Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Brakuje krwi! Dawcy pilnie poszukiwani

 
Elbląg, Brakuje krwi! Dawcy pilnie poszukiwani - W Elblągu jestem przejazdem, w związku z pracą. Usłyszałem, że potrzeba krwi, a ta stacja była najbliżej – tłumaczy pan Adam, który na co dzień mieszka na Śląsku (fot. Michał Skrobszewski)
Rek

W elbląskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje krwi! Honorowi dawcy wyjechali na urlopy, a liczba wypadków nie maleje. - Ktoś potrzebuje krwi dzisiaj, a może my będziemy potrzebowali jej jutro – mówi pan Adam, oddający krew od 14 lat.

- W czerwcu w Elblągu krew oddało ponad 600 osób, to duża liczba, jednak krwi nadal brakuje – mówi Elżbieta Nowicka, zastępca koordynatora elbląskiego oddziału Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Potrzebujemy przede wszystkim grup minusowych, ale teraz każda pomoc się przyda.
     Dzisiaj centrum odwiedziło około 20 osób, to o wiele za mało, by uzupełnić braki w magazynie krwi. - W Elblągu jestem przejazdem, w związku z pracą. Usłyszałem, że potrzeba krwi, a ta stacja była najbliżej – tłumaczy pan Adam, który na co dzień mieszka na Śląsku. - Aby oddawać krew, przede wszystkim trzeba chcieć – dodaje.
     W elbląskiej stacji krwiodawstwa spotkaliśmy także panią Agnieszkę. - Pobranie krwi nawet nie boli, mnie nic nie kosztuje, a mogę komuś pomóc – mówi. Po raz pierwszy krew oddała w 2014 roku. Wtedy tego drogocennego płynu potrzebował syn znajomej. Teraz do punktu pobrań zgłasza się regularnie.
     Dawcami mogą być osoby pełnoletnie, które nie przekroczyły 65. roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Oddawanie krwi poprzedzają badania morfologiczne i rozmowa z lekarzem. Jednorazowo pobierane jest 450 mililitrów płynu, proces trwa 7-10 minut. Dawcy w dniu oddania krwi powinni zjeść lekkie śniadanie. Kobiety mogą oddawać krew co trzy miesiące, natomiast mężczyźni – co dwa. - W tym czasie odbudowują się składniki krwi – wyjaśnia te przerwy Elżbieta Nowicka.
     Oddawanie krwi wiąże się także z wieloma przywilejami. Zasłużonym honorowym dawcom krwi przysługują między innymi zniżki na leki i możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. W Elblągu mogą oni bezpłatnie poruszać się po mieście komunikacją miejską i skorzystać z atrakcji Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” w cenie ulgowego biletu.
     W Elblągu punkt pobrań znajduje się w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Bema 80. Rejestracja dawców odbywa się od godz. 7.30 do 12. Dodatkowo 28 lipca chętne osoby będą mogły oddać krew w mobilnym punkcie w kinie Światowid (pl. Jagiellończyka 1) w godzinach 8-12. W tym dniu elbląski oddział stacji krwiodawstwa będzie nieczynny. 23 lipca na parkingu przy markecie InterMarche w Braniewie (ul. Królewiecka 51) pojawi się ambulans – mobilna stacja poboru krwi. Rejestracja dawców od godziny 9 do 13. A 1 sierpnia w godz. 8-12 mobilny punkt krwiodawstwa w zaparkuje na placu Słowiańskim.
Patrycja Ochab
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED