Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Braniewo: Pierwszy tydzień ferii za nami

 
Elbląg, Braniewo: Pierwszy tydzień ferii za nami

Policjanci podsumowali pierwszy tydzień ferii zimowych. Celem działań funkcjonariuszy, które rozpoczęły się 23 stycznia, jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszych.

Minął pierwszy tydzień zimowych ferii. W tym czasie policjanci z powiatu braniewskiego prowadzą wzmożone działania, których celem jest zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym, w trakcie ich wypoczynku. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na stan techniczny pojazdów, którymi przewożone są dzieci, jak również na obowiązkowe wyposażenie w foteliki czy stosowanie pasów podczas jazdy. W ciągu ostatnich dni 53 policjantów wspólnie z funkcjonariuszami żandarmerii wojskowej oraz straży granicznej skontrolowało blisko 400 pojazdów. Spośród ponad 90 ujawnionych wykroczeń – aż 59 związanych było z przekroczeniem prędkości, w 26 przypadkach natomiast kierowcy zdecydowali się na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz na przewożenie maluchów bez fotelików. Aż w 176 przypadkach policyjne kontrole kończyły się madatowo, 8-krotnie funkcjonariusze zdecydowali także o sporządzeniu wniosków o ukaranie do sądu.
     Pomimo licznych akcji oraz apeli funkcjonariuszy zagrożenie stwarzają pijany na drogach. W ciągu minionego tygodnia policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 2 nieodpowiedzialnym kierowcom.
     Podczas gdy patrole czuwają nad bezpieczeństwem w trakcie podróży, funkcjonariusze prewencji spotykają się z najmłodszymi. Podczas tych spotkań omawiają kwestie ich bezpiecznego wypoczynku. Policjanci uświadamiają najmłodszych z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas zabawy na śniegu, przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz numerach alarmowych. Instruują również, jak należy zachować się w różnych sytuacjach. W spotkaniach uczestniczą także przedstawiciele sanepidu.
     
     Baw się bezpiecznie

     Zima to znakomita pora na organizowanie wyśmienitych zabaw. W związku z porą zimową, a przede wszystkim z feriami zimowymi policja apeluje do dzieci, rodziców, opiekunów i wszystkich osób dorosłych.
     1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.
     2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.
     3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
     4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
     5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
     6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wzywać pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
     Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się napowierzchnie tafli lodu.
     Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód :
     - w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc;
     - rozejrzyj się wokół, czy nie ma w pobliżu dorosłej osoby, jeśli jest poproś o pomoc;
     - nie wchodź na lód– lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;
     - wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112;
     - dzwoniąc na 112 przedstaw się, powiedz spokojnie co się stało, podaj miejsce w którym jesteś, jeśli nie wiesz, gdzie się znajdujesz, podaj jak najwięcej szczegółów, charakterystycznych cech, np. budynki w pobliżu, droga, czekaj na przybycie pomocy, nie rozłączaj się, zostań w stałym kontakcie telefonicznym z numer alarmowym;
     - staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę, długi szalik;
     - jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w suche ubranie.
     Jeżeli lód się zarwie…
     - nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;
     - próbuj wzywać pomocy;
     - oszczędzaj siły na wydostanie się z wody;
     - wydostanie bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców;
     - jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzuć kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;
     - najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie;
     - jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;
     - jeżeli jest tak możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.
     
     A na drogach…

     Jak co roku na drogach województwa rusza akcja „Bezpieczne ferie”. Policjanci ruchu  drogowego będą sprawdzać sposób przewożenia naszych pociech. Przyjrzą się także jak kierowcy i ich pasażerowie wywiązują się z  obowiązku używania pasów. Kierowcy mogą się także spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości. 
     Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych zwrócą także uwagę na  przekroczenia prędkości. Zmienne warunki pogodowe nie mogą zaskoczyć kierowców- należy bezwzględnie dostosować prędkość do tego, co dzieje się na drodze.
     
     Bezpieczeństwo pieszych pod czujnym okiem policjantów

     Policjanci będą  reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych. Szczególną uwagę zwrócą na  obowiązek używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.  Odblasków można także używać w mieście- nawet w świetle latarni pieszy, który ma nawet mały odblask jest bardziej widoczny, niż gdyby go nie miał. Także kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów, policjanci  będą reagować na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec nich.
     
     Przygotowania do podróży
     Największego natężenia ruchu można spodziewać się w weekend poprzedzający oraz kończący ferie. Podczas  planowania dalszych podróży warto odpowiednio się do nich przygotować. Kierowcy  oprócz  odpowiedniego przygotowania aut muszą także zadbać o swoje samopoczucie-  za kierownicę należy wsiadać wypoczętym, zaplanować sobie trasę i pamiętać o przerwach w podróży. Warto  pamiętać także o komforcie podróżowania tych najmłodszych- by dzieci się nie nudziły i nie angażowały uwagi  rodziców- kierowców trzeba pomyśleć o zapewnieniu im czegoś, co umili  im czas. Każdy rodzic wie, jak zająć uwagę dziecka – bajki do słuchania, ulubione piosenki, gry czy książeczki.
 
     Bezpiecznie autobusem
     Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku- wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż  policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także na dobór miejsc postojowych.
sierż. J.Ciszewska, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkło ozdobne 6
AMK Szkło ozdobne 9
Promocja RATY 0%
AMK meble biurowe