Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Być jak John Malkovich

 
Elbląg, Teraz ja - Być jak John Malkovich
fot. (arch. portEl.pl)

Tytuł tego filmu z kreacją słynnego Johna Malkovicha sprowokował mnie do pewnych analogii z obecnie panującym Prezydentem Elbląga. Jeżeli Malkovich w swoich filmach przedstawia świat dziwaków, to realizacja obietnic przedwyborczych Pana Prezydenta wydaje się co najmniej dziwaczna i podobna.

Zamiast sam wyjść z inicjatywą, jak każdy szef nawet najmniejszej firmy, chowa się za parawan Funduszu Obywatelskiego i każe mieszczanom, aby w ramach ochłapów finansowych sami budowali swoje szczęście w Elblągu. Co zrobić, aby objąć Elbląg swoim sercem, wzrokiem i duszą? Proste. Można w określonych godzinach wejść na wieżę Katedry i podjąć decyzję: skoczyć czy zejść i czynić dobro.
     Jeżeli Pan Prezydent nie pokonał jeszcze 366 stopni schodów, dzielących Go od spojrzenia z wysokości 67,8 metra na miasto, którym włada - to powinien to zrobić niezwłocznie. Dopiero tam może uświadomić sobie i potem skorygować urbanistyczne głupoty, którymi obarczony jest Elbląg.
     Najpierw zobaczy dokumentnie sknoconą Starówkę, której nie zamknięto od strony Kanału (rz. Elbląg). Obecny Bulwar Zygmunta Augusta bez zaplecza najpiękniejszych kamieniczek to tylko imitacja niegdysiejszej hanzeatyckiej starówki. Z takich w obecne Polsce została tylko jedna - nadbrzeże Motławy, a i w Europie jest ich niewiele.
     Panie Prezydencie, jeżeli chce Pan pozostawić po sobie ślad w historii Elbląga, to powinien Pan naprawić błędy z przeszłości naznaczone ręką byłych władz socjalistycznych, także Wiktora Zina i następców. Przecież sympozjum młodych architektów z Politechniki Gdańskiej zwołane przez Pana poprzednika, zaopiniowało jednoznacznie, że odbudowa tych kamieniczek jest priorytetowa.
     Starówka musi wrócić do swojej świetności, bo obecnie od strony Kanału wygląda jak bezzębna staruszka... a zabudowa tej części miasta "mieszkaniówką", może spowodować że wreszcie Elbląg będzie miał centrum, którego dzisiaj nie ma.
     Jeżeli Pan tego nie uczyni, pozostanie w pamięci jako architektoniczny następca Pana poprzedników, kreujący swoje rolę jak Malkovich...
     
Elbingerer
Liczba publikacji: 145
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.2 9 6

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Przy takim zaangażowaniu Ratusza oraz inwestorów, którzy rozpoczęli wieczną budowę nasza Starówka prędzej się zestarzeje niż odzyska dawną świetność. Autor, prawdziwy elblążanin nie jednokrotnie poruszał ten wazki problem. Czołowy elbląski inwestor ostatnio się wyraźnie ociąga. A my, mieszkańcy tylko czekamy i czekamy na efekty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  Kaligula(2015-05-12)
 • No tak faktycznie to że starówka jest odbudowywana od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nie pomyśli autora artykułu to zapewne wina obecnego Prezydenta, weź ty się chłopie stuknij !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2015-05-12)
 • A skąd ty masz informacje że starówkę Prezydent zleca remontować z funduszy obywtelskich ? J zdecydowanie wolałbym aby w I kolejności odbudowywać (budować) infrastrukturę w postaci nowych nawierzchni na ulicach, drogi rowerowe i chodniki dla pieszych do tego kilka rond w newralgicznych miejscach jak Łęczyska-Grotgera czy też sygnalizacja świetlną na Grunwaldzkiej (wysokość wjazdu na Elzam) a piękne kamieniczki z czasó przedwojennej świetności to któraś tam kolejność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  Avion(2015-05-12)
 • Odbudowę tych kamieniczek powinien stymulować Prezydent - tanie grunty, pomoc geodezyjna itp. Inwestorzy wybudują sami za swoje pieniądze i nie uszczerbią funduszy na takie duperele o których pisze Avion, który niech jeżdzi po arteriach już wybudowanych i dziesiątkami kilometrów dróg rowerowych, a nie siedzi z odbytem orze telewizorem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2015-05-12)
 • Pan Prezydent nie jest nowicjuszem z rządzeniu Elblągiem. Wiem że w ogóle nie ma wiedzy na temat odbudowy świetności miasta, tylko zadowala się bylelakością. HG/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2015-05-12)
 • Do chama który mnie obraża - przed telewizorem spędzam max 1-2 godz w tygodniu, nie masz pojęcia czym się zajmuję i co robię na co dzień, nie wiesz ile km robię na rowerze, rolkach i w czasie biegu na Bażantarni czy ja pisze że Ty i Tobie podobni zamiast troszczyć się o bezpieczeństwo zajmują się bzdetami, kamieniczkami, stawianiem pomników i rozliczaniem się z przeszłością? rzygać się chce - powodzenia w babraniu się w politycznym gówn. .. e skoro to lubisz to życzę Ci miłej zabawy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  Avion(2015-05-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen