanka „Bądź bezpieczny- zagrożenia i prewencja”, podczas której „stróże prawa” podpowiedzą jak uchronić się przed niebezpieczeństwem oraz zaprezentują akcesoria obronne i wyposażenie radiowozu. Inspektor z Komendy Miejskiej Policji zdradzi również tajniki oględzin miejsca zdarzenia kryminalnego. Będzie też okazja do bezpłatnego oznakowania rowerów przed kradzieżą. Chętni będą mogli sprawdzić się w indywidualnych zawodach na orientację po budynku, czy też poznać „Oryginalne produkty turystyczne świata”.
       Młodzież, będzie mogła pobawić się w energię czerpaną z wody, zbadać czystość środowiska, w którym żyjemy, czy własności okrywy glebowej, a także poddać beton próbie wytrzymałości. Zainteresowani aspektami socjologicznymi porozmawiają z prowadzącym o zagrożeniach związanych z migracją i zastanowią się, czy handel ludźmi to problem tylko w krajach Azji i Afryki.
       Pasjonaci żeglarstwa niezależnie od wieku znajdą coś dla siebie. Początkujący adepci żeglarskich wojaży będą mogli zapoznać się z nazewnictwem i praktycznym wykorzystaniem podstawowego osprzętu łodzi żaglowej. Ci już nieco wprawieni, a marzący o samodzielnym żeglarstwie będą mieli okazję, by zgłębić techniki nawigacji, posługując się busolą i mapą, wyznaczać kurs żeglugi, czy prowadzić jachtowy dziennik. Muzyczną oprawę stanowiskom żeglarskim stworzy Ola, nadzieja elbląski estrady. A ci, którzy zechcą dowiedzieć się, co nieco o wyprawie zarówno morskiej, jak i lądowej, posłuchają relacji z podróży w dwa skrajnie odległe od siebie miejsca globu okraszone orientalnym tańcem czterech sympatycznych elblążanek.
       Na festiwalu nie zapomniano o fanach informatyki. W przyjaznej formie uczestnicy warsztatów „Gra w programowaniu- programowanie w grze” poznają podstawowe elementy programowania. Wielu z pewnością zainteresuje uruchamianie i konfiguracja routera w sieci bezprzewodowej, tak by później wykorzystać tę wiedzę do zbudowania domowej sieci Wi-Fi. Ci, dla których powyższe tematy wydają się zbyt trudne, będą mieć okazję do zmierzenia się z kolegami w turnieju gier sieciowych. Innych zaciekawić może pokaz robotów mobilnych.
       Chwilę relaksu i umysłowego wytchnienia w duchu sportowej rywalizacji fair play będzie można znaleźć w „Strefie sportu i rekreacji” lub w „Wiejskiej zagrodzie”.
       Kto woli kameralne grono i niespiesznie płynący czas może udać się na wycieczki (po uprzedniej rejestracji). Do wyboru jest czterogodzinna przejażdżka autokarem na dystansie około 100 km po Żuławach Wiślanych lub spacer do stacji Meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej celem zgłębienia zasad rządzących powstawaniem pogody oraz poznania przyrządów i urządzeń pomiarowych wykorzystywanych do jej prognozowania.
       Na wielu stanowiskach czekają na uczestników drobne nagrody bądź upominki. Fundatorem prezentów jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Grupa Energa S.A. oraz Siemens.
       Współorganizatorami imprezy będzie Komenda Miejska Policji w Elblągu, elbląska Komenda Państwowej Straży Pożarnej, Żuławski Ośrodek Badawczy, Stadnina Koni Narusa, ‘Projektor – wolontariat studencki’.
      
       Piknik naukowy - program
      
      
Marzanna Skowrońska, koordynator Festiwalu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama