UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Biskup oświadcza, ale wywiadu nie chce

 
Elbląg, Biskup elbląski Jacek Jezierski
Biskup elbląski Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Reklama

Nie milkną echa konferencji biskupów, jaką na temat ochrony małoletnich zwołał w Watykanie papież Franciszek. Na ten temat chcieliśmy porozmawiać z biskupem elbląskim Jackiem Jezierskim, którego nazwisko znalazło się – jak już informowaliśmy – w raporcie Fundacji Nie Lękajcie się, ale biskup nie zgodził się na wywiad. Wysłał do nas jedynie oświadczenie, którego treść publikujemy.

„Biskupi polscy podejmą niebawem wspólnie analizę treści rzymskiego spotkania, poświęconego ochronie bezpieczeństwa nieletnich wobec zagrożenia ze strony pedofilów. Podobną pracę wykonają biskupi w innych krajach. Z szacunkiem przyjmuję głos Ojca Świętego Franciszka, pełen troski o małoletnich, a także piętnowanie przez Papieża poważnych przestępstw, których sprawcami byli duchowni” - napisał w mailu do naszej redakcji Jacek Jezierski, biskup elbląski.
       Przypomnijmy, że nazwisko księdza biskupa pojawiło się w raporcie Fundacji Nie Lękajcie się, przekazanym papieżowi Franciszkowi. Są w nim nazwiska hierarchów kościelnych, którzy zdaniem autorów raportu, mieli ukrywać przypadki pedofilii w Kościele. Biskup Jacek Jezierski odniósł się do tego raportu, wydając – jak już informowaliśmy - oświadczenie.
       Po konferencji w Watykanie głos zabrał również rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który zapewnił, że „wszystkie przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, o których powiadamiane są diecezje, od 2001 zgłaszane są do Watykanu. Dodał, że dzieje się tak na podstawie dokumentu motu proprio Jana Pawła II „Sacramentorum sanctitatis tutela” z 2001 r. Zgodnie z nim, informacje o nadużyciach, które docierają do diecezji, następnie kierowane są do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary – czytamy na stronie internetowej Episkopatu Polski.
       „Nie ma mowy o ukrywaniu patologii i zamiataniu spraw pod dywan. Kościołowi w Polsce zależy, by być w tych kwestiach transparentnym. Od lat powtarzamy: zero tolerancji dla pedofilii w Kościele i w społeczeństwie, niezależnie od tego kto jest sprawcą. Oprócz stosowania norm z 2001 roku, od 2009 r. Konferencja Episkopatu Polski przyjęła szereg dokumentów i procedur, których podstawowym celem jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i wykrywanie osób, które mogą im zagrażać” – powiedział ks. Rytel-Andrianik. - Kilka lat temu z inicjatywy Kościoła powstało Centrum Ochrony Dziecka, które przeszkoliło już około ponad 3000 duchownych w kwestii zapobiegania przestępstwu wykorzystywania małoletnich. W każdej diecezji jest delegat zajmujący się ochroną dzieci i młodzieży. Ofiary przestępstw seksualnych mogą otrzymać pomoc psychologiczną, prawną oraz duchową.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama