Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Braniewo w szoku i żałobie

 
Elbląg, Braniewo w szoku i żałobie
W braniewskim ratuszu wyłożono księgę kondolencyjną (fot. Wojciech Andrearczyk, portalbraniewo.pl)

Niespodziewana śmierć byłego burmistrza, który przez ostatnie dwanaście lat rządził miastem, to główny temat rozmów mieszkańców Braniewa. - Zawsze był uśmiechnięty, nawet wtedy, gdy trzeba było zachować powagę – wspomina jeden z braniewian. - Ostatnie miesiące były jednak dla niego ciężkie – najpierw przedwyborcza nagonka politycznych przeciwników, potem porażka przy urnach. Mógł tego wszystkiego nie wytrzymać.

Z kimkolwiek nie rozmawialiśmy, każdy wspominał Henryka Mrozińskiego ciepło i to nie tylko dlatego, że o zmarłym wypada mówić dobrze lub wcale. Dla mieszkańców informacja o śmierci byłego burmistrza jest prawdziwym szokiem. Braniewianie nie mogą zrozumieć, dlaczego popełnił samobójstwo.
     
     Dwanaście lat rządów
     - Zawsze był uśmiechnięty, nawet wtedy, gdy trzeba było zachować powagę – mówi Wojciech Andrearczyk, braniewski dziennikarz. - Widziałem go ostatnio dwa tygodnie temu, był przygaszony, przybity, zupełnie jak nie on. Bardzo przeżył porażkę w wyborach na burmistrza i polityczne ataki, które prowadzili jego przeciwnicy.
     Henryk Mroziński rządził Braniewem przez ostatnich dwanaście lat. Dał się poznać jako osoba niekonwencjonalna, trochę rubaszna, ale zawsze serdeczna. Za jego czasów w Braniewie powstała kryta pływalnia przy ul. Łąkowej, produkcję piwa wznowił braniewski browar, miasto dzięki funduszom unijnym i własnym środkom wypiękniało. Henryk Mroziński szykował się na kolejną kadencję burmistrza, ale niespodziewanie przegrał w drugiej turze wyborów z Moniką Trzcińską, dziennikarką lokalnej telewizji. Przedwyborcza kampania była pełna zarzutów o rzekomych nieprawidłowościach w urzędzie, o których mówił pochodzący z Braniewa poseł Wojciech Penkalski. Dzisiaj poseł apeluje o uszanowanie uczuć rodziny byłego burmistrza.
     - Dla mnie ta informacja jest szokiem. Trudno mi się z nią pogodzić. Znałem Henryka osobiście, byliśmy po imieniu. Był osobą serdeczną, choć politycznie byliśmy po innych stronach. Spotkaliśmy się nawet tydzień temu na trasie Elbląg-Braniewo i chwilę porozmawialiśmy. Nie wyglądał na przybitego – mówi poseł Wojciech Penkalski. - Uszanujmy spokój rodziny i bliskich w tych trudnych chwilach – apeluje poseł, który poinformował nas, że zwrócił się do obecnej burmistrz Moniki Trzcińskiej i Rady Miasta o nadanie „odpowiedniego charakteru ceremonii pogrzebowej”. 
     
     Flagi opuszczone, księga kondolencyjna w ratuszu
     
- Pana Henryka tak naprawdę nie znałam, nie było okazji, by się poznać. Był na moim zaprzysiężeniu, był uprzejmy, złożył mi gratulacje. Miałam nadzieję, że w przyszłości będziemy współpracować. Będzie z pewnością zapamiętany przez mieszkańców jako życzliwy człowiek. W życiu bym się nie spodziewała, że tak zakończy się jego życie – mówi Monika Trzcińska, obecna burmistrz Braniewa. Nie chce spekulować o tym, dlaczego były burmistrz targnął się na życie. Czy przyczyną mogą być kontrole w urzędzie? - Nie wydaje mi się, kontrole są prowadzone wewnętrznie, zaplanowane wcześniej jeszcze przez mojego poprzednika - mówi obecna burmistrz.
     W Urzędzie Miasta w Braniewie wyłożono księgę kondolencyjną, do której do końca tygodnia mogą wpisywać się mieszkańcy. Flagi w urzędzie i samorządowych instytucjach zostały opuszczone do połowy, przed ratuszem braniewianie zapalają znicze.
     - To był wielki człowiek o wielkim sercu. Wielki budowniczy Braniewa, nie waham się tego słowa użyć, zostawił po sobie wiele dzieł – mówi Tomasz Sielicki, wójt gminy Braniewo, którą także przed laty rządził Henryk Mroziński. - Do dzisiaj mieszkańcy gminy Braniewo miło go wspominają. Samorząd był jego pasją, poświęcił się mu dozgonnie... Zarażał swoim optymizmem, był bardzo lubiany. Dla mnie był przykładem bardzo dobrego samorządowca, to dla Braniewa wielka strata...
     - Ciężko zebrać myśli, bo dla nas wszystkich w Braniewie to szok. Znaliśmy się w miarę dobrze, częściej się spieraliśmy, ale to nie był spory sztuka dla sztuki, tylko na temat problemów, o które warto było się spierać – przyznaje Leszek Dziąg, starosta braniewski.
     - Po ostatnich przegranych wyborach został pozostawiony sam sobie. Jak był burmistrzem, to miał znajomych, jak przestał nim być, znajomi zniknęli ... – mówi jedna z osób, znających dobrze byłego burmistrza.
     
     Pogrzeb w czwartek
     
Pogrzeb Henryka Mrozińskiego odbędzie się w czwartek. O godz. 12.30 nastąpi wyprowadzenie trumny z Domu Pogrzebowego przy ul. Kościuszki. O godz. 13 odbędzie się msza w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny, a pogrzeb na cmentarzu przy ul. Morskiej. W środę o godz. 17 w kaplicy przy ul. Kościuszki 100 odbędzie się modlitwa i różaniec w intencji zmarłego.
     
     Dziękujemy Wojciechowi Andrearczykowi z portalbraniewo.pl za udostępnienie zdjęcia. 
     

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • jak to ciężko rozstać się z dobrobytem. Myślał że będzie wiecznym burmistzrem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 116
  edekzfabrykikredek(2015-02-09)
 • to portal elblaski czy braniewski?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 47
  (2015-02-09)
 • Robi mi się niedobrze jak czytam wypowiedz posła. On w tej sprawie powinien miec jak najmniej do powiedzenia i jak najwięcej do myślenia! To pan go oczernil i szykanował i rozpowiadał bzdury na temat bylego BURMISTRZA. To Pańscy ludzie rozwieszali nocąprzed wyborami jakieś smieszne plakaty z czarnymi ludkami podpisując, że to Pan Mroziński. Niech pan nie będzie żałosny pośle. Porażkę z przegrana to Pan Mroziński by przeżył ale tej chorej, żenującej i kłamliwej nagonki jak widac juz nie zniósł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  95 2
  obiektywny1(2015-02-09)
 • Ty, edek, jaką hieną trzeba być, żeby publikować takie teksty ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50 3
  bib(2015-02-09)
 • Ci wszyscy którzy zaszczuli Henryka Mrozińskiego niech się teraz zastanowią a wyborcy podziękują im przy następnych wyborach
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42 3
  znajomy2(2015-02-09)
 • jak by był czysty to by tego nie zrobił i nikt nie jest temu winien jedynie on sam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 47
  topiur(2015-02-09)
 • bo zadaniem PO i całej zbieraniny typu Palikot Pękalski jest dziobać uczciwych ludzi aż się ich zadziobie a złodziei chronić zgodnie prawem. Taki to poje. .. .kraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  33 9
  WIELKIŻAL(2015-02-09)
 • Penkalski i zaprzyjaźniony z nim elbląski portal - mają swoją cegiełkę w tej śmierci. Medialne ścierki czy opanujecie się kiedyś?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  48 3
  (2015-02-09)
 • Może warto rozważyć wyłączenie komentarzy pod tym tekstem. Niektórzy troglodyci pewnych sytuacji nie rozumieją, po co im dawać pole do popisu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  doredakcji(2015-02-09)
 • Załamał sie jak dotarło do niego jaki to dobrobyt nastał w Braniewie za jego długich rządów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 29
  zamiejscowy(2015-02-09)
 • no nie, Penkal teraz struga pogrążonego w żalu ale to Penkal robił największą nagonkę na człowieka, to Penkal szukał haków i oczerniał przed wyborami, wreszcie to Penkal siedział w pudle jako bandyta za pobicie i machloje na granicy. Precz z penkalem !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52 3
  (2015-02-09)
 • Na pogrzebie na pewno stawią się wszyscy co przyczynili się do załamania psychicznego zmarłego. Penkalski będzie szedł zaraz za rodziną, potem nowa Burmistrz, potem pozostałe władze no i braniewiane co Go urną sponiewierali. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33 3
  (2015-02-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny