Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Był skwer, jest ulica

 
Elbląg, Był skwer, jest ulica Ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej (fot. arch. WS)
Rek

Podczas remontu drogi nr 503 powstała ulica roboczo nazwana Nową. Prowadzi od Stoczniowej do nowego ronda przy Teatralnej. Był pomysł, by nadać jej miano Ferdynanda Schichaua, ale ostatecznie zapadła decyzja: ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej.

Nowy układ drogowy powstał w sąsiedztwie istniejącego Skweru Ofiar Sprawy Elbląskiej, przy którym usytuowane są budynki mieszkalne. Członkowie komisji ds. nadawania nazw na sierpniowym posiedzeniu zaproponowali, aby nową ulicę również mianować: Ofiar Sprawy Elbląskiej.
     - Byłaby to logiczna kontynuacja skweru o tej nazwie, który znajduje się na początku ulicy – argumentował wówczas Jerzy Domino z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, a także członek komisji.
     - Takie rozwiązanie pozwoli także na uniknięcie kosztów związanych z wymianą dokumentów, jakie byłyby konieczne po zmianie adresu osób tam zameldowanych - zauważył z kolei radny PO Henryk Gawroński.
     W ten sposób upadł pomysł poddany m.in. przez elbląskiego dziennikarza Krzysztofa Jaworskiego, który wnioskował o nadanie nowej ulicy imienia Ferdynanda Schichaua.
     Na sesji 30 września elbląscy radni ostatecznie zdecydowali - ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej.
     
     Sprawa Elbląska była najbardziej odczuwalnym w Elblągu aktem stalinowskiego terroru, których zdarzenia rozpoczął wybuch pożaru w nocy z 16 na 17 lipca 1949r. w hali numer 20 Zakładów Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego. Następstwem zaś były represje i aresztowania pod zarzutem sabotażu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • .. .w tym smutnym jak. .. .mieście nawet wszystkie ulice muszą być smutne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 4
  (2014-10-03)
 • Martyrologiczna tradycja podtrzymana, gratulacje dla bezradnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 2
  (2014-10-03)
 • Co za dno i zenada, a bedzie stal krzyz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 2
  Latajacy Maciek(2014-10-03)
 • Dlaczego wjeżdżając na rondo od strony tej ulicy nie ma żadnego drogowskazu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  Jarcun07(2014-10-03)
 • panie Gawroński - radzę przygotować kasę prywatną bo my się stawimy wszyscy do pana z dokumentami potwierdzającymi zapłatę za wymianę dokumentów. A wystarczyło wsiąść w swoją furkę i się przejechać tą ulicą - a byś pan zobaczył się bredzisz jak Piekarski na mękach!!!! Stoi przy nie 9-lokalowy budynek przy ul. Niskiej 25.Może byś pan wtedy inaczej gadał na tym posiedzeniu - Łatwo podnieść łapkę przy głosowaniu - a niech potem inni się martwią i ponoszą koszty - wszak to ma pan w d. .. pie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  mieszkańcyNiskiej25(2014-10-03)
 • czy w tm kraju porypanym kraju nazwy uli zawsze musza miec nazwy "polityczne" i tylko dzielic ludzi. .przeciez to długa nazwa i wszyscy maja to gdzies
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 1
  (2014-10-03)
 • Proszę zapamiętać przy następnych wyborach do Rady Miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2014-10-03)
 • a może, ,Alkoholika biskupa Ś", byłoby po katolicku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  Sraruś(2014-10-03)
 • trzeba było słuchać bo akurat Turlej mówił, że to jest pic na wodę z tymi oszczędnościami bo nikomu i tak nikt nie będzie kazał wymieniać dokumentów. Mieszkańcy Niskiej25 będą nadal zameldowani tam gdzie są ale wejście będą mieli od nowej ulicy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 2
  sluchalemtowiem(2014-10-03)
 • zdjęcie w artykule dowodem do ukarania parkujących na ścieżce rowerowej i trawniku. WON na parking pracownicy tego zakładu obok!!!!!A Straż Miejska powinna karać ich non stop. Wydano kasę by jeżdżiły rowery i piesi mieli wygodnie nie dla aut.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2014-10-03)
 • Czy w naszym mieście ulice muszą być takie grobowe? Może warto pomyśleć podobnie jak Gronowo i nadawać ulicom nazy neutralne, żeby potem, po zmianie konfiguracji politycznej zawsze były uniwersalne np. Bukietowa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  Mandragora1(2014-10-03)
 • jest dluga ulica O. S. E. sle brak jest przy niej miejsc parkingowych. Słonina chciał zmusić wszystkich elblążan do chodzenia pieszo, nie udalo mu się, ale czemu Wilk go slepo nasladuje i nie myśli o setkach pracowników z wielu zakladów w tym rejonie, czemu maja stawiać auta na chodnikach i pobliskim skwerze ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2014-10-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini