Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Budżet Elbląga przyjęty, ale nie bez wątpliwości

 
Elbląg, Budżet Elbląga przyjęty, ale nie bez wątpliwości Za budżetem głosowało 17 radnych (fot. Anna Dembińska)
Rek

Rada Miejska uchwaliła budżet Elbląga na 2017 rok. Za było 17 osób, wstrzymało się siedmioro radnych PiS. Prezydent twierdzi, że to budżet wykorzystanych możliwości, kluby radnych PiS i PO są w tej sprawie bardziej sceptyczne.

Budżet miasta ma wynieść w przyszłym roku ok. 602 milionów złotych, z czego ok. 60 mln złotych ma być przeznaczonych na inwestycje. Zadłużenie miasta ma zmniejszyć się o kolejne ponad 5 milionów złotych, samorząd nie będzie też zaciągał nowych kredytów ani emitował obligacji.
     - Rok 2017 zapowiada się dla miasta dobrze. Po raz drugi w finansach samorządu miejskiego odnotujemy znaczącą nadwyżkę operacyjną – na 2016 roku było to prawie 43 mln złotych, na rok 2017 jest to prawie 24 mln zł, które pozwolą na podjęcie bardzo  ważnych  i zgłaszanych od dawna przez elblążan zadań – mówił przed głosowaniem prezydent Witold Wróblewski. I wymieniał: rozpoczęcie budowy wiaduktu na Zatorze, rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego, budowę linii tramwajowej w ciągu ul. 12 Lutego i Grota Roweckiego, budowę bloku operacyjnego Szpitala Miejskiego, a także rozpoczęcie procedury rewitalizacji kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej.
     Bez zastrzeżeń projekt budżetu zaopiniował klub radnych SLD, za to opozycyjny PiS i koalicyjna PO optymizmu prezydenta nie podzielili.
     - Nie jest to dokument, który gwarantuje oczekiwany rozwój Elbląga. Planowane inwestycje nie poprawią sytuacji miasta – mówił w imieniu radnych PO szef klubu Michał Missan. - Pilnie należy rozpocząć prace nad udostępnieniem kolejnych terenów pod inwestycje, które zagwarantują wyższą stopę zwrotu. Poprzemy jednak budżet w związku z uwzględnieniem przez prezydenta zgłaszanych przez nas poprawek, przede wszystkim tej dotyczącej wkładu własnego dla Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

  Zdaniem prezydenta Wróblewskiego to budżet wykorzystanych możliwości (fot. AD) Zdaniem prezydenta Wróblewskiego to budżet wykorzystanych możliwości (fot. AD)


     - W 2017 roku jest zagrożona realizacja zaplanowanych przez prezydenta dochodów własnych. Rośnie koszt obsługi zadłużenia miasta, niekorzystnie wzrasta poziom wydatków bieżących. To wszystko wskazuje na zmniejszenie zdolności miasta do spłaty zobowiązań, a budżet jest w większym stopniu zależy od zewnętrznych źródeł finansowania – wyliczał w imieniu klubu radnych PiS radny Janusz Hajdukowski.
     W efekcie takiego stanowiska siedmiu radnych PiS wstrzymało się od głosu, a byli to: Paweł Fedorczyk, Janusz Hajdukowski, Paweł Kowszyński, Teresa Król, Jolanta Lisewska, Marek Pruszak i Rafał Traks. Budżet poparło 17 obecnych na sali radnych, w obradach nie uczestniczył Andrzej Tomczyński z SLD.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • jak biznes zdechnie to nie będzie wątpliwości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  bizsewn(2016-12-29)
 • AP. .. wkładu własnego dla Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Jakie przychody daje muzeum? "Wkład własny" niech zagwarantuje z przychodów Sz. P Dyrektor tego właśnie muzeum. Takie sumy marnotrawić. .. wszyscy dobrze wiedzą, że nigdy się nie zwrócą PS. Jak kupowałem mieszkanie "wkład własny" nie zapłaciło za mnie miasto, chociaż jestem elblążaninem tak samo jak muzeum podlega pod miasto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 10
  (2016-12-29)
 • SLD nigdy nie będzie stało w opozycji do Prezydenta miasta, skoro wice jest z SLD, tak jak to miało miejsce w przypadku podwyżki opłaty za śmieci i to już robi się. .. .. po co tacy radni. którzy wszystko zaakceptują ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  ????????????????????(2016-12-29)
 • Rozgrywki na gminnym podwóreczku. .. a na ceny chleba to nie łaska rzucić okiem? Kilogram tego najpowszechniejszego to 5 złotych, a są i wykwintne po 16,50 za kilogram. .. .A paliwko to już przekroczyło 5 złotych. .. .i co dalej wyliczać, ,dojną, ,zmianę. .. .Co za, ,katolicki i powszechny, ,ogląd spraw. .. .Za obiad w przyzwoitej formie smakowej najtaniej to 14 złotych. .. A tak w ogóle to kiedy kto widział posła z pisowego grajdoła. .. chyba na lansie, ,zaklętych czy wyklętych, a może przeklętych, ,. .. Jest trudno, a będzie jeszcze trudniej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 4
  (2016-12-29)
 • Czas rozliczenia popslsld nadchodzi. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  (2016-12-29)
 • A co z AUDYTEM w EPEC-u i ukaraniem winnych nieprawidłowości?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2016-12-30)
 • Hipokryzja PO i PiS aż w oczy szczypie. Zadłużyli miasto, a teraz krytykują Prezydenta, który spłaca ich długi i jeszcze nowe inwestycje robi. Oj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  nieładnie(2016-12-30)
 • Co nie powiesz? Chciałbyś siorbać za fryko. Ktoś musi oddać to co zostało wysiorbane i stąd tak skromny a nie inny budżet miejski. Zablokowane podatki od sprzedaży w wielkopowierzchniowych marketach (a na zachodzie europy obowiązują tak, jak obowiązywały dotacje rządowe do bankrutujących stoczni niemiecki, francuskich ..) , a to - o zgrozo - przecież czołowa "gałąź gospodarki", ulgi podatkowe nieustannie zmieniających nazwy firm obcego kapitału ... Likwidacja przemysłu ciężkiego metodą reform Balcerowicza który znów wtrąca się do państwa. Długo by tak można. Dobrze jest posłuchać J. Szewczaka w zastępstwie bilansu budżetu państwa, który gdyby był opublikowany wyeliminowałby tę aktualną opozycję raz na zawsze. co do Muzeum to uważam że jak nie pojmuje znaczenia takiej instytucji niechaj się zapyta kogoś bardziej pojętnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 3
  (2016-12-30)
 • Chleb za 5 zł? Gdzie? :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  (2016-12-30)
 • Do przewodniczącego Pruszaka. Słuchałem na lajfie przekazu z sesji RM i nie wierzyłem. takiej hipokryzji jak w wydaniu pana i pana kolegów z klubu np. Hajdukowskiego dawno nie wiedziałem. W stanowisku waszego klubu dokładaliście równo Wróblewskiemu, a zapomnieliście jak wasz wyglądał? do czego doprowadziliście miasto za rządów Wilka? Oddłużyliście chociaż o jedną złotówkę Elbląg, wprowadziliście choć marne 100 tys do miejskiej kasy? To nie jazgoczcie jak ktoś robi to mądrze i umiejętnie tylko uczcie się i cieszcie, że komisarza nie ma. Nie wiem kto z waszych zagłosował za budżetem na nowy rok, wiem ze 6 radnych. No cóż, oni myślą o mieście a nie jak dogodzić Wilkowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  jedi_80(2016-12-30)
 • A tor łyżwiarski buduje się a miał być koniec w grudniu -BAJECZEK ciąg dalszy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2016-12-30)
 • ten budżet to sukces osobisty Wróblewskiego. Widać, że gość zna się na rzeczy, wie co robi i się nie poddaje. Ja mu ufam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  Spoko_2(2016-12-30)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski