UWAGA!

Będą ważyć tornistry

 Elbląg, Będą ważyć tornistry
fot. Anna Dembińska

Na polecenie Głównego Inspektora Sanitarnego w kwietniu bieżącego roku ma być przeprowadzona ocena obciążenia uczniów tornistrami i plecakami. Badania zostaną przeprowadzone w 18 szkołach podstawowych oraz 20 gimnazjach funkcjonujących na terenie naszego województwa i wytypowanych przez Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. W naszym mieście przebadane zostaną plecaki i tornistry uczniów z jednej szkoły.

Każda powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna wyznacza do oceny dwie szkoły, które są objęte profilaktyczną opieką zdrowotną nad uczniami, w tym jedną szkołę wiejską i jedną szkołę miejską. Do udziału w badaniach preferuje się szkoły, w których są co najmniej dwie klasy w jednym roczniku. Dopuszcza się jednak możliwość przeprowadzenia oceny ciężaru tornistrów w szkołach, które nie posiadają co najmniej dwóch klas w jednym roczniku, ale tylko w sytuacji, gdy szkoły są mniej liczne (zwłaszcza wiejskie) i nie ma możliwości wytypowania szkół z większą liczbą klas w ramach jednego ciągu. Terminy badań będą uzgadniane z dyrekcją szkoły i pielęgniarką szkolną, która zgodzi się udostępnić swój gabinet na badanie, tak aby możliwe było indywidualne przeprowadzenie ważenia ciężaru ciała ucznia i ciężaru jego tornistra.
       Jak poinformował nas Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu Marek Jarosz, do kontroli wagi tornistrów i plecaków na terenie miasta Elbląga wytypowana została Szkoła Podstawowa nr 23 przy ul. Słonecznej 14. Badania wagi tornistrów i plecaków przeprowadzone zostaną w czwartek (7 kwietnia). Ponadto dla porównania, badania takie przeprowadzone zostaną również w jednej szkole wiejskiej. W tym celu wytypowano Szkołę Podstawową w Zwierznie, gm. Markusy, w której ważenie tornistrów i plecaków zaplanowano na dzień 11 kwietnia.
       Polskie ustawodawstwo nie reguluje kwestii maksymalnej wagi plecaka dzieci i młodzieży szkolnej, ale przyjmuje się, iż stosunek ciężaru plecaka do ciężaru osoby, który go nosi powinien wynosić od 10 do 15 procent. Na potrzeby bieżącej analizy ustalono dwie normy – normę niską (10 proc.) i normę wysoką (15 proc.). Ostatnia analiza ciężaru tornistrów miała miejsce w roku 2009. Badania przeprowadzono wówczas w szkołach podstawowych w klasach pierwszych, drugich, trzecich i szóstych. Ogółem zważono 3873 plecaki. Ciężar większy niż 10 proc. wagi ciała uczniów miało 2201 plecaków, co stanowiło 56,8 proc. wszystkich zważonych tornistrów. Ważenie tornistrów, które zaplanowano w tym roku ma pokazać, czy w kwestii kilogramów noszonych na plecach przez dzieci coś się zmieniło, czy nadal obciążenie jest zbyt duże i konieczne są zmiany.
      
Marta Kowalczyk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wyznaczono datę i godzinę ważenia tornistrów. To jakiś żart. Przeciez wiadomo ze akurat tego dnia dzieci będą zostawiać podręczniki w szkole (czyli tak jak powinno byc), a na drugi dzień wszystko wróci do normy.
  • Tornister dziecka z 1 klasy: ksiazka A4,cwiczenia z matematyki A4,cwiczenia z polskiego ( no nauczanie zintegrowane) A4,cwiczenia do kaligrafii z polskiego A4,cwiczenia do kaligrafii z matematyki A4,do tego tylko 3 zeszyty 16 kartkowe i uwaga ksiazka z angielskiego A4 i cwiczenia z angielskiego A4 no i jeszcze zeszyt do angielskiego - a jakze 60 kartkowy A4 bo taki sobie pani zazyczyla. No jeszcze piornik i kanapnik. Z trudem sama niose.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    0
    Mamapierwszoklasisty(2016-04-06)
  • Plecaki są za ciężkie i koniec. Nie ma znaczenia która klasa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    Zazula(2016-04-06)
  • Plan lekcji klasa VI: Obowiązkowo zeszyt, ćwiczenia, książka(A4). J. polski(1400g), J. angielski(1000g), Matematyka(900g), Historia(800g), Przyroda(800g), Religia(800g), Muzyka(700g) = ok 6,5kg!!! Plus 0,5l soku, kanapki, jabłko, banan, tenisówki, lektura. PONAD 7 KILO NA PLECACH, niemalże dzień w dzień!!! Niech ktoś rozsądny pójdzie w końcu po rozum do głowy.
  • Badanie jest potrzebne, dzieci dźwigają niesamowite ciężary, ale na litość boską nie w taki sposób, że podano datę i numer szkoły. Wiadomo, że w ten wyznaczony dzień dzieci będą miały dużo lżejsze plecaki niż zwykle. A gimnazjum też wyznaczono? Bo ja plecaka mojego 15-letniego syna za żadne skarby bym nie chciała dźwigać.
  • Ale jak proszę, żeby dzieci zostawiły książki w klasie na półeczce to 40% nie chce i codziennie targa -bo mu mama kazała.
  • no i co z tego że badają, tylko badacze zarobią a dzieci nadal będą nosić ciężkie tornistry, problem ciężkich tornistrów był poruszany gdy moje dziecko szło do pierwszej klasy i o dziwo chodzi do piątej i nic z tym nie zrobiono, wręcz przeciwnie coraz więcej wymagań i dodatkowych książek każą nosić a to słowniczek, lektura, zbiory zadań a wszystko swoje waży, myślę że tu chyba jeszcze trzeba trochę zdrowego rozsądku nauczycieli a z tym jest gorzej. ..
  • ile dzieci przez te ciezary nabawily sie skrzywien kregoslupa? kto temu jest winien? i kto powinien poniesc konsekwencje? to pytania retoryczne bo kazdy wie czyja to wina! pora cos zrobic w tym kierunku a nie tylko przeprowadzac badania!
  • Już poprzednie badania powinny coś zmienić w tej kwestii, a nie kolejne są tylko do porównania czy jest jakaś zmiana. Za ciężkie są i koniec w temacie. Jak najszybciej trzeba to zmienić.
Reklama