Środa 27-03-2019, imieniny Lidii, Ernesta
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Był batalion, jest pułk

 
Elbląg, Był batalion, jest pułk
(fot. Anna Dembińska)

W Elblągu przybędzie żołnierzy. Między innymi za sprawą zmian w 16. Batalionie Dowodzenia, który od dzisiaj stał się pułkiem wsparcia dowodzenia dla Międzynarodowej Dywizji NATO Północ Wschód. Przypomnijmy, że sztab dywizji również stacjonuje w naszym mieście. Zobacz zdjęcia.

Powstanie w Elblągu dowództwa Międzynarodowej Dywizji NATO Północ Wschód i przeniesienie do Białobrzegów sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wymusiły zmiany w 16. Batalionie Dowodzenia, który stacjonuje przy ul. Królewieckiej. Najpierw został on wyłączony ze struktur 16 PDZ, a następnie przeformowany w pułk wsparcia NATO-wskiej dywizji. Inauguracja działalności nowej jednostki odbyła się dzisiaj podczas uroczystego apelu.
     Pułk będzie wspierał batalionowe grupy bojowe stacjonujące w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii.
     - Do koordynacji działań grup batalionowych zostało powołane Dowództwo Międzynarodowej Dywizji Północ Wschód, które stacjonuje w Elblągu. Aby jednak mogło w pełni realizować swoje zadania, musimy mieć zabezpieczone warunki organizacyjno-techniczne umożliwiające właściwe funkcjonowanie – mówił generał brygady Krzysztof Motacki, dowódca Międzynarodowej Dywizji Północ Wschód na dzisiejszym apelu.
     Co ta zmiana oznacza dla żołnierzy? - Stan etatowy pułku znacznie odbiega liczebnie od batalionu. Jest więc możliwość zatrudnienia nowych żołnierzy. Mówiąc ogólnie zostaną sformowane nowe pododdziały, liczebność pododdziałów też jest inna – wyjaśniał ppłk Piotr Cieślak, czasowo pełniący funkcję dowódcy pułku.
     W szkoleniu żołnierzy niewiele się zmieni. Sprawdzianami będą wojskowe ćwiczenia Sabre Strike (czerwiec) i Anakonda (listopad). Warto zwrócić uwagę, że tegoroczna Anakonda będzie ćwiczeniem certyfikującym dla dowództwa dywizji. W pułku będą służyć tylko żołnierze polscy (aczkolwiek z ponadprzeciętną znajomością języka angielskiego).
     - To nie będzie łatwy rok, ale jestem przekonany, że nie ma tak trudnych zadań, których pułk nie byłby w stanie wykonać – generał brygady Krzysztof Motacki zwrócił się do swoich żołnierzy.
     - Jesteśmy nowym oddziałem, ale stworzyliśmy zespół ludzi, który ma za sobą ogrom doświadczenia zdobytego w 16. Batalionie Dowodzenia w czasie ćwiczeń zarówno w kraju jak i za granicą – dodał ppłk Piotr Cieślak.
     Sformowanie pułku oznacza, że w Elblągu przybędzie żołnierzy, co odwróci niekorzystny ostatnio dla miasta trend. Wystarczy wspomnieć o 13. Pułku Przeciwlotniczym, z którego pozostał tylko dywizjon w składzie 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego czy ubiegłoroczną przeprowadzkę dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej do Białobrzegów.
     Sformowanie Pułku Wsparcia Dowodzenia, to – jak to określił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski – powrót wojska do Elbląga.
     - Jako mieszkańcy Elbląga zawsze byliśmy dumni z tego, że w naszym mieście stacjonuje wojsko. Przez wiele kadencji wszyscy samorządowcy wspierali wojsko w naszym mieście i zawsze mogliście na nas liczyć. Przy okazji chciałbym podziękować, że zawsze Elbląg mógł liczyć na wojsko zarówno przy uroczystościach patriotycznych jak i w sytuacjach kryzysowych – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
     Uroczysty apel zakończyła defilada reprezentacji pododdziałów pułku.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada