Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

(Bez)problemowe progi na Moniuszki

Elbląg, (Bez)problemowe progi na Moniuszki Zarząd Dróg wyjaśnia, że na ulicach, po których jeżdżą autobusy dopuszczalny jest jedynie montaż progów wyspowych (fot. AD)
Rek

Jeden z naszych Czytelników poruszył na forum temat progów zwalniających na ulicy Moniuszki, zarzucając, że zamontowane są one niezgodnie z obowiązującym prawem. Zarząd Dróg odpiera atak i wyjaśnia, że na ulicach, po których jeżdżą autobusy dopuszczalny jest jedynie montaż właśnie progów wyspowych. Inną kwestią pozostaje fakt, czy są one rzeczywiście potrzebne...

Na forum Czytelnik przytoczył pkt. 8. 1 zał. nr 4 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. Nr 220, poz. 2181 z późn. zmianami). Nie wskazał jednak konkretnego przepisu, który został według niego złamany przez Zarząd Dróg.
     - W związku powyższym trudno nam się do tych zarzutów odnieść - odpowiadają urzędnicy. - Możemy jedynie dodać, że progi zostały zamontowane zgodnie z przepisami w sposób zapewniający bezpieczeństwo ruchu drogowego. Progi zwalniające na ul. Moniuszki (na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do skrzyżowania z ul. Moniuszki) zostały zamontowane w związku z wpływającymi do Urzędu Miejskiego wnioskami mieszkańców tej ulicy w sprawie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na tym odcinku. Progi zostały zamontowane w lipcu 2006 r. W związku z tym, że ulicą Moniuszki poruszają się autobusy komunikacji miejskiej, zgodnie z przepisami zamontowano jako jedyne dopuszczone do stosowania na takich ulicach progi wyspowe.
     Ze statystyk zdarzeń drogowych obejmujących wypadki i kolizje wynika, że w latach 2003, 2004 i 2005, czyli w latach przed montażem progów, na omawianym odcinku drogi wydarzyło się 5 zdarzeń drogowych, natomiast w latach 2007, 2008, 2009 ilość wypadków czy kolizji zmniejszyła się do 2 - pomimo zwiększenia się ilości pojazdów poruszających się po elbląskich drogach. Na odcinku pomiędzy progami nie odnotowano żadnych zdarzeń. Po zamontowaniu progów zmniejszyła się również ilość zdarzeń drogowych na skrzyżowaniach ul. Moniuszki z ulicami Kopernika i Szymanowskiego.
     Z przytoczonych wyżej danych wynika, że cel zamontowania progów zwalniających na odcinku ul. Moniuszki został osiągnięty.  Do dnia dzisiejszego do Zarządu Dróg nie zgłosił się żaden kierowca, który z powodu zamontowania progów zwalniających uszkodziłby sobie samochód.
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dziękuję za poruszenie tematu. Nie byłem w rzeczonym miejscu dość dawno, ale obiecuje przy najbliższej wizycie w przyszłym tygodniu przyjrzeć się im dokładnie. Wątpliwości moje budzą punkty: - na ulicach i drogach, w przypadku kursowania autobusowej komunikacji pasażerskiej, z wyjątkiem progów wyspowych, z tego co pamiętam progi na Moniuszki nie są wyspowe, mam też wątpliwości co do odległości od skrzyżowania z Szymanowskiego: -60 m od miejsca lub obiektu wymuszającego zmniejszenie prędkości pojazdów, np. skrzyżowania ulic lub dróg, wymagające zmiany kierunku ruchu co najmniej o 70° - 40 m od skrzyżowania ulic lub dróg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Diosko(2010-04-29)
 • Nie mata sie czego czepnąć???? Toć tam Szyszki mieszkają - bedzie tak i już
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Dziurdziuk(2010-04-29)
 • no ja tam mieszkam i tak ma być :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szyszka ^^(2010-04-29)
 • proponuje ograniczenie predkosci na terenie calego miasta do 5 km/h, to bedzie bezpieczna predkosc !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-29)
 • Zarząd Dróg sie popisal szczytem glupoty montujac spowalniacze na drogach mieskich, one maja zastosowanie na drogach odiedlowych ale niestety mamy tam takich ludzi zatrudnionych. @#@%$@%. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-29)
 • A na Kościuszki przy bloku 31 na zakręcie gdzie idioci wręcz pędzą autami i kilka aut już było wbitych w blok, na mój monit, stwierdzono, ze pudło fotoradaru lub poprzeczny zwalniacz jest nie na miejscu i przed przejściem dla pieszych postawiono znak Agatki, pisałem do naczelnik UM, który się tym zajmuja, mam odpowiedź, żenada są równi i równiejsi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pietro(2010-04-29)
 • w takim razie progi na sobieskiego nie są zgodne z prawem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-29)
 • powinni zlikwidowac progi na Moniuszki i na Beniowskiego!!! Jaki oszolom pozwolil na ich zamontowanie??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-30)
 • Moim zdaniem to NIE są progi wyspowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-30)
 • Te progi to porażka! Jest to boczna i mało znacząca ulica. Jeżeli na tej ulicy zrobino progi to znaczy, że powinny one być wszędzie! Czy te progi nie była aby prywatna inicjatywa? Kto na to pozwolił?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Łukasz21(2010-04-30)
 • Progi zostały zamontowane wyłącznie z powodu budowy bloku (dlatego są DWA, do zwykłego spowolnienia byłby jeden) i po jej zakończeniu powinny być zdemontowane. Wyspowe progi są na Beniowskiego, a na Moniuszki?? Wystarczy sprawdzić papiery budowy z czasowym pozwoleniem na progi, przypuszczam. Howgh!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III