UWAGA!

Bezpieczniej pod okiem kamery (Opowieści z lasu, odc.119)

 Elbląg, Aby do takiej sytuacji nie doszło konieczna jest ciągła obserwacja
Aby do takiej sytuacji nie doszło konieczna jest ciągła obserwacja (fot. Ylvers/Pixabay)

 Słoneczny, bezwietrzny i gorący dzień większości z nas kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem. Dla leśników to znak, że należy zachować szczególną uwagę i czujność.

- Długotrwała susza powoduje, że lasy są narażone na ryzyko powstania pożaru. Aby je zabezpieczyć przed spaleniem stworzono specjalny system zabezpieczenia przeciwpożarowego, w ramach którego w nadleśnictwach funkcjonuje Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. Działa on tak, że przeszkolony pracownik odbiera i odpowiednie kieruje informacjami o pożarach. W Nadleśnictwie Elbląg obszarem najbardziej narażonym na pożary jest Mierzeja Wiślana, ze względu na przeważające tam drzewostany iglaste, które są bardziej podatne na powstawanie pożarów - opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - To właśnie tam, na wieży, zainstalowano kamerę o wysokiej rozdzielczości, która obserwuje tereny leśne. Pochodzący z niej sygnał przekazywany jest do siedziby Nadleśnictwa, gdzie doświadczony pracownik, na monitorze, obserwuje las i w razie potrzeby zawiadamia straż pożarną o powstałych pożarach.
       Jak tłumaczy Jan Piotrowski elbląscy leśnicy czuwać zaczynają już wczesną wiosną, a w gotowości są aż do jesieni.
       - Oznacza to, że rotacyjnie, co tydzień, inny pracownik nadleśnictwa obejmuje dyżur przeciwpożarowy. W tym czasie jest pod telefonem przez całą dobę i musi liczyć się z tym, że w każdej chwili będzie musiał jechać do pożaru – wyjaśnia leśnik. - Jeśli do niego dojdzie, to taki pracownik wspiera straż pożarną poprzez przekazywanie informacji, organizuje dodatkowe urządzenia i maszyny wspierające, działania gaśnicze oraz inne prace.
       Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, gdy wprowadzany jest zakaz wstępu do lasu.

 

- Dzieje się tak przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki, mierzona o godzinie 9, będzie niższa o 10 proc. - tłumaczy Jan Piotrowski. - Aby sprawdzić aktualny stan zagrożenia pożarowego możemy skorzystać ze strony Instytutu Badawczego Leśnictwa .Aktualne zakazy wstępu do lasu sprawdzamy na tej stronie. 
      

mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama