UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bilety tańsze od września

 
Elbląg, Bilety tańsze od września
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Od 1 września wejdą w życie obniżki cen biletów komunikacji miejskiej, najbardziej na zmianach skorzystają uczniowie i studenci. Rada Miejska przegłosowała projekt promowany przez klub PiS, nie dopuszczając jednocześnie do głosowania nad projektem prezydenckim.

Rywalizacja między klubem PiS a prezydentem o to, kto, kiedy i jakie obniżki cen biletów wprowadzi trwała od kilku miesięcy. Jako pierwsi pomysł zgłosił klub radnych PiS już w grudniu ubiegłego roku, co przypominał Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej.
     - Nasza propozycja była związana z programem „Elblążanin Plus”. Prezydent swoją propozycję przedstawił w kwietniu – przypomniał.
     Finał rywalizacji o głosy elblążan jest taki, że to właśnie projekt klubu PiS wejdzie w życie 1 września. „Za” głosowało 15 radnych, jeden był przeciw, siedmioro radnych wstrzymało się od głosu.
     Uchwała zakłada szereg obniżek cen biletów, na których najbardziej mają skorzystać uczniowie i studenci. Według wyliczeń urzędników ratusza ma kosztować budżet miasta co roku ok. 1,7-2 mln złotych. Projekt prezydencki miał kosztować 1,1 mln zł. Uchwała klubu PiS została przyjęta mimo braku kontrasygnaty skarbnika, braku opinii związku OPZZ i przy przychylnej opinii NSZZ „Solidarność”. Do końca roku na jej realizację w budżecie Rada Miejska zabezpieczyła 600 tys. zł.
     - Semestralny bilet ma kosztować 120 zł zamiast 180 zł, miesięczny dla młodych osób 25 zł zamiast 40 zł – to naprawdę znaczne obniżki. - Mamy nadzieję, że niższe ceny zachęcą mieszkańców do korzystania z miejskiej komunikacji i ją wśród nich wypromują – dodał Marek Pruszak.
     Na wniosek radnego Roberta Turleja radni zrównali cenę biletu kupowanego mobilnie z biletem EKM. Na kolejnej sesji mają też przygotować poprawkę, która uwzględni obniżki także dla elblążan, którzy uczą się w szkołach poza terenem miasta. np. w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym.
     Poniżej przedstawiamy niektóre pozycje z nowego cennika biletów ZKM, który wejdzie w życie 1 września.
     
     1. bilet dla posiadaczy Elbląskiej Karty Miejskiej na jazdę do dwóch przystanków ma kosztować 2 zł (normalny) i złotówkę (obecnie 2,20 i 1,10 zł), 
     2. bilet EKM powyżej dwóch przystanków: 2,30 i 1,15 zł (obecnie 2,60 zł i 1,30 zł)
     3. bilet przesiadkowy (przesiadka w ciągu 20 minut) – 1 grosz (obecnie 40 groszy)
     4. bilet jednorazowy godzinny kupowany u kierowcy – 3 zł i 1,50 zł (obecnie 3,40 zł i 1,70 zł)
     5. bilet imienny miesięczny dla uczniów i studentów na terenie miasta – 25 zł (obecnie nie ma takiego biletu, ulgowy miesięczny imienny kosztuje 42,50 zł)
     6. bilet semestralny dla uczniów i studentów – 120 zł (obecnie 180 zł)
     7. bilet miesięczny imienny – 80 i 40 zł (ulgowy), obecnie 85 zł i 42,50 zł
     8. bilet miesięczny na dni robocze – 75 zł i 37,50 zł (ulgowy), obecnie 80 i 40 zł
     
     Wprowadzono także nowe rozwiązanie – bilet w cenie 1,50 zł dla właścicieli pojazdów, którzy zamiast autem będą po mieście poruszać się komunikacją miejską. By z takiej propozycji skorzystać, będą musieli mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Dobra wiadomość
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 10
  Gość__(2018-06-28)
 • Benzyna w górę a bilety w dół ????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 6
  He(2018-06-28)
 • Podwyżka zapewne po zakończeniu kampanii wyborczej. Lepiej wprowadźcie darmową komunikację miejską dla uczniów - odkorkujecie drogi w godzinach szczytu, do tego darmową dla wszystkich w weekendy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 4
  (2018-06-28)
 • Ktos za to musi zapłacić jak nie ma konkretnej osoby to zapłacimy my wszyscy nie tylko ci korzystający z komunikacji miejskiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 2
  takauwaga(2018-06-28)
 • A czym się różni bilet/paragon kupiony od kierowcy od zwykłego papierowego biletu, że muszą mieć dwie różne ceny. Nie mogą być w tej samej cenie, tylko musicie to komplikować?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 2
  bhhmhm(2018-06-28)
 • Nadal cisza kiedy zniknie ten złom konstal. Za jazdę tymi rupieciami powinniśmy jechać za darmo. A może um i radni nie jadą konstalami i nie widzą tego. Jazgotu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  (2018-06-28)
 • To bardzo nierozsądne decyzje, szczególnie ta dotycząca ustalająca cenę biletu w wysokości 1,50 zł osobom rezygnującym z jazdy własnym samochodem na rzecz przejazdu komunikacją miejską. To błąd, gdyż w rzeczywistości takie przypadki wystąpią tylko wtedy, gdy z racji warunków atmosferycznych lub nadmiernej eksploatacji, często leciwego, własnego samochodu nie będą mogli go uruchomić. Wtedy konieczność dojazdu zmusi ich do korzystania z miejskiej komunikacji, ale nigdy nie będzie to ich świadoma decyzja. Tym samym ustalenie takiego rozwiązania w efekcie promuje cwaniactwo i to kosztem tych, którzy zwykle korzystają z tej komunikacji. Wydaje się, że najpierw trzeba ograniczyć przejazdy bez biletów czyli tzw. gapowiczów, a szczególnie ustalić zasady podróżowania bez ważnego biletu osób bezdomnych i innych "meneli".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 12
  utal(2018-06-28)
 • Tak samo nikt nie mówi kiedy tory tramwajowe będą na ul. Mazurska i zawade. Tak samo ul. Krolewiecka przez ul. Francuska. Nikt nie myśli by pomóc nam Elblązanom w komunikacji wygodnej i dochodowej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  (2018-06-28)
 • populizm, populizm i jeszcze raz populizm tych nieudaczników, którzy tylko przekupywać potrafią przed wyborami, bo innymi osiągnięciami w życiu się nie wykażą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 5
  (2018-06-28)
 • ej radni macie w miescie ok 2mln na komuniikacje a nie macie na podwyzki dla motornizych hahah smiech a gdzie tabor o autobusach nei wspomne ZkM do likwidacji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 1
  antyyzkm(2018-06-28)
 • A u kierowcy powinien ulgowy być za 5zł a normalny za 10! Człowieka nosi jak widzi kolejkę po bileciki. Kierowca zamias jechać to się bawi w kasjerkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 1
  Biletomaty!(2018-06-28)
 • A ten bilet za 1,50 zł to tylko u kierowcy? Mając EKM na kasowniku nie ma przycisku wyboru takiego biletu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  chips(2018-06-28)
Reklama