Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Braki kadrowe nadrabiają dyscypliną i zaangażowaniem

 
Elbląg, Braki kadrowe nadrabiają dyscypliną i zaangażowaniem
Elbląscy policjanci z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki (fot. WS)

Coraz więcej interwencji, coraz lepsza wykrywalność sprawców przestępstw i wykroczeń, coraz więcej programów prewencyjnych, intensywne działania na drogach. A policjantów ... coraz mniej, bo cięcia i oszczędności. - Wyniki mamy dobre, a nawet lepsze niż w latach poprzednich, ale to zasługa dyscypliny pracy i zaangażowania – przekonuje insp. Marek Osik, komendant miejski policji w Elblągu. - Pewnie, że chciałbym mieć więcej policjantów.

Dziś (22 stycznia) w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu odbyła się odprawa podsumowująca wyniki, jakie osiągnęła nasza jednostka w roku 2014. Pod wrażeniem skuteczności elbląskich stróżów prawa, realizowanych przez nich projektów, programów prewencyjnych byli samorządowcy, przedstawiciele innych służb mundurowych, a także insp. Adam Kołodziejski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie.
     Wyniki są lepsze od tych z lat poprzednich. Przykładowo: w 2014 r. wykonano 27789 służb (2013 r. - 26460), w tym patroli ruchu drogowego 6678 (2013r. - 6062), patroli pieszych 1746 (2013 r. - 1146); podjętych interwencji 18438 (2013 r. - 17377), ujawniono 39514 wykroczeń (2013 r. - 37562), nałożono 26112 mandatów karnych (2013 r. - 18260). W 2014 r. policjanci skontrolowali 30888 pojazdów, wylegitymowali 37691 osób. To więcej niż w latach poprzednich, ale prawdziwym rekordem jest wykrycie wykroczeń drogowych przy użyciu wideorejestratora – 6142 (2013 r. - 3784). Ich sprawcy zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 1 mln 292 tys. 925 zł (2013 r. - 676 tys. 080 zł).
     Na drogach na terenie działania KMP w Elblągu doszło do 218 wypadków, w których zginęło 15 osób, a 286 zostało rannych. Odnotowano 1672 kolizje.
     Wysoko w statystyce rocznej plasuje się wykrywalność. - Poziom 73 proc. to bardzo dobry wynik – zauważył prokurator okręgowy w Elblągu Zbigniew Więckiewicz.
     - To był bardzo pracowity rok – podsumowuje insp. Marek Osik, komendant miejski policji w Elblągu. - Każdego dnia elbląscy policjanci ujawniali 100 wykroczeń, zatrzymywali średnio dziesięć osób do wytrzeźwienia, blisko 2700 osób zatrzymanych w policyjnym areszcie. Wyniki wskazują na ciężką pracę wszystkich komórek elbląskiej komendy.
     Paradoksalnie, gdy od kilku lat liczba policjantów maleje, wyniki są dobre, a nawet coraz lepsze.

  Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Marek Osik (fot. WS)
Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Marek Osik (fot. WS)

- Wydawać by się mogło, że to wystarczająca ilość funkcjonariuszy, ale wyniki to zasługa ich dyscypliny pracy i zaangażowania – wyjaśnia komendant Osik. - Chciałbym mieć więcej policjantów, bo myślę, że to by się przełożyło na bezpieczeństwo w mieście.
     Statystycznie jednak jest bezpiecznie.
     - W porównaniu do innych, podobnych miast tak, u nas jest bezpiecznie – zapewnia insp. Marek Osik. - Zawsze będę powtarzał, że duża w tym zasługa realizowanych od lat we współpracy z samorządem, innymi służbami, a także instytucjami programów profilaktycznych.
     Na ulicach miasta bardziej niż w latach poprzednich widoczne są patrole piesze. To zabieg celowy, który ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa?
     - Tak, ale to również wynik problemów z transportem – przyznaje komendant Osik. - Samochody są naprawiane systematycznie, ale od wielu lat nie mamy takich zakupów, jak w roku 2009, gdzie dostaliśmy 30 pojazdów. Te, które dotychczas traktowaliśmy jako nowe, czyli kia cee'd czy fiaty ducato, dzisiaj są samochodami 7 – letnimi i zaczynają się psuć. Trzeba pamiętać o tym, że policyjne pojazdy jeżdżą czasem nawet 24 godziny na dobę. Mają po kilkaset tysięcy przebiegu, wymagają częstszych napraw, a to kosztuje.
     Z roku na rok zmieniają się kategorie przestępstw. Jedne są w zaniku, inne przeżywają rozwój.
     - W komendzie wojewódzkiej powstał wydział do walki z cyberprzestępczością, jest też kwestia zagrożenia terrorystycznego, stąd nasze ćwiczenia – wskazuje insp. Marek Osik. - Kolejny problem: przemoc w rodzinie – mamy dwukrotnie więcej zatrzymanych agresorów i blisko pięciokrotnie więcej założonych niebieskich kart. Ukierunkowujemy się też na przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. O ile można pogodzić się z utratą mienia to z utratą zdrowia lub życia - nie.
     Osiągnięcia imponujące, sypią się pochwały dla policjantów za ich ciężką pracę, warto więc może pomyśleć o gratyfikacji finansowej.
     - Obserwuję to, co mówi pani minister Piotrowska i pierwsze zapowiedzi dotyczą roku 2016 więc czekamy – mówi komendant elbląskiej policji. - Mamy też 103 pracowników cywilnych, o nich też nie możemy zapominać.
     W najbliższym czasie podwyżek więc nie będzie, nie będzie też nowego budynku komendy.
     - Nowa komenda to temat otwarty, o realizację którego zabiegam od dawna – zapewnia insp. Marek Osik. - Rozmowy trwają, mamy nowego prezydenta miasta, który przedstawił ciekawą koncepcję. Po rozmowach zaprezentujemy nasze pomysły komendantowi wojewódzkiemu w Olsztynie.
     A co z pieniądze na realizację inwestycji? Komendant Osik twierdzi, że pieniądze na standaryzację placówek i budowę są.
     - W kraju buduje się kilkadziesiąt obiektów policyjnych – wskazuje. - Budowane są komendy w Bielsku-Białej, w Sosnowcu i wielu innych miastach. Pieniądze są, potrzeba decyzji, by komendę wybudować w Elblągu, a nie na wschodzie czy południu Polski. Potrzebujemy decyzji pozytywnej dla Elbląga.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • No tak. Mandatów wystawiono o wiele więcej niż w 2014.Ciekawe jak na bezpieczeństwo wpływa łapanie "przestępców" drogowych łapanych nagminnie na Mazurskiej, Za Mostem Unii Europejskiej itp. Pięknie można statystyki podciągnąć bo ograniczenie do 50 km/h jest tam. Nie jest to ważne, że można by spokojnie podnieść prędkość do 80 km/h a i tak było by bezpiecznie. Panom Policjantom już nawet z laserem nie chce się wysiadać z samochodu tylko suszą opuszczając szybę. A może by tak pieszych zdyscyplinować, którzy jak święte krowy na czerwonym lezą? No ale wtedy 4litery trzeba by ruszyć. Statystyka nie kłamie: 6678 patroli drogowych a tylko 1746 patroli pieszych. Kierowcę łatwiej złapać a pieszy to może jeszcze pobić więc strach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2015-01-22)
 • Więcej niż w 2013.Sory. Licznik mi się przestawił :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-01-22)
 • Przecież ten stek bzdur się kupy nie trzyma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 5
  (2015-01-22)
 • To wszystko przez. .. 8 zlotych :)))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  hehe(2015-01-22)
 • Ważne, że statystycznie jest bezpiecznie :) Reszta to pikuś :) Pan Pikuś :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  parach(2015-01-22)
 • w olsztynie jest za dużo policjantów w tym problem że w Elblągu jest za mało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 3
  (2015-01-22)
 • emerytowani funkcjonariusze służb mundurowych mogą tworzyć "osiedlowe" patrole, znają teren i zawsze są na miejscu, w razie problemu mogą reagować i wzywać policję gdy problemy są poważne, takich obywatelskich, "swoich" po sąsiedzku nic nie zastąpi, tylko czy chodzi tu o bezpieczeństwo i prewencję czy o coś innego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  WKo(2015-01-22)
 • Najlepszą pochwała za pracę jest nagroda motywacyjna - 8 zł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2015-01-22)
 • intensywne działania na drogach. .. .. kasy nei mają ale na zalanie paliwka i krojenie na mandatach to juz tak hehe. A moze tak z buta niech chodzą i lizakami zatrzymują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2015-01-22)
 • dużą jeżdżę po Elblągu w ciągu dnia i dookoła widzę tylko psiarnię, jeżdżą i prześladują ludzi. Ten kraj jest chory!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 8
  luckylucianp(2015-01-22)
 • Policja musi być bo łobuzerja by czuła się swobodnie jeszcze awaturników powinni pałować jak za komuny człowiek ma mieć poczucie bezpieczęstwa a nie się bać że jak z pracy będzie wracał że go łobuzy zaczepią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  obywatel46(2015-01-22)
 • Zawsze zbierali i będą zbierac na uroczystosci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-01-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Hosting WWW BIZNES